Baza Orlen będzie rozbudowana

Koncern rozpoczął przygotowania do inwestycji w Terminalu Paliw w Ostrowie Wielkopolskim. Prace dotyczą niewielkiej rozbudowy powierzchni magazynowych na potrzeby ekologicznych dodatków do paliw oraz modernizacji bocznicy kolejowej.

Dodatkowe pojemności magazynowe będą dotyczyć wyłącznie przechowywania biokomponentów i etanolu, czyli  dodatków pochodzenia roślinnego, które będą aplikowane do benzyn i olejów napędowych. W efekcie powstaną trzy naziemne zbiorniki na te komponenty, o łącznej pojemności 2 tys. m3, oraz dwa małe zbiorniki podziemne na dodatki uszlachetniające, o łącznej pojemności 100 m3.

Spółka planuje również modernizację infrastruktury bocznicy kolejowej Terminala Paliw, obejmującą mi.in. położenie dodatkowych torów, instalację nowej wagi kolejowej oraz przeciągarek i stanowiska nalewu do cystern.Inwestycje te pozwolą na ograniczenie transportu drogowego w okolicy Terminala

– Przygotowywana przez nas inwestycja jest jednym z elementów realizacji  polityki ekologicznej Polski i Narodowego Celu Wskaźnikowego, który zakłada systematyczne zwiększanie ilości biokomponentów w paliwach – powiedział Rafał Gąska, Dyrektor Działu Operacji Logistycznych PKN ORLEN. Skala tej inwestycji jest bardzo niewielka – w jej efekcie, całkowita pojemność magazynowa Terminala Paliw zwiększy się o zaledwie 2% – dodał Rafał Gąska.

Terminal Paliw PKN ORLEN w Ostrowie Wielkopolskim działa od 2001 roku i jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych obiektów tego typu w Europie. Obiekt został zaprojektowany i wykonany zgodnie z najwyższymi standardami, a zastosowane w nim rozbudowane systemy bezpieczeństwa pozwalają na maksymalną redukcję oddziaływania na otoczenie. Wszelkie prace modernizacyjne prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Podstawowe informacje na temat terminala paliw PKN orlen w Ostrowie Wielkopolskim

Terminal Paliw PKN ORLEN w Ostrowie Wielkopolskim działa od 2001 roku i jest jednym
z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych obiektów tego typu w Europie. Do jego zadań należy przyjmowanie i magazynowanie paliw, bioestrów, dodatków do paliw oraz komponentu bioetanolowego, przesyłanie paliw dalej rurociągiem do Terminala Paliw we Wrocławiu oraz dystrybucja paliw autocysternami i cysternami kolejowymi. Produkty takie jak benzyny, olej napędowy, olej opałowy dostarczane są do Terminala rurociągiem Płock – Ostrów Wielkopolski, mogą być także dostarczane transportem kolejowym. Paliwa magazynowane są w zbiornikach naziemnych z dachami stałymi znajdującymi się w ścianach osłonowych. Estry metylowe wyższych kwasów tłuszczowych (bioestry) magazynowane są w zbiornikach posadowionych poza parkami zbiorników paliw, na oddzielnym polu zbiorników. Transport produktów ropopochodnych Płock – Ostrów Wielkopolski odbywa się przemiennie (olej napędowy i benzyny) jednym rurociągiem dalekosiężnym obsługiwanym przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” z Płocka.

CZYTAJ  Kto może otrzymać rentę wdowią? +

DWUPŁASZOWA KONSTRUKCJA ZBIORNIKÓW

Kluczowym z punktu widzenia bezpieczeństwa rozwiązaniem zastosowanym w Terminalu jest dwupłaszczowa konstrukcja zbiorników, która znacząco redukuje wszelkie ryzyka związane z ich potencjalnym rozszczelnieniem, zapewniając również skuteczność zabezpieczeń na okoliczność ewentualnego zapłonu. W takim przypadku do wnętrza zbiornika oraz do strefy pomiędzy zbiornikiem a płaszczem osłonowym może być bezpośrednio podawana piana gaśnicza,
a płaszcz zewnętrzny, podobnie jak sąsiadujące zbiorniki, może być prewencyjnie zraszany wodą. W przestrzeni pomiędzy płaszczami umieszczono kable termoczułe, które poinformują jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo, gdyby temperatura wzrosła powyżej 70 stopni Celsjusza. Każdy zbiornik posiada ponadto czujniki maksymalnego i minimalnego napełnienia oraz podwójne dno wyposażone w czułe urządzenia pozwalające na natychmiastowe wykrycie nieszczelności. Przed przenikaniem węglowodorów do gruntu zabezpiecza geomembrana oraz specjalna konstrukcja tacy betonowej. Park zbiorników jest rozdzielony na zbiorniki olejowe
i benzynowe. Cykl remontowy przewiduje, że co dziesięć lat wszystkie zbiorniki powinny być całkowicie opróżniane, poddawane niezbędnym pracom konserwacyjnym i rewizji dokonywanej przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

HERMETYZACJA OBIEKTU ORAZ BEZPIECZEŃSTWO PROCESU TANKOWANIA

 

Aby ograniczyć do minimum ryzyka oraz wpływ Terminala na środowisko, obiekt jest zhermetyzowany. Oznacza to między innymi, że opary są odzyskiwane i w specjalnym zbiorniku przetwarzane ponownie na paliwo. Skuteczność działania instalacji odzysku oparów jest corocznie sprawdzana przez akredytowane do tych badań laboratorium. W hermetyczny sposób odbywa się również tankowanie cystern w nowoczesnym terminalu drogowym. Procesowi temu towarzyszą liczne środki bezpieczeństwa w ramach których nie może się on rozpocząć bez każdorazowego sprawdzenia wszystkich systemów zabezpieczających cysternę oraz bez uziemienia pojazdu.

Wszystkie stanowiska do tankowania wyposażone są w czujki UV / IR, wykrywające płomień oraz ewentualny wzrost zbyt wysokiej temperatury. W przypadku stwierdzenia takiej sytuacji, natychmiast, w całkowicie automatyczny sposób, uruchamiane jest gaszenie pianą i zabezpieczenie w ten sam sposób również sąsiednich stanowisk.

GOSPODARKA WODNA OBIEKTU

Kompleksowej kontroli poddany jest obieg wody w Terminalu. Obiekt wyposażony jest w trzy niezależne systemy kanalizacji – opadowo-roztopowy, drenażowy i socjalny. Cały Terminal zaprojektowano w ten sposób, by wody opadowo-roztopowe spływały w kierunku zbiorników retencyjnych, ponadto sieć drenażowa zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wód gruntowych. Wody z terenu Terminala poddawane są separacji, po czym trafiają do wewnętrznej, biologicznej oczyszczalni w postaci filtra korzeniowego. Obiekt jest wyposażony również
w odrębny basen przeciwpożarowy, który prewencyjnie gromadzi wodę i może być na bieżąco napełniany ze zbiornika retencyjnego.

CZYTAJ  Ślubowanie w największej szkole (ZDJĘCIA)

KOMPLEKSOWY MONITORING STANU ŚRODOWISKA

Ciągłemu monitoringowi poddawany jest stan powietrza, gleby oraz wody. Terminal wyposażony jest w nowoczesny, niemiecki system LEOS pozwalający na stały monitoring stężenia węglowodorów w glebie nad lustrem wód gruntowych. Ponadto na terenie obiektu znajdują się detektory stężenia węglowodorów w powietrzu, wyskalowane już od 20% dolnej granicy bezpieczeństwa. Co pół roku, ze specjalnych odwiertów na terenie obiektu – piezometrów – pobierane są do analizy próbki wód gruntowych, a ich wyniki przekazywane są do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

OCHRONA FIZYCZNA

Cały Terminal poddany jest również szczególnej ochronie fizycznej. Wszystkie pojazdy oraz kierowcy wjeżdżający na teren Terminala muszą posiadać wszystkie wymagane prawem pozwolenia, które każdorazowo weryfikowane są w automatycznym systemie spedycyjnym. Restrykcyjnym kontrolom poddawany jest również tabor kolejowy wjeżdżający na teren Terminala. Stan techniczny każdej cysterny weryfikowany jest przez rewidenta kolejowego,
a każda z nich musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Urząd Transportu Kolejowego.

NOWCZESNE ZINTEGROWANE CENTRUM ZARZĄDZANIA

Co godzinę, przez całą dobę, przeprowadzany jest obchód wszystkich instalacji technologicznych terminala. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości, pracownicy mają możliwość natychmiastowego wstrzymania pracy wszystkich urządzeń i rozpoczęcia działań naprawczych lub akcji ratowniczej. Ponadto obiekt jest stale monitorowany przy pomocy kamer przemysłowych rozmieszczonych na całym terenie, z których sygnał przekazywany jest do pracowników Sterowni. To właśnie tam znajduje się nowoczesne centrum zarządzania wszystkimi systemami bezpieczeństwa oraz narzędzia do bezpośredniej łączności radiowej z Państwową Strażą Pożarną w Ostrowie Wielkopolskim. Regularnie szkoleni i wysoko wykwalifikowani pracownicy, nadzorują pracę całego Terminala. Należy także podkreślić, że wszystkie instalacje alarmowe oraz gaśnicze regularnie, dwa razy w roku, są poddawane szczegółowym przeglądom i testom odbywającym się z udziałem Państwowej Straży Pożarnej.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx