Obwodnica… miała być!

Udostępnij
Tweet

Otrzymaliśmy na redakcyjnego skrzynkę informację o unieważnieniu przetargu na obwodnicę Ostrowa Wlkp. II etap. Na stronie GDDKiA widnieje informacja o anulowaniu przetargu z powodu braku pieniędzy.

Przypomnijmy, że obecny prezydent Jarosław Urbaniak deklarował, że jeszcze przed wyborami najprawdopodobniej wbite zostaną pierwsze łopaty przy budowie II etapu obwodnicy. Słowa te padły w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na Rynku, w której udział wziął m.in. Grzegorz Schetyna. Jarosław Urbaniak zapowiedział, że w Warszawie zapadły dwie najważniejsze decyzje dla Ostrowa. Ich efekty widać już dzisiaj, a nie minęło nawet 100 dni od objęcia przez niego urzędu prezydenta.

GDDKiA tak uzasadnia anulowanie przetargu:

„Ze względu na fakt, że w obecnej sytuacji finansowej Państwa prowadzenie postępowania nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.

Wszczynając postępowanie dla Zamawiającego obowiązujący był do realizacji Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2008 – 2012, przyjęty Uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 września 2007 roku.

Uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 roku w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015” został przyjęty nowy program wieloletni dla rozwoju sieci dróg krajowych.

Określa on cele i priorytety inwestycyjne, wskazuje poziom i źródła niezbędnego finansowania oraz listę zadań do realizacji. Zakres rzeczowy zawarty w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 został dostosowany do aktualnych możliwości finansowych Państwa oraz wyznaczonych określonych limitów finansowych na realizację zadań inwestycyjnych. Przy opracowywaniu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 wzięto również pod uwagę obecny stan infrastruktury drogowej oraz jej potrzeby rozwojowe. Redukcja wydatków w nim zdefiniowanych skutkuje stabilnością finansową Programu w kontekście sytuacji makroekonomicznej Państwa i jest przejawem dbałości o finanse publiczne oraz wysokość długu publicznego.

CZYTAJ  BMW wbiło się w dom. Mężczyzna nie żyje (ZDJĘCIA)

Inwestycja objęte niniejszym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego została ujęta na liście zadań w Załączniku nr 1a do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Załącznik nr 1a do Programu zawiera listę zadań, których realizacja może zostać rozpoczęta do 2013 roku, jednakże nie ma zapewnienia finansowego w ramach limitu określonego w Programie na kwotę 82,8 mld zł, począwszy od 2010 roku. Limit ten uwzględnia jedynie inwestycje ujęte w Załączniku nr 1 do Programu, a których budowa rozpocznie się do 2013 roku

Zgodnie z informacjami zawartymi w Programie, realizacja zadań wymienionych w Załączniku nr 1a może być uruchamiana jedynie w wyniku uzyskania oszczędności na skutek kolejnych rozstrzygnięć przetargów, ostatecznego rozliczenia i zamknięcia finansowania inwestycji oddawanych do użytku lub w wyniku decyzji Rady Ministrów akceptującej przekroczenie ustalonego limitu 82,8 mld zł.
Z uwagi na obecną sytuację budżetową Państwa, zaangażowanie środków przewyższające ustalony Programem limit będzie możliwe w przypadku wyższego od zakładanego tempa wzrostu gospodarczego oraz w sytuacji, kiedy deficyt strukturalny będzie malał w tempie szybszym niż zakładano.

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, jako centralny organ administracji rządowej, właściwy w sprawach dróg krajowych pełni funkcje zarządcy dróg krajowych oraz realizuje budżet państwa w tym zakresie, o czym stanowi art. 18 oraz 19 ustawy z dnia 25 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.). W związku z powyższym Zamawiający odpowiada za realizację Programu, nie zaś za formułowanie jego priorytetów oraz zakresu.

W momencie wszczęcia postępowania, nie można było przy zachowaniu należytej staranności przewidzieć, iż zmienią się okoliczności, w tym okoliczności finansowe Państwa oraz w konsekwencji, wynikające z przyjęcia nowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 ograniczenia budżetowe dla inwestycji drogowych.

W wyniku zmiany w/w okoliczności kontynuowanie postępowania i w konsekwencji udzielenie zamówienia publicznego nie będzie leżało w interesie publicznym, gdyż w interesie publicznym nie leży zaciąganie zobowiązań, które wykraczałyby poza środki finansowe oraz zdolności pożyczkowe Państwa.

CZYTAJ  Ostrowianie odetchną od hałasu

W konsekwencji, od dnia 25 stycznia br. Zamawiający ma wiedzę, iż wykonanie niniejszego zamówienia będzie godzić w interes publiczny, jakim jest zapewnienie zrównoważonego budżetu państwa i może powodować, iż środki nań przeznaczone nie powinny być wydane, a zamówienie nie powinno być udzielone. Realizacja bowiem zamówienia byłaby niecelowa a wydanie środków finansowych mogłoby się wiązać się z wyrządzeniem szkody w mieniu publicznym. W związku z powyższym od chwili powzięcia wyżej wymienionej informacji Zamawiający podejmuje czynności realizacji nowego Programu, w tym prowadzi działania związane z zakończeniem postępowań, dla których nowy Program nie zapewnia finansowania. Takie postępowanie Zamawiającego stanowi dbałość o finanse publiczne i powinno wymiernie przyczynić się do obniżenia długu publicznego. W interesie publicznym jest troska o bezpieczeństwo finansów publicznych, której przejaw stanowi realizacji założeń Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Ograniczenie środków finansowych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, w stosunku do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008 – 2012 jest istotną przesłanką, rzutującą na możliwości inwestycyjne na sieci dróg krajowych.

Konsekwentnie do powyższego Zamawiający unieważnienia przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

W zaistniałym stanie faktycznym zachodzą łącznie wszystkie przesłanki określone w art. 93 ust. 1 pkt 6) ustawy Pzp.”.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx