Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. postanowieniem z dnia 15 maja 2009 roku umorzyła śledztwo wobec 18 osób, podejrzanych o udział w nielegalnym obrocie paliwami płynnymi, uszczuplenia celne i „pranie brudnych pieniędzy”.
Wymienieni podejrzani byli m.in. o udział w okresie od 2002 roku do 2005 roku w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzenie na polski obszar celny kilkudziesięciu milionów importowanego z Łotwy oleju opałowego bez uiszczenia należności celnej w wysokości 90 000 000 zł, a także udaremnianie – poprzez prowadzone działania związane z wykorzystaniem nierzetelnych faktur i rozbudowanym obrotem pieniężnym- stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych w powyższej kwocie.
Będące przedmiotem śledztwa zdarzenia wiązały się z działalnością firmy mającej siedzibę w Poznaniu, a dysponującą bazą paliwową na terenie Ostrowa Wlkp.
Istotne znaczenie dla ustalenia wspomnianych uszczupleń celnych miało stanowisko Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu oraz decyzje Urzędu Celnego w Elblągu i Izby Celnej w Olsztynie. Powyższe decyzje zostały jednak uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, którego orzeczenie zostało w dniu 24 października 2008 roku utrzymane w mocy przez Naczelny Sąd Administracyjne w Warszawie.
Powyższe oceny sądów administracyjnych doprowadziły do uznania, iż przy omawianym imporcie oleju opałowego nie doszło do zaistnienia przestępstw celno-skarbowych, a w konsekwencji do „prania brudnych pieniędzy”
W powstałej sytuacji prowadzone śledztwo zostało umorzone, z uwagi na brak znamion przestępstwa w czynach zarzucanych podejrzanym.
Kontynuowane są natomiast postępowania, prowadzone w oparciu o materiały wyłączone z omawianego śledztwa, dotyczące oszustw związanych ze sprzedażą oleju opałowego sprowadzonego z Łotwy.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
Janusz Walczak
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News