Kierowcy w Miejskim Zakładzie Komunikacji, to dziś najlepsza kadra zawodowców. Dziś w spółce pracuje ich 93. W większości to kierowcy z długoletnim doświadczeniem, niektórzy z nich jeżdżą tu od ponad 30 lat.
+
– Dolna granica wieku przyjęć zdeterminowana jest przepisami. Aby zostać kierowcą autobusu trzeba mieć ukończone 21 lat, prawo jazdy kategorii ‘D’ oraz wszelkie konieczne uprawnienia wynikające z ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Ukończenie tego kursu, koszty z nim związane leżą po stronie kandydata. Nie zabezpieczamy finansowania takich szkoleń – wyjaśnia prezes MZK Janusz Marczak.
Z kompletem dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowca przechodzi jeszcze szkolenia w samym MZK- jedno związane z użytkowaniem danego typu autobusu i drugie, aby poznać topografię miasta, powiatu, trasę obsługiwanych linii. Rocznie w spółce zatrudnia się 10 nowych kierowców – w miejsce tych, którzy odchodzą na emeryturę bądź zmieniają pracę.
– Liczy się stan zdrowia i doświadczenie. Kierowcy przechodzą dokładne badania co 5 lat, a po ukończeniu 60 roku życia- co 2,5 roku. A poza tym zwracamy uwagę na jakość jazdy, bezwypadkowość, dbałość o powierzony pojazd i komfort pasażerów. W ramach swoich zadań obsługują nie tylko linie miejskie, ale również wycieczkowe-dodajeJ. Marczak.
Napiszcie swoje wrażenia z podróżowania autobusami MZK w komentarzach poniżej…
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News