Opiekun instytucjonalny firmy, bon stażowy i szkoleniowy oraz Krajowy Fundusz Szkoleniowy to niektóre z nowości na rynku pracy, o których szczegółowo mogli dowiedzieć się przedsiębiorcy zaproszeni na spotkanie ze Starostą Ostrowskim i Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy.
+
Z zaproszenia skorzystało ponad 20 osób. Spotkania miały miejsce 21 i 22 lipca 2014r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się, jakie nowe możliwości daje tegoroczna zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
– Jedną z większych zmian jest przypisanie do danej firmy konkretnego doradcy klienta, który w ramach ścisłej współpracy będzie na bieżąco informował o pojawiających się możliwościach finansowania przez urząd pracy staży, szkoleń i innych instrumentów rynku pracy. Instytucjonalny opiekun pomoże również w rekrutacji na wolne stanowiska pracy – wyjaśnia Hanna Pawlak – Kornacka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.
Ważną zmianą jest wprowadzenie nowych instrumentów wspomagających zatrudnienie osób do 30 roku życia oraz osób po 50 roku życia.
– W przypadku osób po 50 roku życia jest to refundacja części wynagrodzenia i składek dla pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić osobę w tym wieku, natomiast w przypadku osób do 30 roku życia, które po raz pierwszy podejmują pracę jest to refundacja składek należnych od pracodawcy. Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ w wielu ofertach pracy wymagane jest doświadczenie zawodowe. Często po ukończeniu szkoły, studiów takiego doświadczenia nie ma. Ten instrument ma zachęcić pracodawców do tego, aby umożliwili zdobycie młodym osobom pierwszego doświadczenia zawodowego – informuje dyrektor PUP.
Urząd Pracy oferuje ponadto bony stażowe, bony szkoleniowe czy też bony na zasiedlenie. Jak podkreśla dyrektor PUP są to nowe instrumenty, które również mają ułatwić młodemu człowiekowi wejście na rynek pracy.
Ciekawostką jest nowy tzw. Krajowy Fundusz Szkoleniowy, który jest dedykowany pracodawcom, którzy chcą przeszkolić lub uzupełnić kwalifikacje swoje lub swoich pracowników.
– Konieczność szkolenia należy odpowiednio uzasadnić. Musi ona wynikać z konkretnych potrzeb firmy związanych np. z nowymi kontraktami, nowymi zadaniami. Przy czym na rok 2014 i 2015 istnieje obwarowanie, że szkoleniem można objąć jedynie osoby, które mają 45 lat lub więcej – mówi dyrektor H. Pawlak – Kornacka. Warto dodać, że w tym przypadku wysokość dofinansowania może sięgać nawet do 100 % w zależności od wielkości firmy.
Dyskusji i spostrzeżeniom przedsiębiorców uważnie przysłuchiwał się Starota Ostrowski, który był inicjatorem spotkania.
– Obecnie mamy na terenie Powiatu Ostrowskiego 8,5 % bezrobocia, tak niski wynik nie był notowany od kilku dobrych lat. Możemy się również cieszyć dobrym naborem do szkół. Jednak w dalszym ciągu pozostaje wiele problemów do rozwiązania jak np. brak zainteresowania szkołami zawodowymi, po których młodzież miałaby duże szanse na znalezienie pracy. Chciałbym również zachęcić przedsiębiorców do współpracy z naszymi szkołami, aby dzięki temu już na etapie nauki i praktyk poznawali być może przyszłych pracowników – powiedział Starosta Ostrowski, Paweł Rajski.
Przedsiębiorcy za największą bolączkę wskazywali brak zainteresowania podjęciem pracy osób bezrobotnych, a także niskie kwalifikacje i konieczność kosztownych szkoleń. Ważnym problemem są dla nich również niskie wynagrodzenia na lokalnym rynku. Podkreślili również, że najważniejsze jest osobiste zaangażowanie człowieka i chęć przekwalifikowania.
Przypomnijmy na koniec czerwca 2014r. w Powiecie Ostrowskim było 5.200 zarejestrowanych osób bezrobotnych(rok wcześniej 6700). Wśród nich dominują osoby bez zawodu, czyli z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub średnim ogólnym. Drugą najliczniejszą grupą są sprzedawcy. Jak podkreśla dyrektor PUP zawód sprzedawcy zawsze generuje dużą liczbę bezrobotnych, ale paradoksalnie w tym zawodzie pojawia się jednocześnie najwięcej ofert pracy.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News