Jak oceniasz targowiska?

Przedstawiamy Państwu pochwalny artykuł przygotowany przez miasto nt. targowisk miejskich. Wychodząc z założenia, że zdarza się naszym czytelnikom korzystać z tych miejsc, chcielibyśmy poprosić Was o wyrażenie swojej opinii w komentarzu pod artykułem.

+

Targowiska Miejskie SA to jedno z miejsc, z którym ma kontakt najwięcej mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. – Żadna inna nie ma takiego natężenia w bezpośrednich kontaktach z klientami – mówi Piotr Maraszek, prezes spółki.  Spółka pracuje dziś na zmianę swojego wizerunku i dobrą markę oraz lepsze wyniki finansowe.

STRATEGIA

Bez wielkich inwestycji trudno o spektakularne sukcesy. Jak przyznają władze spółki, jeśli chodzi o finanse były już lepsze lata. Przychody  spółki – to głównie opłaty od stoisk handlowych. Wraz ze zmniejszającą się liczbą handlujących w naturalny sposób zmniejszają się także przychody spółki.  Dlatego też w ostatnich latach wprowadzono plan oszczędnościowy pozwalający redukować koszty funkcjonowania spółki  oraz  inicjowane są działania stymulujące rozwój targowiska.

 – Staramy się, we współpracy z handlowcami  wypracować mechanizmy zwiększające atrakcyjność targowiska , które ułatwią funkcjonowanie obecnym handlowcom oraz zachęcą nowych do prowadzenia działalności na naszych placach targowych.  Poszerzamy ofertę, przygotowujemy specjalne promocje, organizujemy eventy. Czasami  trafiamy na wynikający z różnych oczekiwań poszczególnych grup handlowców. Utrudnia to nam trochę współpracę ale staramy sobie i z tym problemem radzić. Zdarza się i tak, że decyzje muszą podejmowane bez akceptacji wszystkich zainteresowanych. W innym przypadku nie wyszlibyśmy poza krąg rozmów i uzgodnień –mówi prezes spółki Targowiska Miejskie Piotr Maraszek.

ELASTYCZNE UMOWY

W ramach zmiany oferty dla handlowców w tym roku po raz pierwszy przygotowano różne projekty umów. Do tej pory funkcjonował jeden wzór umowy.  W tym roku zaproponowano pięć projektów umów, dostosowanych do potrzeb rynku. Jedno z rozwiązań zakłada, że im dłuższy czas umowy, tym niższy czynsz za  kiosk lub lokal dla handlowców. Jednym z zabiegów jest też poszerzenie samej oferty. A więc nie tylko wielobranżowy handel przy Głogowskiej, ale też popularne ‘wystawki” przy Witosa. Ta oferta spotkała się z wielkim zainteresowaniem i ściągnęła do Ostrowa handlowców z całej Wielkopolski, a nawet spoza. Za nimi przyszli następni, którzy korzystają przy tej okazji z napływu kupujących.

CZYTAJ  Nie przeżyła potrącenia przez śmieciarkę (Z REGIONU)

– Trzeba rozróżnić rodzaje opłacalności. Jeśli będziemy robić wszystko tylko ze względu na rachunek ekonomiczny , to może się okazać,  że nic się nie opłaca. Jednak tu chodzi również o promocję miejsca, rozpoznawalność marki, za którą mają przyjść następni klienci. Strzałem w dziesiątkę okazał się też tegoroczny kiermasz ogrodniczy. Czy nam się to opłaca? Zdecydowanie tak – wyjaśnia P. Maraszek.

INWESTYCJE

W poprzednim roku największym zadaniem była inwestycja przy ulicy Bema. Nowe estetyczne i funkcjonalne murowane pawilony handlowe, wyposażone zostały w toalety oraz ogrzewanie gazowe. Znacząco tym samym poprawił się standard handlu zarówno dla handlowców jak i kupujących.  Nowe pawilony zastąpiły wysłużone   budki, które od lat straszyły przy największym cmentarzu w mieście.

Przygotowania trwały dość długo, bo działka należąca do spółki jest dość mała i niewymiarowa. Wymagało to uzgodnień z właścicielem sąsiedniego terenu. Inwestycje prowadzone są stopniowo, małymi kroczkami, ale też równomiernie na kilku placach targowych. W tym roku zmodernizowany został i wyposażony w nową toaletę skwerek przy ul. Paderewskiego.

Na swoją kolej czeka pozostała część placu przy ul.  Witosa, która trzeba jeszcze  zagospodarować. Obecnie prowadzone są rozmowy z dwoma kontrahentami zainteresowanymi dzierżawą większych powierzchni pod działalność handlową.  Ze względu na początkowe stadium rozmów nie są ujawniane jeszcze  szczegóły ale byłaby to ciekawa oferta handlowo-usługowa na tym targowisku. Największym jednak wyzwaniem pozostaje targowisko przy Głogowskiej, które wymaga nie tylko większych nakładów finansowych, ale też bardziej nowatorskich rozwiązań, które mogą przyciągnąć klientów.

– Nie stać nas na to, by zmodernizować całość od razu. Dlatego chcemy prace prowadzić etapami.  W zeszłym roku doszło do w miarę konkretnych rozmów z grupą handlowców zainteresowanych budową na ich miejscach handlowych jednolitych pawilonów handlowych. Obecnie, z różnych powodów, projekt ten jest w chwilowym zawieszeniu.  W pierwszej kolejności chcemy wyremontować tą część placu od strony ulicy Targowej. Następnie, w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych, kolejno remontować lub modernizować pozostałe części targowiska – mówi prezes Maraszek.

CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

WIZERUNEK

Jak wypada spółka na tle innych, podobnych w innych miastach? Porównują się obie strony. W 2012 roku ruszył unijny program, dzięki któremu można było dofinansować  modernizację  targowiska. Niestety przeznaczony był tylko dla miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców. Dzięki niemu w wielu nawet małych miasteczkach powstały estetyczne i funkcjonalne plac targowe. Na razie programu, z którego mógłby skorzystać Ostrów Wielkopolski, nie ma. Być może zmieni to nowa perspektywa finansowa funduszy unijnych.

– Na razie trzeba  poczekać. Na pewno nie musimy się wstydzić targowiska przy Witosa. Nowoczesne i funkcjonalne, spełnia wymagane standardy. Przed rokiem gościliśmy tu prezesa Targowisk Poznańskich, który był pod wrażeniem tej inwestycji. I mam nadzieję, że za jakiś czas podobnie będzie z targowiskiem przy Głogowskiej – mówi P.Maraszek.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MIESZKANKA OSTROWA
9 lat temu

MAM NADZIEJE ŻE KTOŚ POMYŚLI O MIEJSCACH PARKINGOWYCH PRZY WITOSA BO JAK NA RAZIE TO STRAŻ MIEJSKA CO SOBOTĘ ZBIERA OGROMNE ŻNIWO, A TO NIE SPRZYJA ROZWOJOWI HANDLU, A WRĘCZ PRZECIWNIE`

xxx
10 lat temu

tzw.chodnik na Targowej powinien być tylko dla pieszych, nie powinno być tam stanowisk targowych, kto się tym zajmie?

jas
10 lat temu

Mam nadzieję ze będzie więcej targowisk i będzie można kupować nadal dobry nie marketowy towar ,co do bałaganu to fakt musieliby się ogarnąć i sprzątać przy zamykaniu targowiska a i tak jest mniejszy syf przy targowiskach jak przy galerii czy tez MC gdzie ku….. śmieci latają po całym osiedlu i tu jest dopiero syf .Wiec jeśli o mnie chodzi i mieszkańców osiedla to zlikwidować MC natychmiast i tępić producentów śmieci z O…I i śmiesznej galeryjki a targowisko niech nikomu nie przeszkadza

inzynier
10 lat temu

Mieszkam przy targu 20 lat. Juz nie jeden burak mial opony przebite za włączenie awaryjnych bo woelce arystokrata z Topoli idzoe udac sie z malzonka swa po 2kg pyrek. Parkuja pod garazami, przy wjazdach opon nie ma proste. Ale zastanaiwa mnie dlaczego policja ktora poboc kontroluje czy to fajki bez akcyzy czy spirol. Badz czy Bogu ducha winna babcia co pietrusKe sprzedaje by dorobic 20zl do emerytury sorawdza ich pod wszelkim wzgledem. A tej choloty z samochodami nie. No I rumunow do których nie mam nic nawet szacunku sie bie czepiaja. Fakt przeciez to by bylo mqltretowanie mniejszosci etnicznej. Kocham nasz kraj;)

ricki
10 lat temu

Takie targowisko w centrum miasta to hańba.
A propaganda rodem z III rzeszy czy PRLu. Goebels by się takiej propagandy nie powstydził.
Żenada, miejscem targu jest ul. Witosa a nie Głogowska, kto i kiedy to wreszcie zrozumie?

Bronek
10 lat temu

Kiedyś to na targu były koń, usmarkany woźnica, bat, baby w gumofilcach, a teraz?

17
0
Napisz co o tym sądziszx