Oddział Kardiologiczny Ostrowskiego szpitala wzbogacił się o supernowoczesne urządzenie do hipotermii pozwalające schłodzić temperaturę ciała i dzięki temu zwiększyć szansę uratowania życia wielu pacjentom z zatrzymaniem krążenia. To pierwsze tego typu urządzenie w Wielkopolsce.
+
W Polsce rocznie ok. 80 tys. pacjentów dotyka problem zatrzymań krążenia, w większości jest to zatrzymanie krążenia w mechanizmie sercowym. Serce kompletnie obumiera po 3-4 godzinach pełnego niedokrwienia.
– Jeśli przed tym czasem pacjent zostanie przywieziony i uda się go schłodzić do temperatury 32-33 stopni Celsjusza jego szanse na to, że wyjdzie bez lub z niewielkimi uszkodzeniami mózgu są dwa razy większe. Bez zastosowania tej metody takie szanse, że pacjent nie dozna uszkodzeń neurologicznych i nie będzie inwalidą są na poziomie 8-10 proc. – wyjaśnia dr Janusz Tarchalski Ordynator Oddziału Kardiologii w ostrowskim szpitalu. – Schłodzenie o 1 stopień Celsjusza powoduje zmniejszenie o 6-7 proc. zapotrzebowania energetycznego organizmu. Schłodzony o 3-4 stopnie organizm ma o ponad ¼ mniejsze zapotrzebowanie na tlen, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko uszkodzenia mózgu.
Schładzanie ciała jest uznaną metodą wykorzystywaną w medycynie. Jednym ze sposobów uzyskania hipotermii jest m.in. okładanie lodem, szczególnie w miejscach, przebiegu tętnic. To prymitywny sposób, który następnie zastąpiły transfuzja schładzających płynów infuzyjnych. Zastosowane w Ostrowie urządzenia to rozwiązanie z najwyższej półki pozwalające na szybkie wstępne chłodzenie, utrzymanie pożądanej temperatury, a następnie wstępne ogrzewanie i utrzymanie prawidłowej temperatury.
Urządzenie kosztowało ok. 150 tys. złotych i jest darem od firmy Com40.
– Dziękuję Panu Prezesowi za to cenne urządzenie, tym bardziej, że jest to pierwszy egzemplarz w Wielkopolsce. Zapisał się Pan do grona tych, którzy wspierają ten oddział – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski zwracając się do darczyńcy Bogdana Kaczmarka. Przypomnijmy, że przedsiębiorcy z terenu Powiatu Ostrowskiego zaangażowali się już w zakup wyposażenia Oddziału Kardiologicznego na etapie budowy i wyposażania obiektu, a suma tej pomocy to już kwota ok. miliona złotych.
– Będąc pod wielkim wrażeniem poziomu, wyposażenia i standardu jaki oferuje Oddział Kardiologiczny rozpocząłem rozmowę z Ordynatorem Tarchalskim, czy to już wszystko co jest potrzebne w jeśli chodzi o sprzęt. Wtedy wspomniał właśnie o tym urządzaniu, które może uratować życie wielu ludzi. Od wielu lat wspieramy służbę zdrowia i deklaruję chęć takiego wsparcia także w przyszłości, bo uważam, że jest to właściwy kierunek włączania się prywatnych firm we wspieraniu naszej służby zdrowia – powiedział właściciel firmy Com40.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News