34 obiekt został – decyzją Wojewódzkiego Urzędy Ochrony Zabytków w Poznaniu – wpisany na listę obiektów zabytkowych Ostrowa Wielkopolskiego. To budynek Wyższej Szkoły dla Dziewcząt, a obecnie II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wrocławskiej 48.
Wniosek o wpisanie budynku II Liceum Ogólnokształcącego do rejestru zabytków został złożony przez Miejskiego Konserwatora Zabytków we wrześniu 2010 roku.
– Miasto Ostrów Wielkopolski sukcesywnie występuje do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu o wpisanie kolejnych obiektów do rejestru zabytków. Ze środków budżetowych miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotowywana jest dokumentacja konserwatorska oraz materiały geodezyjne niezbędne do ubiegania się o status zabytku – wyjaśnia Jarosław Urbaniak, Prezydent Miasta.
Do rejestru zabytków został wpisany budynek Wyższej Szkoły dla Dziewcząt obecnie II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta wraz z tarasem wejściowym i otoczeniem.
Budynek został wzniesiony w latach 1910 – 1911 w formach dekoracyjnego modernizmu z nieznacznymi cechami neorenesansu tj. szczyty, wykusze, rzeźby, medaliony, arkady, filary we wnętrzach i secesji tj. witraże. Stanowi przykład budownictwa oświatowego z początku XX wieku.
– Kształtem nawiązuje do architektury willowej początku XX wieku. Bryła budynku jest nieregularna, rozczłonkowana składająca się z korpusu głównego, skrzydła i przybudowanej willi – aneksu mieszkalnego, czterokondygnacyjna, częściowo podpiwniczona. Budynek ma użytkowe poddasze. Budynek zdobią liczne ryzality, szczyty oraz balkony, loggie oraz wykusze. Budynek zachował oryginalny wystrój architektoniczny elewacji, które od początku pokryte były tynkiem szlachetnym. We wnętrzach budynku częściowo zachowały się dawne oryginalne wyposażenie: krany i zlewy z glazury na korytarzu każdego piętra, słupy z piaskowca podpierające arkady w klatce schodowej, balustrady schodów oryginalnie metalowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Na I piętrze zachowało się także oryginalne wnętrze auli z oknami z witrażami – wyjaśnia Elżbieta Wolniewicz-Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
Stworzenie obiektu prawnym zabytkiem jest czasochłonne. Musi zostać sporządzona podstawowa dokumentacja konserwatorska – tzw. „biała karta”. Zawiera ona podstawowe informacje o obiekcie, jego historię, fotografie, rzuty, plany sytuacyjne oraz niezbędne materiały geodezyjne i wypis z księgi wieczystej.
– O wpis do rejestru zabytków może wystąpić właściciel lub użytkownik. Osoba występująca o wpis ponosi koszty przygotowania dokumentów. Jeśli obiekt jest wpisywany z urzędu – a tak dzieje się najczęściej – zleca je Miejski Konserwator Zabytków, a pieniądze pochodzą z budżetu miasta. – dodaje E. Wolniewicz – Kukuła.
Na wpis do rejestru zabytków czekają także: dwa budynki dawnych koszar przy ul. Wolności, budynek dawnego Urzędu Celnego przy ul. Partyzanckiej, Kasyno Oficerskie i budynek Zarządu ZNTK.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News