Prezydent odpowiada mieszkańcom – odc. 6

1. Jak już wiadomo w niedalekich Krośnicach pod Miliczem budują kolejkę wąskotorową za środki unijne. Czy u nas nie szło by zbudować i wystarać sie o środki unijne na rozbudowę jak i odbudowe tej istniejącej na Piaskach? W Krośnicach można, a w naszym mieście nie?

Ad. 1 W Krośnicach powiat milicki w województwie dolnośląskim budowana jest kolejka wąskotorowa ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Przetargi na to zadanie zostały ogłoszone i rozstrzygnięte na przełomie 2009/2010. Gmina – jak wynika z informacji na stronie internatowej – pozyskała na to zadanie 500.000 zł z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz obszarów wiejskich w ramach rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski nie leży w obszarze terenów wiejskich i dlatego nie mogła i nie może się starać o aplikację z tego programu. Dla miast w Wielkopolsce był uruchomiony przez władze województwa wielkopolskiego program WRPO (Wielkopolski regionalny Program Operacyjny) zadanie 6.1 turystyka , z którego pozyskane zostały środki na modernizację obiektu Piaski – Szczygliczka. Z tego programu wybudowano ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, boisko wielofunkcyjne, dwa sanitariaty, dwa place zabaw, pomost na płytach betonowych, postawiono małą architekturę w postaci ławek, koszy na śmieci oraz stojaków na rowery. W Krośnicach inwestycja w kolejkę wąskotorową to koszt ponad 3,5 miliona złotych – torowisko o długości 3,3 km, ma kosztować ponad 3 miliony złotych, dodatkowo na zakup kolejki przeznaczono 600 tysięcy złotych. Kolejka na obiekcie Piaski -Szczygliczka ma długość 1460 m. Przetarg ogłoszony przez spółkę MZZ 02.03.2010 r. na remont torowiska i naprawę taboru opiewa) na kwotę 1.189.500 zł. Porównując kwotę budowy kolejki w Krośnicach (3,3 km za 3.600.000 zł) a w Ostrowie Wielkopolskim (1,460 km za 1.189.500 zł) szacowane koszty modernizacji są porównywalne. Inną sprawą są koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania kolejki.

2. Czy Pan Bartosz Ziółkowski pobiera jeszcze wynagrodzenie ze spółki Holdikom SA w ramach kontraktu? Czy zabiega o posadę w którejś ze spółek miejskich?

Ad. 2 Pan Bartosz Ziółkowski ostatnią ratę odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji otrzyma na koniec maja 2012r. Na dzień dzisiejszy nic mi nie wiadomo o fakcie zabiegania przez Pana Bartosza Ziółkowskiego o posadę w którejś ze spółek komunalnych.

3. Jestem ciekaw ile jeszcze remontów wiaduktu na ul. Parkowej będą przeprowadzać firmy drogowe. Odkąd pamiętam co pół roku panowie drogowcy układają kostkę i skutecznie blokują drogę kierowcom w tym newralgicznym punkcie miasta. Czy nie można przeprowadzić tej naprawy nawierzchni raz a dobrze?

Ad. 3 Remonty nawierzchni wiaduktu przy ulicy Parkowej mają charakter powierzchniowy. Jest opracowana dokumentacja techniczna remontu kapitalnego wiaduktu, jednak ze względu na realizowana wkrótce modernizację wiaduktu odolanowskiego, prace nie będą teraz realizowane.

4. Czy władze miasta Ostrowa przewidują udział w programie „Biały Orlik 2012”?

Ad. 4 Na 2012 rok Biały Orlik nie został ujęty w projekcie budżetu miasta. Jest za to budowa boiska przy Gimnazjum nr 1 i dokończenie budowy kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej nr 1 – inwestycja realizowana wspólnie z powiatem ostrowskim. W sprawie budowie Białego Orlika 2012 nie ma także ogłoszenia o naborze ofert na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki na rok 2012. Szacunkowy koszt budowy to ponad 600 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania zewnętrznego nie przekracza 50%. Warto podkreślić, że rządowy program Orlik zakładał budowę jednego boiska w jednej gminie. Ostrów Wielkopolski może się pochwalić pięcioma kompleksami boisk typu Orlik.

5. Ile pieniędzy w stosunku rocznym wydaje Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na płatne ogłoszenia, reklamy, komunikaty umieszczane w Gazecie Ostrowskiej? Ile pieniędzy w stosunku rocznym wydają spółki komunalne, w tym Holdikom na płatne ogłoszenia, reklamy, komunikaty umieszczane w Gazecie Ostrowskiej?

Ad. 5 W 2011 r. na wymagane ustawami zamieszczanie komunikatów, ogłoszeń, przetargów oraz informacje publiczne i nekrologi w Gazecie Ostrowskiej Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim wydał 7 361,09 złotych brutto.

6. Ile pieniędzy w stosunku rocznym wydaje Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na płatne ogłoszenia, reklamy, komunikaty umieszczane w mediach lokalnych? Proszę o dokładne zestawienie środków pieniężnych z podziałem na poszczególne media. (Przykład, w celu uniknięcia niejasności oraz chęci udzielenia wymijającej odpowiedzi: Podajemy medium, następnie wpisujemy kwotę środków przekazanych redakcji/wydawcy). Proszę również o zestawienie odnośnie do tego samego tematu pytania, w relacji medium, a spółki miejskie w tym Holdikomu.

Ad. 6 Wykaz mediów, do których kierowane były w 2011 roku obowiązkowe płatne ogłoszenia (wymagane ustawą), życzenia świąteczne, materiały informacyjne i reklamy.

Nasz Rynek – 11 799,1 zł

Dzień Dobry Ostrów – 9 188,4 zł

Gazeta Wyborcza – 8 658,27 zł

Gazeta Ostrowska – 7 361,09 zł

Telewizja Kablowa Pro-Art. – 2 664,50 zł

Głos Wielkopolski – 1 549,8

Kurier Ostrowski – 1 233,04 zł

Fakty Ostrowskie – 799,5 zł

Media i Rynek – 220 zł

7. Jakimi kryteriami wyboru mediów (prasa,portale internetowe,tv) kieruje się biuro prasowe i poszczególne referaty przy zamieszczaniu ogłoszeń, obwieszczeń, reklam, życzeń. Czy urząd miasta i spółka Holdikom podpisało jakiekolwiek umowy długoterminowe z tytułami „Nasz Rynek” i „Gazeta Ostrowska”?

Ad. 7 Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim – podobnie jak większość instytucji w kraju -zamieszcza płatne ogłoszenia biorąc pod uwagę przede wszystkim cenę (po rozpoznaniu ofertowym), ale także dostępność medium, jego nakład, poczytność lub oglądalność, rzetelność w przekazie i odbiorze. Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim nie ma podpisanych długoterminowych umów z „Naszym Rynkiem” i „Gazetą Ostrowską”.

8. Kiedy traktory Miejskiego Zakładu Zieleni przestaną niszczyć ścieżkę rowerową między Poznańską, a Piaskami nad Ołobokiem. Jak daleko są posunięte prace zmierzające do utwardzenia tego bardzo krótkiego odcinka.

Ad. 8 W Okolicy ulicy Strumykowej PWIK Wodkan SA budował w 2011 r. zbiornik retencyjny nr 2, który pozwala na uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej i usprawnienie odbioru wód opadowych z terenu miasta. W 2011 roku prowadzone były na dotychczasowych terenach zalewowych prace budowlane. Obok umiejscowiony jest nasyp wykorzystywany jako wał ochronny. Na tym terenie nie przebiegała jednak nigdy ścieżka rowerowa.

9. Proszę o informację o wielkości zatrudnienia (wyrażonej w pełnych etatach) w spółce Holdikom: jaki był poziom zatrudnienia w tej spółce na początku i na końcu prezydentury pana Torzyńskiego, jaki na początku prezydentury P. Urbaniaka i jaki jest obecnie?

Ad. 9 Zatrudnienie w etatach w spółce Holdikom SA wynosiło:

– Na początku prezydentury Pana Radosława Torzyńskiego : 16 etatów

– Na końcu Prezydentury Pana Radosława Torzyńskiego : 30 etatów

– Na początku prezydentury Jarosława Urbaniaka: 30 etatów

– Obecnie na dzień 31 marca 2011 r.: 33 etaty

W spółce Holdikom powołano komórkę kontroli wewnętrznej w Grupie Kapitałowej Holdikom SA i Komórkę Inwestycji. W związku z pozyskaniem przez spółkę Holdikom SA środków unijnych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na dwa programy: strategia dla zmian gospodarczych wielkopolskiego sektora komunalnego – 1 milion 355 tysięcy złotych i model kompetencji dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw – 1 milion 621 tysięcy złotych spółka zawarła umowy na czas określony z pracownikami powołanymi do poszczególnych zespołów.

10. Jaki jest koszt wynagrodzenia Rady Nadzorczej Spółki Holdikom S.A. w przeliczeniu na 1 miesiąc i ile zarabia jej Prezes P. Kowalski?

Ad. 10 Miesięczny koszt wynagrodzenia Rady Nadzorczej Holdikom SA wynosi łącznie 10.178,56 . Wynagrodzenie Prezesa Zarządu Spółki Holdikom SA wynosi 4-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat z nagród z zysków w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa GUS.

11. Ile osób jest zatrudnionych w spółce zależnej Holdikomu – Centrum Transferu Innowacji Sp. z o.o. Czy P. Dariusz Kowalski pobiera wynagrodzenie za pełnienie funkcji Prezesa w jednoosobowym Zarządzie tej Spółki? Jakie są koszty wynagrodzenia (w przeliczeniu na 1 miesiąc) 3-osobowej Rady Nadzorczej tej Spółki? Jakie są źródła finansowania tej Spółki? Ile osób jest zatrudnionych w spółce zależnej Holdikomu – Centrum Transferu Innowacji Sp. z o.o. Czy P. Dariusz Kowalski pobiera wynagrodzenie za pełnienie funkcji Prezesa w jednoosobowym Zarządzie tej Spółki? Jakie są koszty wynagrodzenia (w przeliczeniu na 1 miesiąc) 3-osobowej Rady Nadzorczej tej Spółki? Jakie są źródła finansowania tej Spółki?

Ad. 11 W spółce Centrum Transferu Innowacji sp. z o.o. na dzień 31.03.2012r zatrudniona jest jedna osoba. Prezes Zarządu Dariusz Kowalski nie pobiera wynagrodzenia za pełnienie funkcji. Rada Nadzorcza Spółki nie pobiera wynagrodzenia za pełnienie swych obowiązków. Spółka Centrum Transferu Innowacji sp. z o.o. jest podmiotem wiodącym w Komunalnym Klastrze Informatycznym oraz koordynatorem projektu Centrum Naszego Miasta mającego na celu rewitalizację handlu w centrum miasta. Dotychczasowe przychody spółki wynikały ze świadczonych usług informatycznych oraz promocyjnych.

12. Jakie są źródła finansowania spółki Holdikom S.A. (ta Spółka niczego nie produkuje i niczego nie sprzedaje). Które ze spółek-córek łożą na jej utrzymanie (z pewnością nie wszystkie, bo niektóre z nich mają ujemne wyniki finansowe i same wyciągają ręce po miejską kasę)

Ad. 12 Podstawowym źródtem finansowania spółki Holdikom SA są:

– prace zlecone przez spółki grupy kapitałowej (przyjmowanie wpłat, analizy finansowe)

– szkolenia komercyjne na rzecz sektora komunalnego na teren Południowej Wielkopolski

– projekty unijne realizowane samodzielnie lub z Krajową Izbą Gospodarczą w Warszawie

– wynajem powierzchni użytkowych (budynek PKO BP – ulica Raszkowska)

– dywidendy – ( w 2011 r. pobrano dywidendy od ZOiGO MZO SA – 200 tysięcy złotych,

PWiK Wodkan SA – 451 tysięcy złotych, OZC SA -1.614 tysięcy złotych. W tym samym roku Holdikom SA przekazał dywidendę do Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski – 482 tysięcy

złotych, dekapitalizował MZK SA – 600 tysięcy złotych oraz MZZ sp. z o.o. – 90 tysięcy złotych.

13. Jako mieszkaniec mam prawo znać sytuację finansową spółek miejskich. Proszę o podanie bilansów ekonomicznych spółek miejskich, w tym Holdikomu. Proszę również o podanie ile wynoszą wynagrodzenia poszczególnych prezesów oraz członków zarządów.

Ad. 13 Dane finansowe spółek zamieszczane są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz Monitorze Polskim B. Wynagrodzenia zarządów poszczególnych spółek komunalnych podlegają w myśl prawa ochronie i mogą zostać ujawnione tylko za zgodą osób zainteresowanych. Jawne jest wynagrodzenie Prezesa Zarządu Holdikom SA, ponieważ tylko on zobowiązany jest składać oświadczenie majątkowe.

14. Panie Prezydencie Jak Pan ocenia pracę Straży Miejskiej? Nie da się ukryć, iż utrzymanie Straży Miejskiej kosztuje, a ich przydatność jest znikoma. Wiele polskich miast likwiduje Straż Miejską (dzieje się to pod naciskiem mieszkańcow). Jak wygląda kwestia finansowania Straży Miejskiej z budżetu Miasta (jaki roczny koszt), a jakie wpływy do tego budżetu z tej instytucji (głównie z mandatów)?

Ad. 14 Straż Miejska w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od 1991 roku. Zjawisko likwidacji w ostatnim okresie straży miejskich przez niektóre miasta spowodowane jest przez perturbacje i nieścisłości przepisów w zakresie obsługi urządzeń rejestrujących. Likwidacja dotyczy więc zwłaszcza tych straży, których głównym celem funkcjonowania i podstawowym źródłem utrzymania były dotąd wpływy z mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów. Część samorządów, które zlikwidowały Straż Miejską, dziś mają problem z zabezpieczeniem porządku i bezpieczeństwa na terenie gmin w związku z licznymi przejściami na emerytury pracowników policji i wakatami w komendach. Na bieżącą działalność Straży Miejskiej w budżecie na 2012 rok zarezerwowano kwotę 1,4 miliona złotych – to koszty wynagrodzenia, zakupu materiałów i wyposażenia, szkoleń, utrzymanie samochodów i częstotliwości radiowej.

15. Który konkretnie radny wpadł na pomysł by za ćwierć miliona postawić w Parku Miejskim postawić WC?

Ad. 15 Zadanie toaleta w Parku Miejskim zostało zrealizowane ze środków budżetu miasta w 2010 r. Nie wiem, kto imiennie jest pomysłodawcą tej inwestycji.

16. Panie Prezydencie Biuro Informacji Turystycznej Ostrowa Wielkopolskiego woła o pomstę do nieba. Wielu mieszkańców nie wie gdzie się ono znajduje, to jak turysta ma je znaleźć? Nie widzę winy w niewiedzy mieszkańców, ale w źle (a raczej w całkowitym braku) oznaczeń na mieście prowadzących do tego biura. Postarzała tablica nad wiekowymi drzwiami pośród wielu innych tablic także nie ułatwia sprawy. Czy nie lepiej biuro przenieść w bardziej reprezentatywne miejsce np. do Ratusza? Chyba, że Pana zdaniem promocja i godna reprezentacja Naszego miasta jest niegodna uwagi…

Ad. 16 W Ostrowie Wielkopolskim od 2006 roku działa Punkt Informacji Turystycznej, mieszczący się przy oddziale PTTK w ścisłym centrum miasta, na trasie 600-lecia, w pobliżu Forum Synagoga. Punkt Informacji Turystycznej obsługują wykwalifikowani pracownicy (przewodnicy turystyczni, regionaliści, animatorzy turystyki kwalifikowanej). Z informacji uzyskanych od pracowników PTTK o/Ostrów wynika, że PTTK rocznie odwiedza kilka tysięcy osób, korzystających zarówno z oferty PTTK, jak i Punktu Informacji Turystycznej. „Postarzała” tablica wraz z całą elewacją budynku będzie w tym roku odnowiona.

17. Prowadzone są ankiety, na podstawie których naliczona będzie opłata za wywóz śmieci na każdego mieszkańca. Do tej pory za segregację śmieci można było pomniejszyć opłatę za wywóz śmieci, w obecnej chwili kwestia segregacji i pomniejszenia kosztów jest w ogóle nieporuszana – czy są Panu znane jakieś wstępne ustalenia w tej kwestii? A jeżeli nie, to kiedy będą znane lub kto będzie upoważniony do udzielenia rzetelnej informacji na ten temat?

Ad. 17 Ankiety, które zostały rozdysponowane wśród właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski nie są podstawą do naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ich celem jest zgromadzenie informacji na temat sposobu, w jaki właściciele nieruchomości postępują z poszczególnymi rodzajami odpadów. Dzięki 

informacjom uzyskanym z ankiet możliwe będzie m.in. oszacowanie, jaki odsetek właścicieli nieruchomości segreguje odpady, jakie rodzaje odpadów są. segregowane, a jakie wrzucane do pojemników na zmieszane odpady komunalne. Informacje takie przyczynią się do ustalenia, jaki będzie ogólny koszt funkcjonowania systemu, który musi zapewnić nie tylko odbiór, lecz także transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługę administracyjną. Podstawą do naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie deklaracja, którą właściciel nieruchomości będzie zobowiązany złożyć do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wzór deklaracji zostanie określony w uchwale, która zostanie podjęta przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego. W przedstawionym pytaniu stwierdzono, że na podstawie ankiet „naliczona będzie opłata za wywóz śmieci na każdego mieszkańca”. Jak zaznaczono wcześniej, ankiety nie są podstawą do naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie jest również przesądzone, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczana będzie od każdego mieszkańca zamieszkującego na terenie nieruchomości. Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 236 póz. 2008 z późn. zm.) daje radzie gminy możliwość wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W kwestii nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy art. 6j ustawy dopuszcza wybór jednej z czterech metod naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

CZYTAJ  Czujki będą obowiązkowe. Są nowe przepisy ❗

Iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.

Iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6kust. 1.

Iloczyn powierzchni lokalu mieszkaniowego oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.

Jedna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. O wyborze metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zadecyduje zatem, w drodze uchwały, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego. Poruszona została także kwestia pomniejszania opłaty za odbiór odpadów selektywnie zebranych. W myśl zapisów art. 6 ust. 3 znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 236 póz. 2008 z późn. zm.) rada gminy określi niższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane selektywnie. Pomniejszenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostało zatem uregulowane w ustawie. Z uwagi na fakt, że uregulowania związane z funkcjonowaniem nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (m.in. wysokość stawki, sposób naliczania opłaty, częstotliwość jej wnoszenia, wzór deklaracji) określone zostaną w uchwałach podejmowanych przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego, aktualnie nie można podać szczegółów związanych z funkcjonowaniem nowego systemu.

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 152 póz. 897 z późn. zm.) prezydent miasta jest obowiązany przeprowadzić, w sposób zwyczajowo przyjęty, kampanię informacyjną na temat praw i obowiązków właścicieli nieruchomości, określonych w uchwałach, o których mowa a art. 6k ust. 1 (dot. wyboru metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty, ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności), art. 61 (dot. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi), art. 6n ust. 1 (dot. wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości) i art. 6r ust. 3 (dot. szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 236 póz. 2008 z późn. zm.). Uchwały, o których mowa powyżej, muszą zostać podjęte do końca 2012 r.

18. Najprawdopodobniej rozminął się Pan z prawdą panie prezydencie informując w swoim piśmie że kadra kierownicza w MZGM (Kraszkiewicz i Szczurek) posiadają wyższe wykształcenie. Wie Pan dokładnie, że tak nie jest – wyjaśnienia Prezesa MZGM stawiają pod dużym znakiem zapytania Pańską rzetelność panie Prezydencie.

Pytanie do Prezesa Kupijaja. Czy pracownicy MZGM-ów na kierowniczych stanowiskach Pan Kraszkiewicz oraz Pan Szczuraszek posiadają wyższe wykształcenie i czy posiadali je w chwili powoływania ich? Proszę tym razem nie zapomnieć o odpowiedzi na to pytanie. Proszę również o konkretne odpowiedzi. Jakie studia zakończyli Ci Panowie i jaki tytuł zawodowy posiadają? Czy Ci Panowie posiadając to wykształcenie, co faktycznie posiadają, mogą pracować na danych stanowiskach? Pytanie to kieruje również do Pana Prezydenta. Pytanie to kiedyś padło na Sesji Rady, w związku z tym mam kolejne: Czy ktoś tu kogoś nie wprowadził w błąd jeśli chodzi o wykształcenie tych Panów?

Ad. 18 Zgodnie z ponownie uzyskaną informacją ze spółki MZGM wynika, że Pan Janusz Kraszkiewicz legitymuje się wyższym wykształceniem. Ma dyplom ukończenia w 2011 roku studiów wyższych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Jakub Szczurek również ma dyplom ukończenia studiów wyższych oraz wszelkie inne uprawnienia potrzebne do sprawowania funkcji kierowniczej. Z uwagi jednak na fakt, iż nie osobą publiczną, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych MZGM nie podaje informacji dotyczących danych pracowniczych. J. Szczurek wyraził sam gotowość udzielenia wszelkich informacji dotyczących jego kwalifikacji każdemu bezpośrednio zainteresowanemu, który się do niego zgłosi. Warto podkreślić, że żaden przepis funkcjonujący w kraju nie określa w sposób obligatoryjny wymogów dotyczących wykształcenia osoby pełniącej funkcję wiceprezesa jak i kierownika działu administracji i utrzymania budynków.

19. Panie Prezydencie, z pewnym zażenowaniem pytam o coś czym już dawno powinna zainteresować się Straż Miejska. Wzdłuż ściany restauracji „Ratuszowa” od kilku lat leżą kamienie – duże kamienie. Latem służą jako „płotek” do placyku zabaw dla dzieci w letnim ogródku tejże restauracji – zimą są pozostawione jako bardzo wątpliwa ozdoba Ratusza. Czy mają one jakaś wartość estetyczną? A może historyczną? Moim zdaniem są po prostu śmieciem, który powinien być dawno stamtąd usunięty. Strażnicy Miejscy moje zapytanie w tej sprawie zbyli ironicznym śmiechem twierdząc, że Im to nie przeszkadza. Zapewne są osoby, których ten „problem” ubawi. Mnie nie bawi ponieważ uważam, że te ozdoby nie są ani estetyczne ani uzasadnione, a strażnicy powinni dbać również o estetykę miasta w Centrum, a nie tylko szukać np. samochodów nieprawidłowo zaparkowanych na osiedlach.

Ad. 19 Teren ten jest objęty w sezonie umową najmu i jest w dyspozycji właściciela Restauracji Ratuszowa w Ostrowie Wielkopolskim. Do tej pory nie notowano żadnych obiekcji czy zastrzeżeń ze strony mieszkańców w kwestii ww kamieni.

20. Czy ul. Batorego na odcinku drogi od Straży Pożarnej do skrzyżowania z ulicą Bema może liczyć na chodnik po stronie numerów nieparzystych? Proszę spojrzeć przychylnym okiem, to tylko 300 metrów, a ułatwi dojście do szkoły, sklepu i cmentarza. Dodam, że to teren nawet nie utwardzony. Dziękuję.

Ad. 20 Budowa wspomnianego odcinka chodnika przy ul. Batorego nie jest ujęta w wykazie tegorocznych inwestycji. Jej umieszczenie w spisie inwestycji do realizacji będzie zależeć od środków, jakimi po rozstrzygniętych przetargach będzie dysponować MZD.

21. Jak duże rocznie dofinansowanie dostaje szkoła Sióstr Salezjanek? Jakie są kryteria naboru do tejże szkoły, czy nie liczy się aby pochodzenie i kim są rodzice? Biorąc pod uwagę, iż pieniądze pochodzą z podatków wszystkich mieszkańców, powinni oni mieć takie same prawa do posłania tam swych dzieci – w obecnym kształcie jest to przywilej dla wybrańców – lekarzy, polityków, itd.

Ad. 21 Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Sióstr Salezjanek zgodnie z art. 80 ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz Uchwałą Nr XLIV/566/2010 Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z dnia 04 lutego 2010 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania dla przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski przez podmioty nie należące do sektora finansów publicznych, otrzymuje z budżetu miasta dofinansowanie na każdego ucznia w formie dotacji, która w zależności od typu placówki jest równa wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach prowadzonych przez samorząd, l tak w roku 2011 roczna kwota dotacji na jednego ucznia w Szkole Podstawowej SióStr Salezjanek wynosiła 6.150,41 zł, a na jednego ucznia w Gimnazjum

Sióstr Salezjanek 6 663,17. Zgodnie z art. 58 ust.2 ustawy o systemie oświaty dla szkół prowadzonych przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego nie ustala się obwodu. W związku z tym każdy ma prawo posłać dziecko do szkół prowadzonych przez Siostry Salezjanki. Z informacji uzyskanej od Siostry Anny Serafin – dyrektora szkoły wynika, że w roku bieżącym wszystkie dzieci, które rodzice zapisali do szkoły podstawowej i gimnazjum zostały przyjęte. W przypadku większej liczby dzieci chętnych niż miejsc są brane pod uwagę kryteria podane na stronie szkoły.

 22. Panie prezydencie, czy i kiedy powstanie Aquapark w Ostrowie? Ja wiem że to kolejne oto pytanie ale odpowiedzi typu „nie przeznaczono środków w budżecie” lub będziemy jeździć do Kalisza bo to blisko oraz mamy krytą pływalnie przy Liceum i technikum nie są zadowalające, a wręcz delikatnie mówiąc niesmaczne, konkrety! Kalisz już kończy budowę, tam POTRAFILI znaleźć na to środki, nie mówiąc o innych miastach gdzie już takie miejsca spędzania aktywnego czasu już funkcjonują Np. Jarocin, Ostrzeszów, Krotoszyn… Ostrów jak zwykle NIEPOTRAFI ani znaleźć środków ani inwestora albo po prostu władzy i urzędnikom się nie chcę nic robić.

Ad 22 Kalisz buduje Aguapark za ok. 54 mln zł (plus 20-procentowa rezerwa na zamówienia uzupełniające) 40 min zł z tej kwoty pochodzi z kredytu, 14 milionów wykłada miasto (budżet Kalisza to blisko 500 milionów złotych); Ostrzeszów wydał na budowę ponad 19 milionów złotych (miasto zaciągnęło kredyt), Pleszew – 24 miliony złotych, Jarocin wydał na budowę obiektu 14 milionów złotych. W Pile wyliczono, że miasto nie będzie musiało dokładać do aquaparku oddanego do użytku w 2010 r. gdy dziennie będzie go odwiedzać ponad 1000 osób. Teraz to średnio 450 osób. Słupsk buduje wodne miasteczko za 58 milionów złotych. 70-tysięczne Suwałki mogą poszczycić się aguaparkiem za 40 min zł. Ale -jak wynika ze sprawozdań – nie jest on w stanie zarobić nawet na swoje utrzymanie. Liczba klientów jest o połowę niższa, niż zakładały najbardziej pesymistyczne prognozy. Park Wodny w Sopocie notuje straty w każdym roku swojej działalności. W 2010 r. strata na działalności operacyjnej wyniosła 1,8 min zł (to bieżąca działalność), a po uwzględnieniu spłaty raty kredytu urosła aż do 4,7 min zł. W dokumentach finansowych spółka podkreśla, że „społeczeństwo jest za mało zamożne na usługi oferowane przez spółkę”. Żadne ze znanych mi miast nie pozyskało zewnętrznego lub unijnego dofinansowania na budowę aguaparku, w grę wchodzą wyłącznie kredyty.

Ostrów Wielkopolski ma budżet wynoszący ok. 180 milionów złotych. Potrzeb inwestycyjnych jest bardzo dużo, niewątpliwie obiekt typu aguapark jest tym pożądanym przez mieszkańców. Wykaz potrzeb inwestycyjnych – głównie drogowych – zawiera się w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2012 – 2014 – na dziś zawiera ponad 90 pozycji inwestycyjnych na kwotę 78 milionów złotych.

Argument, że inne miasta mają Aquapark a Ostrów Wielkopolski nie jest zasadny, jednak tak samo można powiedzieć, że Ostrów Wielkopolski dysponuje takim miejscem jak Piaski, podczas gdy pozostałe miasta w rejonie całej Południowej Wielkopolski nie mają takiego kąpieliska i takiego miejsca do wypoczywania zarówno w sezonie letnim i zimowym. Warto jednak podkreślać, że w sezonie do Ostrowa Wielkopolskiego nad Zalew Piaski -Szczygliczka przejeżdżają licznie mieszkańcy powiatu kaliskiego, pleszewskiego, krotoszyńskiego, a nawet sieradzkiego. A rozbudowa i uatrakcyjnienie tego terenu były możliwe dzięki dwukrotnemu pozyskaniu przez Miasto Ostrów Wielkopolski środków unijnych z programu WRPO.

 23. Czy miasto jest przygotowane logistycznie na remont wiaduktu „Odolanowskiego”? MZK, rozmieszczenie dodatkowej karetki pogotowia po stronie zachodniej, zmiana organizacji ruchu w newralgicznych miejscach, itd.OBOWIĄZKOWE skierowanie tranzytu od Poznania na obwodnicę, co odciąży Krotoszyńską. I odwrotnie – zalecany dojazd do Poznania przez Południową, Strzelecką, Witosa do obwodnicy – dla osobówek. Dodam, że budowa Długiej w tym samym czasie jest chyba nieporozumieniem! A może wprowadzić zakaz ruchu ciężarówek pod wiaduktem Krotoszyńskim?

Ad. 23 Przetarg na zadanie realizowane przez Wielkopolski zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu pod nazwą „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 445 (ul. Odolanowska w Ostrowie Wlkp.) wraz z przebudową wiaduktu nad linią PKP” został już zakończony. Szczegóły dotyczące organizacji ruchu będą ustalane z wykonawcą robót budowlanych. Wykorzystane będą istniejące przeprawy przez linie kolejowe oraz dostępna sieć drogowa. Kluczowe będą jednak skrzyżowania ulic Poznańskiej i Krotoszyńskiej oraz ul. Raszkowska – Aleje Słowackiego.

24. Panie Prezydencie, jednym z czynników wpływającym na rozwój miast jest odpowiednie szkolnictwo. Szkoły średnie w rankingach wypadły nie najgorzej natomiast brakuje dobrej technicznej uczelni wyższej. Z racji wielkości Ostrowa, aby osiągnęła ona odpowiedni prestiż musiałaby być to uczelnia z siedzibą w Ostrowie i wysoce wyspecjalizowana w jednej dziedzinie zamiast np. przeciętnego we wszystkim uniwersytetu. Czy miasto robi jakieś kroki w kierunku powołania takiej instytucji? Jeśli nie to czy podoba się Panu pomysł i zamierza Pan go rozważyć? Po katastrofie w Starzynach, coraz częściej mówi się o powrocie techników kolejowych. Czy jeśli byłby chociaż cień szansy na odbudowanie ostrowskiego technikum lub nawet na powołanie szkoły o wyższej randze Ostrów będzie aktywnie o to zabiegał?

CZYTAJ  Ostrowianie najedli się do syta (ZDJĘCIA)

Ad. 24 Władze Ostrowa mają świadomość znaczenia edukacji młodych pokoleń dla przyszłości miasta. Dlatego podejmowanych jest wiele, niekiedy pionierskich działań, dla rozwoju ostrowskiej oświaty. Miasto z sukcesem wprowadziło unikatowy w skali kraju program e-tornister, Skutecznie pozyskuje zewnętrzne środki finansowe, unijne i krajowe na realizację projektów edukacyjnych takich jak „Szkoły nowych możliwości” czy „Radosna szkoła”. Dzięki tym funduszom zorganizowano dodatkowe zajęcia dla uczniów, a placówki Oświatowe doposażono W nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne Działania miasta w dziedzinie edukacji zostały docenione przyznaniem tytułu „Samorządowy Lider Edukacji”. Stworzenie samodzielnej uczelni technicznej – w świetle obowiązujących przepisów i podziału kompetencji – nie jest bezpośrednim zadaniem władz samorządowych miasta. Podejmujemy jednak wiele działań mających na celu stworzenie odpowiednich, przyjaznych warunków do funkcjonowania wyższych uczelni w naszym mieście. Obecnie z działających trzech wyższych uczelni w Ostrowie dotowana przez miasto jest filia UAM -u. Ponadto miasto prowadzi działania umożliwiające wykorzystanie potencjału zawodowego młodych ludzi poprzez realizację ostrowskiego programu stażowego, w którym dominują propozycja dla osób kształcących się w kierunkach technicznych. Władze Ostrowa dostrzegają również  ogólnokrajowe przesłanki i tendencje do rozwoju ponadgimnazjalnego szkolnictwa technicznego czy zawodowego. Choć ich prowadzenie jest bezpośrednio kompetencją Powiatu, to jesteśmy jako samorząd przychylni każdej inicjatywie i gotowi do współpracy w sferze budowania dobrych praktyk i szans edukacyjnych.

 25. Panie Prezydencie, mam pozytywne wrażenie jeżeli chodzi o bierne przyciąganie inwestorów, jak np. park przemysłowy. Czy jednak nie uważa Pan, że należy wyjść firmom na przeciw i nie czekać, aż odezwą się sami? Martwi mnie podejście „gmina nie jest od tworzenia miejsc pracy”. Wystarczy, że jakaś inna gmina myśli inaczej i już jesteśmy na straconej pozycji. Czy miasto poszukuje inwestorów również w sposób aktywny? Jeżeli nie, to czy zacznie to robić? To samo dotyczy rozkładów jazdy pociągów, inwestycji kolejowych i drogowych, a także obecności Ostrowa w rządowych planach. Czy nie martwi Pana, że nikt już nie uważa Ostrowa za ważny węzeł? Nie chce nikogo urazić, ale mówienie, że takie strategiczne sprawy nie leżą w kompetencji Urzędu Miasta wygląda na jawne przyznanie się do tego, że mu na tym nie zależy. Czy miasto wreszcie zmieni podejście do spraw, na które nie musi, ale MOŻE mieć wpływ?

Ad. 25 Staram się aktywnie uczestniczyć w działaniach wspierających przedsiębiorców oraz pozyskiwaniu nowych inwestorów. Z możliwości jakie posiadają jednostki samorządu terytorialnego Miasto Ostrów Wielkopolski wykorzystuje większość z nich. Miasto aktywnie współpracuje – udostępniając swoją ofertę terenów inwestycyjnych -z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz ze Stowarzyszaniem Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w swojej ofercie także promuje tereny z Ostrowa Wielkopolskiego. Od 2008 roku miasto jest udziałowcem Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu, który poręcza przedsiębiorcom kredyty zarówno obrotowe jak i inwestycyjne. Od 2010 cyklicznie spotykam się w Izbie Przemysłowo-Handlowej z przedsiębiorcami w celu przedstawienia działań miasta oraz wysłuchania i zajęcia się problemami ostrowskich przedsiębiorców. By poszerzyć ofertę inwestycyjną miasto przystąpiło do realizacji projektu pod nazwą Ostrowski Park Przemysłowy, który będzie stanowić uzupełnienie oferty inwestycyjne miasta oraz będzie nowym produktem, który będzie można zaproponować potencjalnym inwestorom. Promocja i aktywne przyciąganie inwestorów do Ostrowskiego Parku Przemysłowego jest przygotowywane i wkrótce rozpoczną się działania w tej dziedzinie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów zewnętrznych oraz lokalnych przedsiębiorców wprowadzamy zmiany do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz sporządzamy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, pod kątem przyszłych inwestycji. Równie ważnym aspektem są działania związane z poprawą infrastruktury, które od kilku lat miasto Ostrów sukcesywnie realizuje, w ciągu roku zostaną oddane do użytku kolejne drogi ułatwiające dostęp do terenów inwestycyjnych, zarówno miejskich jaki i prywatnych. Wymienić tutaj można ulicę Osiedlową, Topolową, Wylotową, Sadową czy planowane skomunikowanie terenów po dawnym ZNTK. W Urzędzie Miejskim działa także Biuro Obsługi Inwestorów.

26. Panie prezydencie na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego a Paderewskiego powstanie rondo, czy będzie taka możliwość nazwać owe rondo Rifa Saitgariejewa z racji bytu bliskiego położenia stadionu żużlowego oraz bloku gdzie Rif mieszkał. wolałbym żeby nie było kolejnego ronda w Polsce ofiar Smoleńskich. niech żużlowcy z całego świata którzy będą przyjeżdżać na Ostrowski stadion zobaczą Miasto Ostrów Wielkopolski Pamięta o tragicznie zmarłym żużlowcu.

Ad. 26 Kwestią wyboru patrona ulicy zajmuje się Komisja Doraźna ds. Nazewnictwa Ulic i Placów oraz kultywowania tradycji lokalnych Rady Miejskiej Ostrowa. Na ręce przewodniczącego komisji można składać propozycje i wnioski o nazwanie nowej, nienazwanej dotąd ulicy. Propozycji nazw jest więcej niż przybywa nowych ulic na terenie miasta. Brak nadania nazwy ulicy w pierwszym rozdaniu nie oznacza, że dana kandydatura nie będzie brana pod uwagę.

27. Organizatorem konkursu Ostrowianin Roku jest jak się powszechnie słyszy Strefa Kultury oraz Gazeta Ostrowska  i tu nasuwa się pytanie: czy Urząd Miasta partycypuje w kosztach organizacji tej imprezy ? Jakie to są koszty? Czy sala była udostępniona odpłatnie? Czy pan Wardawy ma podpisane jakieś umowy z Urzędzie Miasta w Ostrowie jako osoba fizyczna? Czy „Gazeta Ostrowska” jako spółka ma podpisane z Urzędem Miasta jakiekolwiek umowy?

Ad. 27 Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim partycypował w kosztach Ostrowianina Roku. Plebiscyt odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wydział Organizacyjny i Biuro Rady Miejskiej zapłaciły 1500 złotych za wykonanie statuetki „Ostrowianin Roku 2011″. Scena OCK udostępniona była odpłatnie. Umowę na wynajęcie sali podpisały: Ostrowskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie „Strefa Kultury”. Nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek umowach podpisanych przez Urząd Miejski z „Gazetą Ostrowską* ani z Panem Jarosławem Wardawym, jako osobą prywatną.

28. Kiedy będzie remontowana kamienica przy ul Wańkowicza 9, jej wygląd straszy całą dzielnicę.

Ad. 28 Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o o. w Ostrowie Wielkopolskim przejął na własność budynek mieszkalny przy ulicy Wańkowicza 9 dn. 11 maja 2011 roku Stan techniczny budynku jest spółce doskonale znany z uwagi na przeprowadzany corocznie przegląd budowlany. W budynku przy ulicy Wańkowicza 9 zostały wykonane następujące remonty: uzupełniono brakujące dachówki, wyczyszczono rynny, wymieniono części pionów kanalizacyjnych oraz zapewniono odprowadzania wód deszczowych wokół budynku do kanalizacji deszczowej. By zasiedlić wolne lokale socjalne konieczne było wykonanie generalnych remontów. Warto zaznaczyć, że na 31.03.2012 zadłużenie budynku wynosi 32 420 zł, a to w naturalny sposób ogranicza możliwości finansowania w/w budynku. Pomimo tego w roku bieżącym spółka planuje odmalowanie klatki schodowej. MZGM liczy na to, że odnowiona klatka w krótkim czasie nie będzie zdewastowana. Żeby uniemożliwić wejście do budynku osobom postronnym planowana jest również wymiana bramy wejściowej i założenie domofonów.

29. Na stronie UM są dwie nowe spółki – Centrum Transferu Innowacji Sp. z o.o. oraz Ostrowski Park Przemysłowy Sp. z o.o.. Jakie będą koszty ich funkcjonowania? Czy prezes Holdikomu pobiera również wynagrodzenie za prezesurę w tej drugiej?

Ad. 29 W zakresie Ostrowskiego Parku Przemysłowego sp. z o.o. – spółka ma charakter Projekt Finance i obecne koszty operacyjne funkcjonowania są zerowe, ponieważ spółka nie zatrudnia pracowników a funkcje zarządu oraz członków rady nadzorczej pełnione są bez wynagrodzenia. W zakresie kosztów działalności operacyjnej spółki Centrum Transferu Innowacji sp. z o.o. spółka na koniec roku 2011 wykazała pozycję wynikową na poziomie 22.433,97 złotych. Funkcje zarządu oraz członków rady nadzorczej pełnione są bez wynagrodzenia.

30. Panie Prezydencie, czy nie warto zastanowić się nad wprowadzeniem Ostrowskiego roweru miejskiego, tak jak jest to praktykowane w innych miastach w Polsce (np. we Wrocławiu)

Ad. 30 Rower miejski jest ciekawą inicjatywą, realizowana w kraju – póki co — przez duże metropolie. Na dziś jestem w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem Re-ewolucja i Ostrowski Bank Czasu i jako samorząd sukcesywnie realizujemy zadania uzgodnione z tymi stowarzyszeniami.

31. Czy zaplanowano łatanie dziur po zimie przy Ulicy Żeromskiego 2 , jest tam dość duży ruch ponieważ rodzice wożą dzieci do przedszkola a droga osiedlowa jest tak w fatalnym stanie ze trzeba jeździć slalomem żeby nie wjeżdżać w tak duże i głębokie dziury.

Ad. 31 Na odcinku ul. Żeromskiego od skrzyżowania z ulicą Limanowskiego zaplanowana jest w 2012 r. lokalna wymiana warstwy ścieralnej nawierzchni.

32. Panie prezydencie. Czy władze miasta będą równie mocno i gorliwie bronić praw katolików, tak jak zrobił to Pan Andrzej Baraniak broniąc obywateli żydowskich, interpretując na swój sposób cytaty z Biblii i zawiadamiając prokuraturę? Muszę przypomnieć że Pan Siwiec w 1997 roku w sposób haniebny i poniżający, w Ostrzeszowie parodiował Jana Pawła II, czym w sposób szczególny obraził uczucia religijne za co nie spotkała go żadna kara. Dziś wspaniałym przykładem może być Ruch Palikota. Dlaczego władze impulsywnie reagują na możliwości obrazy uczuć religijnych Żydów a niemal nigdy tak nie reagują na obrazę uczuć katolickich?

Ad. 32 Użycie w zapytaniu sformułowania „dla ludzi z synagogi szatana” oznaczać mogło, że wypowiedź ta obraża uczucia religijne, co stanowi przestępstwo. Zgodnie z przepisami prawa urzędnik, który posiada wiedzę o tym, że mogło dojść do popełnia przestępstwa, ma obowiązek powiadomić organy ścigania. Niewypełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim nie są władni rozstrzygnąć czy doszło do popełniania przestępstwa. Takiego rozstrzygnięcia i takiej oceny mogą dokonać jedynie organy ścigania tj. Policja lub Prokuratura. W tej konkretnej sprawie urzędnik nie był władny rozstrzygnąć czy doszło do popełnienia przestępstwa. To może uczynić tylko Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim.

33. Pytam, ile pieniędzy w budżecie miasta w tym roku zabezpieczono na schronisko, a ile na wyłapywanie bezdomnych zwierząt. Psy wałęsają się po ulicach miasta i osiedli stanowiąc zagrożenie dla naszych dzieci i nas, nikt nic nie robi w tym temacie. Co robi Wydział Gospodarki Komunalnej, dlaczego te psy nie są czipowane?

Ad. 33 W tegorocznym budżecie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz pozostałych gmin powiatu ostrowskiego zabezpieczono środki w wysokości 242,410 złotych Zgodnie z porozumieniem zawartym w 2004 r. o współpracy dotyczącej utrzymania schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. W tej puli mieszczą się nakłady zarówno na utrzymanie schroniska, jak i wyłapywanie bezdomnych zwierząt. W kwestii znakowania zwierząt przebywających w schronisku informuję, że wszystkie zwierzęta. Które tam przebywają, są oznakowane, a nowo przybyłe są poddawane temu zabiegowi.

34. Panie Prezydencie czy to prawda, że były propozycje i konsultacje w sprawie objęcia przez pana Bartosza Ziółkowskiego funkcji prezesa MZO? Jeśli tak to co one miały na celu, biorąc pod uwagę że dzisiejszy prezes Pan Andrzej Strykowski wzorowo zarządza spółką, która się dynamicznie rozwija. I jeśli to prawda to czyj był to pomysł i kto chce wprowadzać zmiany jeśli coś wyśmienicie funkcjonuje?

Ad. 34 Nic mi nie wiadomo o fakcie zabiegania przez Pana Bartosza Ziółkowskiego o posadę w którejś ze spółek komunalnych.

35. Panie prezydencie. Jakie działania podjął urząd miejski Ostrowa Wlkp., aby nie usunięto połączenia kolejowego Jarocin – Ostrów – Jarocin, którym ludzie dojeżdżali do pracy do Ostrowa i wracali z powrotem do domów. Mowa tutaj o pociągu REGIO 77520 relacji Jarocin – Ostrów, przyjeżdżającego do Ostrowa o 7:25 (dodam, że jest to, a raczej był najwcześniejszy pociąg przyjeżdżający od strony Poznania) i pociągu powrotnego do Jarocina o 15:35 REGIO 77541 (Warto dodać, że przez usunięcie tego połączenia na linii w stronę Poznania występuje niemalże 3 godzinna luka, od godziny 14:37, aż do 17:20). Wstyd mi, że miasto jest bierne w sprawach kolejowych, zapominając o kolejowy korzeniach. Jeżeli miasto Ostrów nie chce w żaden sposób walczyć o połączenia kolejowa i przymyka oko na trudną sprawę ostrowskiego PKSu, zastanawia fakt z jakiego środka transportu warto korzystać w obecnej sytuacji.

Ad. 35 Miasto nie ma ani pośredniego ani bezpośredniego wpływu na liczbę połączeń kolejowych. Kwestia ta jest jednak poruszana podczas każdej wizyty Prezydenta Miasta w Ministerstwie Transportu. Miasto nie jest bierne „w sprawach kolejowych”. Miasto nie przymyka oka na sytuacje w PKS-ie, wręcz przeciwnie to z inicjatywy władz samorządowych.

miasta i spółki Holdikom podjęto próbę ratowania tego firmy i miejsc pracy Chociaż od początku uczciwie podkreślałem, że nie mówimy o uratowaniu wszystkich miejsc pracy, bo bez zaplanowanej restrukturyzacji nie można było mówić o uzdrowieniu tego przedsiębiorstwa.

36. Czy miasto we współpracy z PKP byłoby zainteresowane modernizacją pozostałych dwóch peronów stacji kolejowej w Ostrowie i czy pojawią się w holu wyremontowanego dworca jakiekolwiek elektroniczne tablice z przyjazdami i odjazdami pociągów?

Ad. 36 Remont dworca w Ostrowie Wielkopolskim nadzorowała i przeprowadzała spółka PKP Oddział Dworce Kolejowe. Środki na modernizacje pochodziły z budżetu państwa to blisko 7 milionów złotych. Z kolei modernizowany pierwszy peron należy do Polskich Linii Kolejowych. Zrealizowana modernizacja dworca PKP i remont peronu pierwszego to także efekt zabiegów i starań moich jako posła RP. Mam nadzieję, że PKP dokończy remont pozostałych dwóch peronów, chociaż rzeczywiście peron nr 1 był w najgorszym stanie technicznym i wymagał natychmiastowego remontu.

 

 


POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx