Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i Zastępca Prezydenta Stanisław Krakowski spotkali się z Przewodniczącymi Rad Osiedli. Główym tematem spotkania były etapy realizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami i jego konsekwencje dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
40 tysięcy ton śmieci komunalnych wytwarza się rocznie w Ostrowie Wielkopolskim i liczba ta z roku na rok rośnie. O ile w 2007 roku było ich niespełna 30 tysięcy ton, to w 2009 r było ich już 36, 1 tysięcy ton.
– Jeżeli dodamy do tego odpady wielkogabarytowe oraz odpady z targowisk, ogródków, parków, liczba ta wzrośnie do blisko 38, 5 tys ton (za rok 2009). Daje to w przeliczeniu na jednego mieszkańca 532 kg śmieci – mówi Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta.
Jak wynika ze specjalnego raportu zbieraniem odpadów komunalnych objętych jest 98 % mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego, od których udaje się odebrać 94% wszystkich odpadów w stosunku do szacowanej ilości odpadów wyprodukowanych. Nie oznacza to jednak, że brakujące 4% trafia na dzikie wysypiska, chociaż i takie przypadki się zdarzają.
„Brakujące” odpady często są zagospodarowywane przez mieszkańców: albo jako pokarm dla zwierząt, albo materiał nawozowy albo jako opał. Blisko 50 % śmieci to odpady biodegradowane.
Twórcy raportu – zespół z dr Pawłem Szyszkowskim na czele, który na spotkaniu referował wyniki opracowania, wskazali w nim kierunki, na które Ostrów Wielkopolski musi zwrócić uwagę. O ile miasto dobrze radzi sobie z odpadami wielkogabarytowymi, o tyle wiele rzeczy zrobić można w zakresie odpadów biodegradowanych.
Także w zakresie odpadów surowcowych – papier, tektura, szkło, tworzywo – mimo prowadzonej segregacji, można poprawić osiągnięcia.
– W Ostrowie zagospodarowywane jest 7,5% tego co moglibyśmy zagospodarować. Odpady komunalne to nie tylko wszystkie odpady produkowane w Ostrowie. Działające to firmy produkują rocznie 70 tys ton odpadów przemysłowych. Na szczęście znaczna część z nich to odpady drewniane, którą można zagospodarować – dodaje dr Paweł Szyszkowski.
Spotkanie Przewodniczącego Rady Jarosława Lisieckiego i zastępców przewodniczącego Macieja Klósaka i Lecha Górskiego było pierwszym ze wszystkimi Przewodniczącymi Rad Osiedli po tegorocznych marcowych wyborach.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News