Prezydent odpowiada mieszkańcom – odc. 5

Odpowiadając na pismo z 23 lutego 2012 roku, w którym zgłosił Pan pytania w imieniu widzów Telewizji Internetowej Ostrow24.tv przedstawiam następujące informacje:

1. Dlaczego wprowadzając w Ostrowie dużo projektów opartych na nowych technologiach (np. e-tornister, itp.) władza chce ograniczyć ten – interaktywny sposób zadawania im pytań? Proszę się nie tłumaczyć anonimowością tego typu wypowiedzi, gdyż nie od dziś wiadomo, że w sieci tak na prawdę nikt nie jest anonimowy i jeśli zdarzyłaby się sytuacja zniesławienia kogoś, to wówczas można w bardzo szybki sposób dojść do tego, kto to zrobił przez adres IP. Dlaczego więc chce się ten sposób zadawania pytań ograniczyć? Pytanie do Przewodniczącego Rady.

Ad. 1.   Wykorzystywanie nowoczesnych nośników do informowania i odpowiadania na pytania nie jest równoznaczne ze zgodą na omijanie obowiązującego prawa. Inicjatywa związana z urealnieniem zapisów Statutu Rady Miejskiej należy do Przewodniczącego Rady, niezależnego od Prezydenta Miasta.

 

2. Szanowny Panie Prezydencie na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracam sie z prośbą o odpowiedź na pytanie: Czy Pan Radosław Torzyński otrzymał jakiekolwiek pieniądze za usługi, dzieła, zlecenia itp. z ostrowskich spółek miejskich w okresie 01.01.2011 do dnia dzisiejszego, jeżeli tak to w jakiej wysokości i za jakie czynności? Czy ponadto z Panem  Radosławem Torzyńskim zawarte są jakiekolwiek umowy przewidujące wypłatę wynagrodzenia w przyszłości?

Ad. 2.    Pan Radosław Torzyński od potowy grudnia 2010 nie pełni funkcji publicznych, jest osoba prywatną, właścicielem prywatnej firmy projektowo-architektonicznej. Informacje dotyczące jego działalności nie podlegają ustawie o dostępie do informacji publicznej. Proszę o ewentualne skierowanie pytania do zainteresowanego.

 

3. Imieniem Romana Dmowskiego, wybitnego męża stanu, współtwórcy niepodległości, zostały upamiętnione w Polsce 2 mosty, 13 rond oraz 14 ulic w największych polskich miastach. Dlaczego w Ostrowie nie ma ulicy Romana Dmowskiego? Czy miasto Ostrów posiada sprecyzowaną wizję nadawania nazw ulicom miasta?

Ad. 3. Kwestią wyboru patrona ulicy zajmuje się Komisja Doraźna ds. Nazewnictwa Ulic i Placów oraz kultywowania tradycji lokalnych Rady Miejskiej Ostrowa. Na ręce przewodniczącego komisji można składać propozycje i wnioski o nazwanie nowej, nienazwanej dotąd ulicy. Propozycji nazw jest więcej niż przybywa nowych ulic na terenie miasta. Brak nadania nazwy ulicy w pierwszym rozdaniu nie oznacza, że dana kandydatura nie będzie brana pod uwagę. Przewodniczący komisji radny Zygmunt Malik wyjaśnia, że przy nadawaniu nazwy konkretnej ulicy czy nazwę placu komisja chce, żeby to było miejsce godne licujące z osobą, zasługami i postawą patrona. Tymczasem wśród kandydatów na patronów znajdują się m.in. znany piosenkarz Czesław Niemen, działacz Armii Krajowej gen. Henryka Kowalówka czy zgłoszony przez Radę Osiedla nr 3 Wojciech Sikora.

 

Pytania od Włodzimierza Nowaka:

 4. Jakie Pan prezydent ma pomysły na rozwój gospodarczy naszego miasta? Jakie konkretne działania lub inwestycje, władze miasta przewidują by realnie pobudzić rozwój, wyjść z zapaści gospodarczej i chociażby podążać śladami rozwoju Kalisza. Co Pan zrobił dla Ostrowa jako poseł PO? Proszę o konkrety. Pozdrawiam. Włodzimierz Nowak.

  1. Ad. 4. Sytuacja gospodarcza i finansowa miasta i kraju jest dziś inna niż kilka lat temu. Mimo to zmniejszone wpływy do budżetu z podatku CIT i PIT nie odbijają się w Ostrowie
    Wielkopolskim na liczbie inwestycji np. drogowych. Trzeba pamiętać, że jednocześnie rosną nam tzw. wydatki sztywne czyli sfera pomocy społecznej, edukacja, utrzymanie
    szkół, obiektów sportowych, utrzymanie dróg. Dodatkowo kończą się unijne środki na tzw. twarde na inwestycje. Zamierzamy m.in. na pobudowanie hal w ramach Parku
    Przemysłowego otrzymać preferencyjną pożyczkę z Unii Europejskiej m.in. z programu Jassica.
  2. Miasto powinno posiadać tereny inwestycyjne i posiada takie przy ul. Wrocławskiej i Osiedlowej. Co ważne tereny te powinny być dobrze skomunikowane – stąd decyzja o budowie drogi – zjazdu z ronda przy ul. Wrocławskiej, tak by dojazd do terenów po dawnym ZNTK nie odbywał się tylko jedną bramą. Zwiększony został wkład samorządu miejskiego w Gostyńskim Funduszu Poręczeń Kredytowych – najliczniej z niego korzystają ostrowscy przedsiębiorcy, to także sposób na pozyskanie w miarę taniego pieniądza i impuls do inwestowania na terenie miasta.
  3. Mamy Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz ulgi w podatkach. Rozwój klastrów na terenie miasta – czyli firm bliźniaczych jeśli chodzi o profil produkcji, w tym klastra informatycznego. Chciałbym, by Ostrów Wielkopolski postrzegany był jako miasto innowacyjne, bo w ten sposób jesteśmy w stanie przyciągnąć firmy wysokoinnowacyjne, ale tylko takie są w stanie zainwestować na więcej niż kilka lat.
  4. Wprowadzamy przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami Ostrowski Program Stażowy – to oferta na dziś 32 miejsc pracy dla studentów ostatnich lat i absolwentów, zdolnych ostrowian, którzy najprawdopodobniej znaleźliby pracę we Wrocławiu, Poznaniu czy Łodzi. Chcemy ich zachęcić, by wrócili do Ostrowa Wielkopolskiego i tu rozwijali swój potencjał.
  5. Kontynuowany będzie program „mieszkania dla systematycznych”, chciałbym go w pewnym stopniu połączyć z ofertą mieszkań dla tych, którzy wybiorą Ostrów Wielkopolski jako miejsce pracy zamiast np. Wrocławia. Dla wykluczonych powoli ale systematycznie rozwijają się miejsca pracy poprzez Ostrowską Spółdzielnię Socjalną. Trwale trzeba jednak zmienić stopień wybierania kierunków technicznych przez absolwentów – praktyka pokazuje, że cały czas jest zapotrzebowanie na studentów kierunków technicznych, także tych z wykształceniem średnim. Stąd kontynuowanie programu „Polubić matematykę” oraz realizacja pilotażowego programu e-tornister.

 

5. Czy władze miasta planują w przyszłości nazwać którąś z ważniejszych ulic miasta imieniem Lecha Kaczyńskiego?

  1. Ad. 5. Odp. 3 – Kwestią wyboru patrona ulicy zajmuje się Komisja Doraźna ds. Nazewnictwa Ulic i Placów oraz kultywowania tradycji lokalnych Rady Miejskiej Ostrowa oraz Rada
    Miejska. Na ręce przewodniczącego komisji należy składać propozycje. O przyjęciu lub odrzuceniu propozycji komisji decyduje Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Pytania od Szymona Kaźmierczaka:

6. Na jakim poziomie i czy w ogóle są jeszcze prowadzone jakiekolwiek prace związane z planowaną rozbudową lotniska Michałków i powstaniem regionalnego Portu Lotniczego?

Ad. 6.  Rozbudową lotniska w Michałkowie są. zainteresowane samorządy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Gminy Ostrów Wielkopolski, ale także przedsiębiorcy z

  1. Ostrowa, Kalisza i Pleszewa. Plan jest taki, by w Michałkowie mogły lądować samoloty sportowe, korporacyjne czy małe samoloty pasażerskie zabierające do 40 osób. Ta
    działalność nie może jednak ograniczać mocno rozwiniętej działalności sportowo-szkoleniowej Aeroklubu Ostrowskiego. Rozbudowa lotniska jest potrzebna, ale jest to
    problem złożony. Na przeszkodzie stoi nie tylko brak pieniędzy, ale także podział kompetencyjny m.in. jeśli chodzi o prawa własności gruntu.
  2. Głównym problemem jest pozyskanie do spółki gruntu pod budowę pasa startowego. Właścicielem terenu jest Gmina Ostrów Wielkopolski, użytkownikiem wieczystym Aeroklub Ostrowski, a zarządzającym Aeroklub Polski. Rozbudowa lotniska to szansa na transportowe ożywienie tego regionu, jednak sam Ostrów Wielkopolski i Kalisz nie są w stanie finansowo udźwignąć tej inwestycji. Dotychczasowy plan zakładał budowę na lotnisku w Michałkowie betonowego pasa o długości 1,2 km, szerokości 30 metrów i grubości 1 metra wraz z niezbędną infrastrukturą.

7. Czy będzie budowana Galeria Vita przy ulicy Poznańskiej lub czy są planowane w najbliższym czasie inne podobne inwestycje?

  1. Ad. 7. Inwestor Galerii Vita przysłał pismo, w którym poinformował mnie, że na dziś nie jest zainteresowany budową obiektu przy ul. Poznańskiej. Zobowiązania miasta w kwestii
    przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały wypełnione. Stosowną uchwałę o przyjęciu planu Rada Miejska podjęła na posiedzeniu w dniu 26
    listopada 2008 r. Ta część działań związanych z wykupem gruntów i rozpoczęciem inwestycji zależy już w całości od inwestora. Pytania proszę kierować do zainteresowanej
    firmy. Na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego sporządzonych zostało kilka miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dopuszczających lokalizację
    obiektów wielkopowierzchniowych. Realizacja takiej inwestycji zależy tylko i wyłącznie od inwestora i od właścicieli gruntów.

8. Czy Miasto Ostrów Wielkopolski nadal myśli o tym aby zostać powiatem grodzkim?

Ad. 8. Temat przyszłości Ostrowa Wielkopolskiego jako miasta grodzkiego radni zajmowali się na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 27 sierpnia 2009 r. Radni przyjęli stosowane oświadczenie: „Na podstawie § 24 ust. 2 pkt. Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego podczas XXXVII Sesji w dniu 27 sierpnia 2009 roku podjęła Oświadczenie zawierające stanowisko w sprawie nadania Miastu Ostrów Wielkopolski, jako Miastu Prezydenckiemu statusu Miasta na prawach powiatu. Nadanie Miastu Ostrów Wielkopolski tego statusu, umożliwi poprawę zarządzania miastem w różnych sferach życia społecznego i gospodarczego oraz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Pozytywna decyzja w powyższej sprawie umożliwi zastosowanie zasady Jeden gospodarz na terenie całego miasta”. Za przyjęciem oświadczenia głosowało 15 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. Za utworzeniem powiatów grodzkich opowiada się w kraju 26 miast prezydenckich, m.in. Inowrocław, Ełk, Wodzisław Śląski, Wałbrzych, Stalowa Wola, Gniezno, Tomaszów Mazowiecki, Świdnica, Zawiercie, Zgierz oraz Ostrów Wielkopolski, które reprezentują ok. 2 miliony mieszkańców. Liderem tej grupy jest Ryszard Brejza Prezydent Inowrocławia, członek Zarządu Związku Miast Polskich i członek Komisji Samorządu Terytorialnego. Prezydenci tych miast zwracają uwagę, że obecny podział kompetencji nie jest czytelny dla mieszkańców. Jedne szkoły należą do samorządu miejskiego (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja) a szkoły ponadgimnazjalne podlegają już pod inny podmiot. Podobnie jest w przypadku dróg.

W Ostrowie Wielkopolskim funkcjonują cztery rodzaje dróg: miejskie, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. W gestii prezydenta jest wydawanie decyzji o warunkach zabudowy, ale już pozwolenia na budowę wydaje starosta. W Sejmie po raz pierwszy pod petycją do ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetyny w sprawie powiatów grodzkich podpisali się nie tylko posłowie bezpośrednio zainteresowani tym tematem, ale także kilkadziesiąt innych osób.

CZYTAJ  Ostrowianie najedli się do syta (ZDJĘCIA)

 

9. Kiedy w mieście pojawią się parkometry?

  1. Ad. 9. Miejski Zarząd Dróg ma analizę dotyczącą liczby i lokalizacji parkornatów w Strefie Płatnego Parkowania w Ostrowie Wielkopolskim. Aktualnie trwają prace związane z montażem finansowym tego przedsięwzięcia.

 

10. Czy będzie wprowadzony i kiedy tzw. Inteligentny system informacji pasażerskiej czyli elektroniczne tablice z rozkładem jazdy na przystankach MZK?

  1. Ad . 10. W 2012 roku nie przewiduje się prac związanych z wdrożeniem tzw. inteligentnego systemu informacji pasażerskiej. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim zabiega o uruchomienie jeszcze w tym roku biletu elektronicznego. Ostateczny termin uwarunkowany jest procedurą przetargową oraz pozyskaniem finansowania dla tego projektu.

Jakub Kubera:

11. Bardzo się cieszę, że moje pytania są odczytywane przez kogoś na radzie miasta. Jako osoba bardzo młoda na pewno nie zostałbym należycie odebrany wypowiadając się na tematy ważne dla mojego miasta jakimi niewątpliwie są sprawy komunikacji. Chciałbym się zapytać panie prezydencie co dalej będzie ze spółką MZK. Po odejściu prezesa Walczyńskiego spółka świadczy usługi na coraz niższym poziomie. Ceny biletów są coraz wyższe, nie ma biletów dobowych. Chciałbym się dowiedzieć kto płaci za utrzymanie linii C mała rama, która kursuje chyba najczęściej pośród wszystkich linii autobusowych i nie wozi zbyt dużej liczby pasażerów. Notorycznie usuwane są kursy linii K-1 kursującej do Krotoszyna tłumacząc to nierentownością. Jak to się odnosi do zapełnionych po brzegi autobusów krotoszyńskiego przewoźnika. Pragę zwrócić uwagę, że większość linii autobusowych zostaje skrócona tylko i wyłącznie do granic administracyjnych Ostrowa (przykład linia B), co w takim razie z mieszkańcami gmin sąsiednich? Nie lepiej wygląda sytuacja w sobotę i niedzielę. Linia M kursująca w soboty 2 razy na godzinę na zmianę z autobusami KLA została strasznie okrojona. Czy wprowadzone zostaną jakieś korzystne dla pasażerów zmiany w organizowaniu przewozów mieszkańców naszego miasta?

Ad.11. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb z zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Gmina zobowiązana jest do zapewnienia komunikacji miejskiej, w granicach administracyjnych miasta. Usługa realizowana jest poprzez określenie i ustalenie: linii komunikacyjnych, częstotliwości kursów, wysokości opłat za przejazdy, wynagrodzenia dla przewoźnika i przyjęcie – uchwałą Rady Miejskiej – opłat oraz zwolnień i ulg. Przewozy, które wykraczają poza granice gminy (miasta) zgodnie z

  1. ustawą z dnia 16 grudnia 2012 r. o publicznym transporcie zbiorowym ( Dz.U. z 2011 r. Nr 5 póz. 13) maja charakter przewozów bądź powiatowych, bądź wojewódzkich i dla
    tych przewozów obowiązek zapewnienia publicznego transportu zbiorowego leży w kompetencji odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego wyższego rzędu.
    Przewozy mogą się odbywać na zasadach komercyjnych, w oparciu o rentowność danej linii komunikacyjnej.
  2. Stefan Michalak:

12. Kto odpowiada za wybór wykonawcy, materiału, przetarg itd. w pracach przy położeniu kostki brukowej na ul. Różanej? Kto odebrał tą partaninę – proszę personalnie podać odbierającego zakończenie prac. Czy ktoś z Panów chciałby mieć tak zrobioną nawierzchnię u siebie? OCZYWIŚCIE ŻE NIE. Ale mieszkańcy wszystko łykną. Jeżeli Państwo nie widzą problemu – chętnie zabiorę na wizję lokalną (swoim samochodem). Przecież ta kostka już teraz się „rozłazi, zapada,(…)” Dla porównania gołym okiem widać różnice starszej kostki od mostu Odolanowskiego!

14. Kto jest odpowiedzialny za „wykonanie” chodników z kostki na ul. Różanej? To skandal i fuszerka budowlana – ta kostka już sie rozłazi i zapada! Kto to odebrał?

  1. Ad. 12 i 14. W wyniku przetargu nieograniczonego wykonawca inwestycji pn:. „Przebudowa ulic Kordeckiego i Różanej w  Ostrowie Wielkopolskim” została firma POL-DRÓG Piła Sp. z o.o. ul. Wawelska 106. Odbiór wykonanych prac nastąpił w obecności przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i  Rady Osiedla nr 9. Usterki, które mogą się pojawiać, będą usuwane w ramach prac gwarancyjnych.

 

13. Czy ostrowska kolej wąskotorowa ruszy w sezonie letnim i czy istnieje jakakolwiek szansa na przedłużenie jej trasy do ulicy Limanowskiego i Krotoszyńskiej?

Ad. 13. Torowisko kolejki wąskotorowej położone jest częściowo na terenie Nadleśnictwa Taczanów. Obecnie trwają procedury związane z zamianą tych gruntów. Poza tym torowisko jest w stanie nie nadającym się do eksploatacji i wymaga dużych nakładów finansowych. Przeprowadzony przez spółkę MZZ przetarg wskazuje, że na remont kolejki i torowiska potrzebnych jest około 1 milion 200 tysięcy złotych. Z powodu braku środków na realizację inwestycji przetarg ten został unieważniony.

Zgodnie z chęcią i deklaracją złożoną przez miłośników kolejki odnośnie prowadzenia i eksploatacji torowiska i taboru na Piaskach, spółka oczekuje na konkretną ofertę i sposób finansowania. Miejski Zakład Zieleni posiada już ofertę od licencjonowanego przewoźnika (bo tylko taki podmiot może tą linię obsługiwać) na obsługę tej linii. Oferta ta ze względu na dużą kwotę za obsługę i jej utrzymanie jest poza możliwościami finansowymi spółki. Zatem niemożliwe jest, by kolejka ruszyła w najbliższym sezonie letnim. W kwestii przedłużenia trasy do ul. Limanowskiego i Krotoszyńskiej informujemy, że należałoby rozpoznać kwestię społeczną, środowiskową, uwarunkowań technicznych i finansowych jak również kwestie bezpieczeństwa.

 

15. Kiedy wreszcie będzie podany do wiadomości realny termin początku budowy II etapu obwodnicy Ostrowa Wlkp.?

Ad. 15.  II etap budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego jest inwestycją krajową. Konkretnego terminu rozpoczęcia budowy nie zna na dziś ani Generalna Dyrekcja Dróg
Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu ani Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Budowa II etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego została ujęta
na liście zadań w Załączniku nr 1 a do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Załącznik nr 1 a do Programu zawiera listę zadań priorytetowych, których realizacja
może zostać rozpoczęta do 2013 roku, jednakże nie ma zapewnienia finansowego.

Uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 roku w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 -2015″ został
przyjęty nowy program wieloletni dla rozwoju sieci dróg krajowych. Określa on cele i priorytety inwestycyjne, wskazuje poziom i źródła niezbędnego finansowania oraz listę
zadań do realizacji. Zakres rzeczowy zawarty w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 został dostosowany do aktualnych możliwości finansowych Państwa oraz
wyznaczonych określonych limitów finansowych na realizację zadań inwestycyjnych. Zgodnie z informacjami zawartymi w Programie, realizacja zadań wymienionych w
Załączniku nr ta może być uruchamiana jedynie w wyniku uzyskania oszczędności na skutek kolejnych rozstrzygnięć przetargów, ostatecznego rozliczenia i zamknięcia

finansowania inwestycji oddawanych do użytku lub w wyniku decyzji Rady Ministrów akceptującej przekroczenie ustalonego limitu 82,8 mld zł. Należy bowiem podkreślić, że jest to inwestycja w całości krajowa.Miasto, powiat, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Poznaniu są przygotowane do rozpoczęcia inwestycji w każdym momencie.

Dobiegają końca prace przygotowawcze — do lipca 2012 r. potrwa wycinka lasu, GDDKiA prowadzi wykup gruntów pod budowę drogi.

 

16. Dlaczego chodniki i skwery w centrum miasta są ciągle brudne i przypominają psią toaletę pomimo funkcjonowania służb dbających o czystość, straży miejskiej oraz monitoringu?

Ad. 16. Kiedy znikną psie kupy z chodników i trawników – najprostsza i najbardziej uczciwa odpowiedź brzmi – gdy właściciele będą po swoim psie sprzątać. Aby zmienić ten fakt nie wystarczy nakładanie dużej ilości mandatów za nie posprzątanie po psie. Przede wszystkim trzeba bowiem zmienić mentalność wielu właścicieli czworonogów. Dlatego
też w całym kraju prowadzone są rozmaite kampanie społeczne i akcje profilaktyczne skierowane do osób wyprowadzających psy, aby wykazali się klasą i kulturą podczas
spacerów ze swoim pupilem.

Psie odchody są siedliskiem pasożytów i ich larw, przez to stanowią zagrożenie dla dzieci, dorosłych i samych psów, kontakt z nimi może doprowadzić do rozwinięcia się groźnych chorób. Najczęstsza odpowiedź właściciela, który nie sprząta po swoim psie jest taka – płacę podatek za psa, to niech miasto sprząta. Ktoś kto trzyma psa wyłącznie na własnej posesji również uiszcza opłatę i jednocześnie sprząta pozostawione przez zwierzę zanieczyszczenia. Zdecydowanie krzywdzącym byłoby stwierdzenie, że wszyscy wychodzący na spacer z psami postępują w ten sposób. W ostatnim czasie zdecydowanie wzrosła bowiem liczba osób korzystających ze specjalnych łopatek czy zestawów, albo zwykłej gazety lub woreczka.

 

17. Miasto doczekało się wreszcie zmodernizowanego dworca PKP. Czy władze Ostrowa Wlkp. są zainteresowane zwiększeniem ilości połączeń kolejowych i co w tej sprawie chciałyby zrobić?

Ad. 17. Także uważam, że zmodernizowany i odnowiony dworzec PKP jest estetyczną wizytówka miasta. Dobra informacja jest taka, że w 2011 r. Zakład Linii Kolejowych
wykonał dokumentację projektową na modernizacje i odwodnienie peronu nr 1. Etap l modernizacji jest wykonywany, jego koszt to 644 tysiące 251 złotych. W kwestii połączeń
kolejowych – miasto nie ma ani pośredniego ani bezpośredniego wpływu na liczbę połączeń. Kwestia ta jest jednak poruszana podczas każdej mojej wizyty wcześniej w
Ministerstwie Infrastruktury, a obecnie w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

 

18. Kiedy wyleci ostrowski specjalista od tzw. „mini szerokości jezdni”, „mini krawężników”, „mini rond”, itd. Ulicą Odolanowską wlokłem się za „śmieciarką” od ulicy Długiej do torów, nim kierowca z przeciwka nie wstrzymał pojazdu i pozwolił wyprzedzić „tankującą” śmieciarkę. Podziwiam kierowców MZK na ul. Paderewskiego wlokących się za rowerem. Fajnie zwężają mini jezdnie usypane wałki śniegu. Mini „specowi” podpowiadam: do zwężenia pozostały Wały Gilarskiego. (zjazd z wiaduktu Odolanowskiego na Majdan) I jeszcze do wywiezienia jest kostka z jezdni Os. Robotniczego. Zazdroszczę Przygodzicom szerokiej „krajówki”.

Ad. 18. Proszę o sprecyzowanie pytania. Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką, remontowana była przez zarządcę w kadencji samorządu w latach 2002-2006. Podobnie
w tym czasie zwężona została ulica Wrocławska, która jest z kolei drogą krajową.

 

19. Panie Prezydencie czym wykazała się Straż Miejska w 2011 roku może jakieś zestawienie, raport dla mieszkańców?

Ad. 19. W 2011 r. Straż Miejska w Ostrowie Wielkopolskim nałożyła ponad 1 400 mandatów. Zdecydowana większość dotyczyła wykroczeń drogowych, strażnicy w roku 2011 udzielili prawie 2 i pół tysiąca pouczeń. Pouczenia dotyczą zanieczyszczania miejsc publicznych, zakłócania porządku publicznego czy nieobyczajnego zachowania. Łącznie w 2011 roku strażnicy w Ostrowie Wielkopolskim zanotowali prawie 3 i pół tysiąca wykroczeń. Szczegółowe podsumowanie pracy Straży miejskiej komendant co roku przedstawia na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Czujki będą obowiązkowe. Są nowe przepisy ❗

 

20. Kiedy w końcu zostanie utwardzona ulica Kasztanowa. Wszystkie uliczki w około są utwardzone a o tej jakoś zapomniano. Pan Motylewski, gdy szukał poparcia dla obecnego prezydenta obiecywał ze osobiście będzie dążył u prezydenta do tego aby ją utwardzić. Mieszkańcy już kilkakrotnie pisali petycje ale jak grochem o ścianę. Widziałem że i w tym roku zabrakło pieniędzy na ul. Kasztanową. Mam 36 lat ale może moje dzieci tego doczekają, że tu się coś zmieni.

Ad.20. Zadanie inwestycyjne dotyczące utwardzenia ul. Kasztanowej (unowocześnienie sieci komunikacyjnej miasta) w Ostrowie Wielkopolskim jest umieszczone w Wieloletniej
Prognozie Finansowej Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Planowana data 2013-2014, planowana kwota na to zadanie to 325 tysięcy złotych.

 

21. Bardzo smutny widok przedstawiam niezabudowana działka przy ul. Ledóchowskiego 9. Czy pana Przewodniczącego Lisieckiego też denerwują permanentne chwasty na tej działce?… boć przecież często koło niej przechodzi. Może miasto zainwestuje i stworzy w tym miejscu parking.

Ad. 21 Nieruchomość przy ul. Ledóchowskiego 9 (to działki nr 54/3, 54/4 i 54/7) nie jest własnością Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, lecz stanowi własność prywatną.
Utrzymanie porządku należy do obowiązków właściciela. Z zapewnień komendanta Straży Miejskiej wynika, że obiekt ten jest monitorowany i kontrolowany. Po interwencji
Straży Miejskiej oczyszczono teren.

 

22. Panie prezydencie proszę o przedstawianie z Imienia i nazwiska oraz wykształcenie osoby która z urzędzie miasta odpowiedzialna jest za odbiór inwestycji drogowych (chodzi również i chodniki)realizowanym z budżetu miasta. Wykonanie no po niektórym inwestycji pozostawia wiele do życzenia .Jak można oddać do użytku ulicę na której wystają studzienki i asfalt jest krzywo położony np. remont ul. Piłsudskiego .Może trzeba powierzyć to stanowić innej osobie bardziej znającej się na rzeczy.

Ad. 22. Bezpośredni nadzór nad drogami miejskimi ma Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestycyjnie za część przygotowawczą odpowiada Wydział Inwestycji i
Rozwoju Urzędu Miejskiego. Prace określone w specyfikacji przetargowej wykonuje firma wyłoniona drodze przetargu, na miejscu jest także inspektor nadzorujący wykonywanie
prac.

 

23. W wielu miastach takich jak: Rybnik, Radom, Wałbrzych, Częstochowa, Kraków obok galerii handlowych powstają sezonowe sztuczne lodowiska. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych, koszty inwestycji są nieporównanie mniejsze niż w przypadku Aquaparku, zaś przedsięwzięcie może zarobić na siebie. Czy miasto Ostrów jest zainteresowane poprawą zimowej oferty rekreacyjnej? Czy istnieją możliwości współpracy miasta i Galerii Ostrovia w celu realizacji ciągle powracającego pomysłu sztucznego lodowiska?

Ad.23. Jeśli chodzi o sztuczne lodowisko i zimową ofertę rekreacyjną to uważam, że Piaski są obiektem, który także zimą doskonale spełnia taką funkcję. Powstaje naturalne
lodowisko, jest wypożyczalnia sprzętu, a ścieżki leśne są wykorzystywane przez biegających na nartach. W kwestii sezonowego sztucznego lodowiska, które miałoby –
jak rozumiem – być ulokowane przy Galerii Ostrovia to są dwie wątpliwości: na czyim terenie miałoby się znajdować lodowisko i kwestia współ finansowania. Tereny wokół
galerii należą bowiem do kilku różnych właścicieli.

 

24. Co z konkursem na stanowiska młodszego referenta w wydziale edukacji. Czy został rozwiązany?

Ad. 24  Nabór na stanowisko młodszego referenta w Wydziale Edukacji został zakończony, a informacja o wyniku ogłoszona – zgodnie z obowiązującymi przepisami – w Biuletynie
informacji publicznej i na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

 

25. Czy interesuje pan się żużlem? Czy obchodzi pana Speedway w naszym mieście? Czy zainteresowanie żużlem wzbudza się w Panu na miesiąc przed wyborami?

Ad. 25. Zdaję sobie sprawę, że żużel w Ostrowie Wielkopolskim, nie jest tylko zjawiskiem sportowym. Jednak nie uprawnia to mnie jako prezydenta do deklarowania nierealnych
kwot na wsparcie sportu zawodowego. Miasto ze środków publicznych utrzymuje obiekty 

sportowe, wspiera sport amatorski oraz przekazuje środki na szkolenie dzieci i młodzieży (w 2012 r. to 930 tysięcy złotych). Sport zawodowy jest wspierany poprzez pieniądze z działu promocja miasta poprzez sport. ŻKS Ostrovia o kwocie, jaką może otrzymać w ramach zadania „promowanie miasta poprzez sport” informowany był od listopada 2011 r. jeszcze w trakcie prac nad projektem budżetu. Chciałbym podkreślić, że Miasto Ostrów Wielkopolski jest nadal największym sponsorem sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Uczestniczę w spotkaniach z działaczami sportowymi, rozmawiam ze sponsorami zaangażowanymi w finansowanie sportu. Podzielam ich pogląd, że podstawą współpracy jest jasna i czytelna informacja ze strony klubów sportowych o tym jak wygląda budżet, jakie listy intencyjne są podpisane, w jaki sposób klub chce prowadzić promocję, w jaki sposób rozwiązać wcześniejsze problemy związane chociażby z zaległościami wobec zawodników. Chciałem także podkreślić, że od lat wspieram – nie tylko finansowo -ostrowski żużel – w styczniu 2010 roku jako poseł zobowiązałem się gwarantować, że Żużlowy Klub Sportowy Ostrovia spłaci część długów KM Ostrów. A to warunek, by ocalał ligowy żużel w Ostrowie i tak też się stało. Pomoc w niezwykle krytycznym dla klubu momencie została udzielona.


26. Czy ktoś w końcu zainteresuje się ruinami na Dembińskiego? Pan prezydent twierdzi ze nie należą do miasta. Ale czy miasto nie ma żadnego wpływu na to żeby zabezpieczyć je jakoś przed dziećmi? A może zainteresuje się dopiero jak stanie się tam jakaś tragedia?

Ad. 26. Tereny przy ul. Dembińskiego nie są własnością miasta. Ich poprawne zabezpieczenie należy do obowiązków właściciela. Egzekwowaniem prawidłowego zabezpieczenia zajmuje się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

27. Kiedy powstanie ten piękny park 600-lecia przy Kozim Borku? Orlik jest. Miała jeszcze być ścianka wspinaczkowa. Strach chodzić po tym lesie straży miejskiej tam nie widać. Co z tym bajorkiem?

Ad. 27. Zagospodarowania terenu Parku 600-lecia jest przedsięwzięciem wieloletnim. Do tej pory powstał tam obiekt sportowy typu „Moje boisko Orlik 2012″, w najbliższym czasie rozpoczęta zostanie budowa placu zabaw „wyklikanego” przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego w ramach akcji „100 placów zabaw na 100 lat Nivea”. Staw — który w pytaniu nazwany jest bajorem – nie może zostać zlikwidowany, ponieważ jest miejscem zasiedlonym przez wiele gatunków zwierząt, będącymi pod prawną ochroną. Znajdują się tam m.in. godowiska chronionych gatunków płazów – żab, ropuch i traszek.

 

28. Pruślin jak zwykle po deszczu tonie w błocie. Jesienią podjęto nieudolne próby utwardzenia ulic /np. Jodłowa, Jaworowa, Klubowa, Os. Leśne/ Wysypano na ulice nawierzchnię, która pod wpływem deszczu zamienia się w błotnistą maź .Jest gorzej niż było, a pieniądze zostały, niestety, wydane. Żeby dopełnić obrazu tego bezsensownego wydatku powiem tylko, że w tydzień po niby-utwardzeniu jednej z tych ulic rozkopano ją aby na części ulicy założyć kanalizację/co nie było możliwe przez 20 lat/. Kto jest odpowiedzialny za takie działania? Zapraszam Pana na spacer tymi ulicami, proszę tylko nie zapomnieć o kaloszach.

29. Panie prezydencie. W jednej ze swoich wypowiedzi odnośnie ul. Świetlicowej „Jeśli komuś się nie podoba, że na ulicy ma ułożone płyty, to co mogę więcej zrobić” . Czy widział pan jak wygląda droga za płytami? Rozlewisko, które powoduje brak możliwości przejścia, a przejazd samochodem osobowym grozi jego uszkodzeniem. Czy miasto chce płacić odszkodowania za uszkodzenie aut czy ma zamiar coś zrobić. Proszę o konkrety kiedy i co jeśli w ogóle pamięta pan o Pruślinie.

Ad. 28. i 29.

Na wymienionych w zapytaniu ulicach – zgodnie z sugestiami mieszkańców – Miejski Zarząd Dróg w Ostrowie Wielkopolskim utwardził nawierzchnię tłuczniem, przed
skrzyżowaniem z ulicą Grabowską. Rozpoczęcie budowy kanalizacji planowane jest w 2012 r. Zgodnie z założeniami najpierw pobudowana musi zostać ul. Kolektorowa między
ul. Dębową i ul. Bukową, a kanalizacja najpierw zostałaby położona w ul. Mahoniowej, Hebanowej i Sportowej. Pruślin – zaniedbany od kilkudziesięciu lat – leży mi na sercu,
ale nie jestem w stanie nadgonić wszystkich zapóźnień w rok lub dwa. Są zabezpieczone środki na inwestycje w budżecie miasta i w budżecie PWiK Wodkan SA, czekamy na
ostateczne pozwolenia m.in. Nadleśnictwa Taczanów i Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu Rejonowy Oddział w Ostrowie Wielkopolskim
na odprowadzanie wód deszczowych. Wydłużenie procesu inwestycyjnego to także skutek kłopotów z wykupem gruntów od właścicieli nieruchomości pod budowę dróg w tej
części osiedla. Z przykrością stwierdzam, że nie wszyscy właściciele są skłonni odsprzedać miastu grunty, bez których nie jest możliwe planowanie i przeprowadzanie inwestycji.

 

30. Panie Prezydencie. Daliście mieszkania socjalne przy ulicy Olszynowej 57 osobom inwalidom. Do przystanku mają daleką drogę, żeby dostać się do lekarza czy sklepu. Kiedy powstanie tam przystanek autobusowy?

Ad. 30. Pierwsza nieścisłość, którą należy sprostować – mieszkania socjalne nie są „dawane” tylko przydzielane zgodnie z zawieraną umową na rok – po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych uchwałą i ustawą kryteriów. Ze względów technicznych nie ma możliwości poprowadzenia linii komunikacji miejskiej ulicą Olszynową w Ostrowie Wielkopolskim. Linie komunikacyjne w tej części osiedla mają swój początek lub koniec na wysokości ulicy Jałowcowej.

PREZYDENT MIASTA

JAROSŁAW URBANIAK

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx