Zlikwidują ostrowski CPR?

Na podstawie wniosków z dotychczasowego funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego,  doświadczeń z konferencji klimatycznej oraz z uwagi na organizację EURO 2012 musimy jako województwo wielkopolskie być dobrze przygotowani do zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział wojewoda Piotr Florek podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej koncepcji funkcjonowania w województwie wielkopolskim systemu – Państwowe Ratownictwo Medyczne.

 

Nowa organizacja systemu PRM na lata 2011-2013 zatwierdzona została przez Ministra Zdrowia. Ma zacząć obowiązywać z początkiem nowego roku. Wojewoda na konferencji prasowej podkreślił, że ilość zespołów ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2011 roku pozostanie bez zmian, czyli tak jak dotychczas będzie ich 114. Główna zmiana dotyczyć ma jedynie sposobu zarządzania karetkami, funkcjonowania dyspozytorni medycznych, czyli miejsc gdzie odbiera się numer alarmowy 999. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami w Wielkopolsce ma powstać 5 zamiast obecnych 31 rejonów operacyjnych- czyli miejsc gdzie funkcjonuje numer alarmowy 999 i dysponuje się zespoły ratownictwa medycznego. Dyspozytor medyczny zamiast dysponować 2-3 karetkami będzie mógł dysponować kilkunastoma-kilkudziesięcioma, co znacznie poprawi bezpieczeństwo pacjentów, szczególnie podczas zdarzeń masowych.

Jako wojewoda patrzę na całe województwo globalnie i muszę dbać o bezpieczeństwo każdego mieszkańca regionu. Nie patrzę na to czy jest to powiat czy nie, patrzę na obszar zagospodarowania całościowo by system mógł dobrze działać – powiedział wojewoda. Musimy brać pod uwagę czas dojazdu zespołów ratownictwa medycznego do pacjenta, ilość mieszkańców obsługiwanych przez karetkę oraz jakość świadczonych usług – podkreślił.

Nowa organizacja systemu zostanie wsparta łącznością analogowo-cyfrową dla wszystkich dysponentów karetek na terenie województwa. Zostanie utworzony wojewódzki kanał łączności radiowej, tak aby karetka niezależnie od miejsca swojego położenia na terenie całego województwa miała łączność radiową nie tylko z własnym dyspozytorem medycznym, ale także z dyspozytorem właściwym dla miejsca w którym się znajduje i lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego funkcjonującym w Urzędzie Wojewódzkim.

CZYTAJ  Wpadł na osiedlowej uliczce. Cud, że nikomu nic się nie stało

Wojewoda w ciągu ostatnich kilku tygodni odbył wiele spotkań zarówno z przedstawicielami samorządów jak i podmiotami obecnie udzielającymi świadczeń ratownictwa medycznego prowadząc szerokie konsultacje planowanych w 2011 roku zmian w systemie PRM.

5 lipca wojewoda wielkopolski, po spotkaniu ze starostami, dyrektorami oraz związkami zawodowymi, podejmie ostateczną decyzję, czy utrzymać koncepcję zmian organizacji systemu, czy też pozostawić 31 rejonów operacyjnych. Niezależnie od tego NFZ przeprowadzi procedurę konkursową, która wyłoni nowych (publicznych, bądź niepublicznych) świadczeniodawców.

źródło:
Urząd Wojewódzki w Poznaniu

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx