Niecodziennymi brzmieniami i wyjątkowo kolorowym tłumem aktorów wypełniała się ostrowska synagoga w popołudnie 15 lipca 2009 roku. A wszystko za sprawą młodzieży z trzech krajów, która w ramach projektu MASCUMA, najpierw, przez kilka dni przygotowywała swój spektakl, by w finale zaprezentować licznej widowni efekt swoich prac i jednocześnie zanieść utylitarne przesłanie.
Warsztaty marionetkowe, ceramiczne, plastyczne oraz teatralne– to tylko niektóre z zajęć, które odbyły się w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. W tegorocznym, drugim już z kolei, zrealizowanym w Ostrowie Wielkopolskim przedsięwzięciu w ramach projektu MASCUMA udział wzięło 22 uczestników z Niemiec, Francji i Polski. Efektem końcowym warsztatów był spektakl teatralny pt. „Mur Berliński”.
„Mascuma” to tytuł międzynarodowego projektu będącego skrótem od nazw 3 technik plastycznych: MA-marionetka, SCU- rzeźba, MA – malarstwo, a zarazem imię głównego bohatera sztuki teatralnej.
Projekt, realizowany od 2008 roku, podzielony został na trzy etapy. Pierwsze warsztaty zatytułowane „Mascuma – podróż po wodach życia” odbyły się w Nordhausen – mieście partnerskim Ostrowa Wielkopolskiego. Tegoroczny etap spotkań, pod nazwą „Mascuma-Mur Berliński”, zrealizowany został w naszym mieście. Ostatnia, trzecia część warsztatów, odbędzie się we francuskiej miejscowości Charleville de Mézières.
– Tegoroczny projekt „Mascuma” jest przedsięwzięciem bardzo ciekawym, nie tylko ze względu na jego temat – upadek muru berlińskiego, ale i ze względu na fakt, że został zgłoszony i bierze udział w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez program „Europejczycy dla Pokoju” niemieckiej fundacji Pamięć Odpowiedzialność Przyszłość. – powiedziała Ewa Matecka dyrektor OCK.
W tegorocznych warsztatach udział wzięło 22 uczestników z Niemiec, Francji i Polski. Młodzież uczęszczała na zajęcia marionetkowe, ceramiczne, muzyczne, plastyczne i teatralne oraz wzięła udział w licznych spotkaniach z dziennikarzami oraz historykami.
Etapem końcowym projektu był spektakl teatralny pt. „Mascuma- Mur Berliński”, który odbył się 15 lipca 2009 w ostrowskiej Synagodze. Elementy przedstawienia – marionetki, instrumenty muzyczne, scenografia, muzyka – wszystko było efektem pracy młodzieży oraz instruktorów. Aktorzy spektaklu to także młodzi z uczestnicy spotkania.
– Spektakl „Mascuma- Mur Berliński” powstał na skutek działań warsztatowych młodzieży. Dwudziestu dwóch młodych ludzi z Ostrowa Wielkopolskiego, Nordhausen i Charleville de Mézières pracowało w naszym mieście przez dwanaście dni. Młodzież została podzielona na cztery międzynarodowe grupy warsztatowe. W tym krótkim czasie realizacji warsztatów powstała muzyka, instrumenty muzyczne i scenografia. Praca na scenie Synagogi trwała non stop przez trzy dni – wyjaśniła Ewa Matecka dyrektor OCK. – Spektakl to krótka opowieść o kreowaniu przez media wizerunku wroga i przyjaciela, szczególnie w czasie istnienia Muru Berlińskiego oraz o potężnym wpływie mediów na takie postrzeganie świata. Głównym bohaterem sztuki jest postać Mascumy – mędrca, dziennikarza i obserwatora.
Tradycją spotkań programu „Masuma” jest wizyta przedstawicieli miast biorących udział w projekcie. Gośćmi tegorocznych warsztatów były Petra Diemek insepektor ds. rozwoju miasta oraz Rose Marie Hilger inspektor ds. kultury miasta Nordhausen.
– Uczestnicy projektu podjęli się przedstawienia trudnego tematu. Temat jest tym bardziej znaczący, że rok 2009 jest rokiem upamiętniającym 20-lecie upadku muru berlińskiego – powiedziała Petra Diemek. – Mam nadzieję, że to przedstawienie pozwoli Państwu lepiej zrozumieć tamte wydarzenia oraz że zmusi Państwa do wielu refleksji i przemyśleń.
Projekt został zrealizowany ze środków OCK, Fundacji Erinnerung, Verantwortung Und Zunkunft oraz fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.
źródło:
Karolina Pająk
Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News