Hala sortowni ZZO gotowa

Zakończyła się budowa nowej sortowni na terenie składowiska odpadów przy ulicy Staroprzygodzkiej. To jeden z elementów planowanego Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który zgodnie z zapisami Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego, powstanie wspólnie z Koźminem Wielkopolskim. Do sortowni przeniesione będą urządzenia z ulicy Wiejskiej.  

Budowa sortowni to pierwszy etap. Drugim etapem będzie budowa utwardzonych dróg dojazdowych, będą one ukończone w I kwartale 2011 roku. Do końca czerwca 2011 roku przeniesiona będzie sortownia z ulicy Wiejskiej. Hala sortowni kosztowała 1 200 000 złotych. Docelowo wraz z drogami dojazdowymi będzie to koszt 1 800 000 złotych.

– Taki był plan, że w tym roku oddajemy nową sortownię przy ul. Staroprzygodzkiej, która będzie elementem przyszłego zakładu. Sito, które również działa na naszym składowisku także traktujemy jako element tego zakładu – mówi Rafał Pietrzykowski, członek zarządu ZOiGO MZO SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Zakład powstanie na działce w ramach już istniejącego składowiska odpadów przy ul. Staroprzygodzkiej. Teren ma kształt trapezu o powierzchni około 3,2 hektara.

Zgodnie z zapisami Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2008-2011 z perspektywą na lata 2012-2019 określonego Uchwałą nr XXII/284/08 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 31 marca 2008 roku jednym z zadań jest budowa ZZO Koźmin Wielkopolski – Ostrów Wielkopolski, który będzie się składać z dwóch powiązanych ze sobą obiektów zlokalizowanych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Koźminie Wielkopolskim.

– Wspólny system będzie obejmował Centralne Punkty Magazynowania Odpadów Wielkogabarytowych zlokalizowane przy głównych obiektach ZZO Koźmin Wielkopolski – Ostrów Wielkopolski. Punkty rozproszone w terenie będą transportować zebrane odpady do Centralnych Punktów Magazynowania Odpadów Wielkogabarytowych, tam będą one rozdrabniane i kierowane do zagospodarowania. Z kolei mobilna rozdrabniarka będzie dojeżdżać do punktów terenowych, gdzie nastąpi rozdrabnianie gabarytów – wyjaśnia Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Na jakie zegarki męskie premium warto zwrócić uwagę?

Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów jest niezwykle trudnym przedsięwzięciem, ale musi być realizowana, bo zgodnie z wytycznymi unijnymi i zapisami krajowego planu gospodarki odpadami musi nastąpić zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji unieszkodliwianych przez składowanie. To kolejny element tej układanki, ale cieszę się, że mimo wielu trudności udało się ten najtrudniejszy etap przejść – podkreśla prezydent Radosław Torzyński.

Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” S.A. od siedmiu lat prowadzi w Ostrowie program selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych „u źródła”. Odpady segreguje regularnie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Są wśród nich rodziny mieszkające w zabudowie jednorodzinnej. By zminimalizować ryzyko błędnej identyfikacji wystawianych worków, wprowadzono naklejki z kodem cyfrowym na żółte worki do zbiórki selektywnej.

– Wdrożenie systemu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych „u źródła”, jest najskuteczniejszą a zarazem najtrudniejszą formą – indywidualną zbiórką na każdej posesji. Zasadą tej formy jest otrzymanie czystych, jednorodnych odpadów. Ważnym elementem w tym przypadku jest też przyzwyczajenie społeczeństwa do nowego typu postępowania z odpadami – podkreśla Andrzej Strykowski, prezes ZOiGO MZO.

– Co teraz segregujemy na istniejącej linii sortowniczej? Przede wszystkim szkło, makulaturę, surowce sztuczne chemię gospodarczą i odpady opakowaniowe. Szkło trafia potem do dwóch różnych odbiorców m.in. do huty szkła Jarosław. Z punktu widzenia czysto biznesowego segregowanie spółce się nie opłaca, jednak jest to wymóg ustawowy i europejski. I będzie realizowany – podkreśla Jarosław Warczygłowa, kierownik składowiska odpadów.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Pijany kierowcy wjechał w stodołę. Spłonął samochód i budynek (ZDJĘCIA) (z REGIONU)

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx