Umowa z Hiszpanami podpisana

 

Miasto Ostrów Wielkopolski podpisało 30 lipca 2009 roku umowę ze spółka Hercesa Sagarbe Axial Polska z kapitałem hiszpańskim. Na jej mocy inwestor zobowiązał się do zaprojektowania wybudowania na terenach przy Al. Słowackiego/ul. Kujawskiej w etapie wstępnym co najmniej 57 mieszkań komunalnych. W kolejnych etapach na tym terenie już w systemie developerskim spółka pobuduje mieszkania na sprzedaż. Umowę podpisano w gabinecie Prezydenta Radosława Torzyńskiego w obecności notariusza 30 lipca 2009 roku.

– Po wielu miesiącach rozmów, dyskusji, negocjacji z Prezydentem Miasta, prawnikami i Radą Miejską wobec dość sztywnego i twardego stanowiska mojego jako prezydenta, że widzę sens podpisania umowy ze spółka Hercesa Sagarbe Axial tylko do końca lipca br. usiedliśmy do stołu, by zakończyć rozmowy i negocjacje. Okazało się, że 30 licpa 2009 roku strona hiszpańska dostarczyła wszystkie dokumenty i gwarancje bankowe, a umowa została podpisana w obecności notariusza. Podsianie umowy to jednak suchy fakt, nawet stronie hiszpańskiej powiedziałem, że jedno podpisanie umowy już mieliśmy. Dniem radości będzie rozpoczęcie inwestycji i jej zakończenie. Miasto przygotowało umowę, w której – wydaje mi się – przewidzieliśmy wszelkie możliwe scenariusze. – mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Główne założenia projektu to realizacja na nieruchomościach zlokalizowanych w Ostrowie Wielkopolskim w rejonie Alei Słowackiego i ulicy Kujawskiej (łącznie o pow. 19,8906 ha), inwestycji polegającej na budowie osiedla mieszkaniowego obejmującego około 2426 mieszkań o powierzchni 55, 48, 42 i 30 m2 lub około 87.590 m2 PUM i lokali usługowo – handlowych w zakresie zgodnym z obowiązującymi dokumentami np. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z wyłączeniem obiektów handlowych wielkopowierzchniowych wraz z infrastrukturą techniczną i towarzyszącą w postaci dróg, parkingów publicznych i prywatnych, rynku, terenów zielonych, sieci wodnokanalizacyjnych, linii energetycznych, sieci cieplnych, oświetlenia ciągów pieszych i drogowych z uwzględnieniem funkcji usługowych.

CZYTAJ  Kolejny "miszcz" kierownicy

Etap wstępny inwestycji rozpoczyna założenie spółki a powinien się zakończyć do 30 listopada 2010 roku.

W trakcie negocjacji zmieniła się kwestia zabezpieczeń. Istotna zmiana nastąpiła na etapie negocjacji na linii prezydent – hiszpańska spółka. Wprowadzono bowiem dwie zamiast jednej gwarancji bankowej, odrębną na etap wstępny na kwotę 380 tysięcy euro i gwarancje na infrastrukturę określoną umową inwestycyjną – 5,6 miliona euro.

– Zapisy w Umowie Inwestycyjnej zostały tak sformułowane, aby na każdym etapie współpracy z Partnerem Prywatnym obowiązywała jedna z gwarancji, która zabezpiecza należyte wykonanie wymaganych umową zadań przez inwestora. – dodaje Iwona Matuszczak – Szulc z Biura Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. – Gwarancje zostały dostarczone w odpowiedniej formie wraz z wszystkimi dokumentami towarzyszącymi, które określał jeden z zapisów Umowy Inwestycyjnej. Są to gwarancje bezwarunkowe, do realizacji na pierwsze wezwanie i będą wykorzystane w przypadku stwierdzenia uchybień w należytym wykonaniu Umowy.

W etapie wstępnym inwestycji na mocy Umowy Inwestycyjnej ma powstać około 128 mieszkań o różnej powierzchni. Część z nich zostanie przekazana miastu jako mieszkania komunalne. W kolejnych etapach inwestor, już po likwidacji spółki z miastem, budować będzie mieszkania na sprzedaż.

Na sesji 28 sierpnia 2008 r. radni Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego 19 głosami za wyrazili wolę przystąpienia do tej spółki. We wrześniu 2008 roku miasto podpisało warunkową umowę inwestycyjną, która weszłaby w życie po przedstawieniu w ciągu 28 dni przez stronę hiszpańską gwarancji bankowych. Ponieważ partner hiszpański gwarancji w wyznaczonym czasie nie przedstawił – umowa nie weszła w życie. N

astępnie w lutym 2009 roku umowa została w kilku miejscach zmieniona po sugestiach prof. Marka Szewczyka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, o którą to opinię – na prośbę radnych – wnioskował Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim. Część uwag z opinii profesora Szewczyka radni postanowili zawrzeć w umowach na sesji 30 marca 2009r. Umowy z przedstawicielami spółki Hercesa Sagarbe Axial Polska Spółka z o.o. Prezydent Miasta Radosław Torzyński podpisał 30 lipca 2009 roku.

CZYTAJ  Agresywne Seicento chciało wyprostować rondo

(Na zdjęciu: członek zarządu Hercesa Sagarbe Axial Alberto Torres del Valle, Prezydent Miasta Radosław Torzyński i Francisco Vazquez Gonzalez ).

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx