Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu dnia 28 października 2009 sygn. Akt IV SA/Po 447/09 uchylił zaskarżoną decyzję SKO- 4220A/5/09 z dnia 10.03.2009 oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W odpisie wyroku czytamy: „Zgodnie z artykułem 47l.ust 9 ustawy o ochronie przyrody z 1991 roku (…) nie można wydać decyzji o wymierzeniu kary, jeżeli od dnia w którym stwierdzono naruszenie wymagań ochrony środowiska upłynęło 5 lat. Na to ograniczenie kompetencji do wymierzania administracyjnej kary pieniężnej za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia, organy orzekające po wyroku WSA w Poznaniu z dnia 24 lipca 2008 roku sygn. Akt II SA/Po 425/08, nie zwróciły uwagi i – w konsekwencji tego przepisu nie zastosowały. (…) Postępowanie w sprawie zostało wszczęte z urzędu 27 października 2003 roku, podczas gdy organ I instancji, ponownie rozpatrując sprawę, wydał decyzję dnia 20 stycznia 2009 roku , a więc już po wskazanym przez ustawodawcę pięcioletnim okresie przedawnienia, który minął w październiku 2008 roku. (…) Obie decyzje w sprawie zapadły po upływie 5 lat od dnia, w którym stwierdzono naruszenie wymagań ochrony środowiska, a więc wtedy, kiedy nie można już było w niniejszej sprawie wydać decyzji o wymierzeniu kary za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia”.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody z 1991 roku nie ma możliwości dochodzenia kary za popełnienie czynu po pięciu latach od momentu wycinki.
Do wycinki doszło w 2003 roku. 1 października 2004 roku Prezydent Ostrowa Jerzy Światek wymierzył Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu pomniejszoną już karę pieniężną w wysokości 4.141.765 zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia w 2003 roku 321 drzew rosnących na terenie cmentarza oraz zobowiązał do wpłaty kwoty na konto Miejskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Od tej decyzji parafia wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, a następnie do Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ubiegłym roku, wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 22 marca 2006 roku i sprawę przekazał do ponownego rozpatrzenia.
Sąd w uzasadnieniu wyroku poddał pod wątpliwość fakt, czy pośród 321 drzew, za które naliczono karę znajdować się mogły drzewa liczące mniej niż 5 lat. W związku z powyższym wykonana została na zlecenie Urzędu Miejskiego dodatkowa ekspertyza dendrologiczna ustalająca wiek wyciętych drzew. Potwierdziła, że wszystkie wycięte drzewa miały powyżej pięć lat.
źródło:
Sylwia Nowicka
Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News