Dzięki funduszom unijnym rozwija się należące do gminnego samorządu wczasowisko „Lido” w Antoninie, który na progu sezonu zamyka dwa kolejne etapy prac modernizacyjnych. Dotychczasowy remont pochłonął ok. 3,8 mln zł.
Rozpoczęta w 2012 r. renowacja zmieniła charakter kąpieliska dla letników oraz jego otoczenie. Akwen „Szperek”, na którym wydzielone jest miejsce do kąpieli, poddawany jest okresowym zabiegom pielęgnacyjnym, obecnie nadzorowanym przez gminę, gospodarstwo rybackie i Sanepid.
W przyszłości planowany jest tam rozwój bazy noclegowej, parkingowej, kempingowej i kamperowej. Letnicy już w tym roku będą mogli korzystać z nowych kajaków, rowerów wodnych i łódek.
Ośrodek zyskał na sezon między innymi nowe: patio z fontanną i sceną, promenadę, plac zabaw, wypożyczalnię sprzętu wodnego z punktem widokowym, szalety, prysznice, wkrótce również boisko z zapleczem. W ramach prac na „Lido” oczyszczono kilkusetmetrowy metrowy odcinek Strumienia Niedźwiedzkiego zasilającego staw „Szperek”, a także wzmocniono skarpę stawu przy drodze krajowej nr 11. Wymieniono stare pomosty i grunt kąpieliska.
Władze gminy Przygodzice, zapowiadają batalię o kolejne środki.
– Na razie czekamy na otwarcie „worka z pieniędzmi” – mówi Piotr Kryszczak z Urzędu Gminy. – Nowa perspektywa pozwoli nam planować kolejne inwestycje. Liczę, że będzie ona tak samo hojna dla Antonina.
„Lido” dysponuje 154. segmentami domków kempingowych o różnych standardach. Większość z nich notuje całoroczne obłożenie. Jak zapewnia jeden z dzierżawców, Wiesława Kamba-Kibatshi, część przeszła gruntowny remont.
– Cieszy mnie to, co udało się już zrobić w Antoninie. To jednak nie koniec pełnej rewitalizacji „ośrodka” i jego zaplecza – zakłada Wójt Krzysztof Rasiak. – Mam nadzieję, że w przyszłości przełoży się ona na rozwój miejscowości i całej gminy. Ośrodek będzie też atrakcyjny nie tylko w lecie, ale przez cały rok, a jego działalność stanie się kompatybilna z ofertą Pałacu Książąt Radziwiłłów.
Atutem 56. ha „Lido” jest jego malownicze położenie na obszarach rybackich i sąsiedztwo Pałacu Książąt Radziwiłłów.
Już teraz uwagę przykuwa zmodernizowana niedawno restauracja – pensjonat o tej samej nazwie.
Dotychczasowe działania w ośrodku, dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rybackiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżetu gminy Przygodzice.
Program PO „Ryby” w pierwszym etapie renowacji gwarantował dofinansowywanie w 100. procentach kosztów kwalifikowanych (refundowanych z funduszy unijnych), a w drugim 85. procent. W regionie program jest wdrażany za pośrednictwem LGR „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.
Malownicze położenie, dobry dojazd, nadzór ratowników wodnych i czysta woda, to atuty, które mogą tylko zachęcać do spędzenia tam wakacji i wolnego czasu. Co ważne, oferta „Lido” skierowana jest do osób z mniej zasobnym portfelem.
Antoniński ośrodek zajmuje obszar ok. 56 hektarów, jego plaża ok. 110 metrów, a staw prawie 30 hektarów.
Ten ostatni jest zarybiony 2 tonami kroczka z gospodarstwa rybackiego, które nadzoruje jego hodowlę.
Przemysław Kelner z Urzędu Gminy z Przygodzic, podkreśla ważną rolę retencyjną tego zbiornika, co ma znaczenie przeciwpowodziowe dla okolicy. Dodaje, że hodowane w nim karpie, pełnią funkcję regulującą życie biologiczne stawu, a ich brak spowodowałby jego szybki zakwit. – Specyfika „Szperka” polega na tym, że może on pełnić jednocześnie rolę kąpieliska i stawu hodowlanego – zaznacza.
Pierwsze wzmianki o „Lido” pochodzą z przełomu XIX-XX wieku. Właścicielem Antonina był najpierw Ferdynand Radziwiłł, a po nim Michał „Rudy” Radziwiłł, który rozbudował niewielkie kąpielisko z plażą znane do dziś jako „Lido”. Po II wojnie światowej przekształcono je w ośrodek wypoczynkowy. Lata jego świetności przypadły na okres PRL.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News