Wojewoda: przenieść Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Kalisza!

W ostatnich dniach Wojewoda Wielkopolski podjął decyzję o utworzeniu dyspozytorni numeru 999 w Kaliszu. Nie zgadzają się z tym między innymi starostowie ostrzeszowski, kępiński, krotoszyński i ostrowski. Jest to dla nas decyzja niezrozumiała i kompletnie nieracjonalna, bowiem u nas już funkcjonuje nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które przygotowaliśmy dużym nakładem finansowym. Teraz okazuje się, że były to działania nadaremne i nikomu niepotrzebne – mówi Włodzimierz Jędrzejak, starosta ostrowski.

Od 1 stycznia 2011 roku, zgodnie z założeniami „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego na lata 2011 – 2013” zostanie zredukowana liczba dyspozytorni medycznych. Obecnie na terenie województwa wielkopolskiego działa 31 punktów odbioru numeru alarmowego 999. Od nowego roku ma być ich tylko pięć – w Koninie, Lesznie, Poznaniu, Pile i w Kaliszu.

Starostowie powiatów krotoszyńskiego, pleszewskiego, ostrzeszowskiego kępińskiego i ostrowskiego podczas Konwentu Starostów, który odbył się 6 lipca w Boszkowie, sprzeciwili się planom Wojewody. Miesiąc później protest w tej sprawie przesłali parlamentarzystom, senatorom oraz przewodniczącemu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Walczymy o to, żeby dyspozytornia numeru 999 była zlokalizowana w Ostrowie Wielkopolskim w siedzibie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, gdzie od 2006 roku funkcjonuje nowoczesne Centrum Powiadamia Ratunkowego wyposażone w system komputerowy, łącza teleinformatyczne, pokoje dla lekarzy, dyspozytorów i ratowników medycznych. Wymagany jest tylko niewielki nakład finansowy do stworzenia dwóch dodatkowych stanowisk medycznych oraz zorganizowanie połączenia telefonicznego, które pozwoli na komunikację z pozostałymi powiatami.  Starostwie południowej Wielkopolski popierają  stanowisko Powiatu Ostrowskiego w tej sprawie. Za takim rozwiązaniem przemawia zarówno nowoczesne i dobrze wyposażone CPR, jak również optymalne, centralne położenie Ostrowa Wielkopolskiego. Mamy ponadto bardzo dobrze przygotowany zespół lekarzy i ratowników medycznych, nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, budujemy lądowisko dla helikopterów, funkcjonuje świetnie wyposażona nowoczesna Stacja Dializ, od września rusza Pracownia Hemodynamiki.


W moim przekonaniu, decyzja wojewody jest nieracjonalna. Nie rozumiem dlaczego dyspozytornia ma powstać w Kaliszu, gdzie trzeba wszystko budować od podstaw. Tym bardziej, że w październiku 2009 roku wojewoda podczas pobytu w Ostrowie wizytował nasze jednostki i podkreślał, że ostrowski szpital pod względem organizacji i wyposażenia z pewnością jest jednym z lepszych w Wielkopolsce – mówi Włodzimierz Jędrzejak, Starosta Ostrowski.

CZYTAJ  Nie żyje lokator - pożar kamienicy

 Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – Centrum Powiadamiania Ratunkowego pełni rolę zintegrowanego stanowiska dyspozytorskiego, usytuowanego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Centrum przyjmuje zgłoszenia numerów alarmowych 999, 998 oraz 112. Do jego podstawowych zadań należy przyjmowanie powiadomień
o stanach nagłych oraz niezwłoczne kierowanie zespołów ratownictwa medycznego i jednostek ratowniczo-gaśniczych na miejsce zdarzenia.

W Ostrowie Wielkopolskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego i numer 999 działa w siedzibie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej od 5 lat. Jest to obiekt bardzo nowoczesny, który mógłby zabezpieczyć cały rejon operacyjny wraz z powiatami ościennymi i powiatem kaliskim. CPR w Ostrowie Wielkopolskim wymaga nakładu 200 tysięcy złotych, żeby poszerzyć je o dwa stanowiska dowodzenia. W przypadku Kalisza natomiast jest to wydatek rzędu 1,5 miliona złotych. Nie widzę żadnego uzasadnienia Wojewody Wielkopolskiego, żeby wydać taką sumę w momencie kiedy są problemy, żeby szpitalom zapłacić za nadwykonania tym bardziej, że takie centrum już tutaj  działa – dodaje Tomasz Gostomczyk, dyrektor ostrowskiego szpitala.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego stały dyżur pełni dyspozytor medyczny wspólnie z dwoma dyżurnymi Państwowej Starzy Pożarnej.
W gotowości do pracy w zakresie koordynacji medycznych działań ratowniczych pozostaje lekarz koordynator medyczny.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx