Przyznano medale i nagrody

Medale Republiki Ostrowskiej oraz medale Za zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego wręczono podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z okazji Święta Miasta. Uroczystość odbyła się 10 listopada 2014 roku w Ostrowskim Centrum Kultury.

+ {openx:3}

– Już dwudziesty drugi raz 10 listopada gromadzimy się, by uczcić Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to zawsze czas refleksji nad minionym rokiem, ale także okazja do rozważań o szerszej perspektywie, którą stanowi długie trwanie. Oczywiście codzienność domaga się ważnych, doraźnych działań, ale to nie polityczna skuteczność buduje najgłębszą warstwę historii. Do tych najskrytszych pokładów należą przemiany cywilizacyjne. (…) Losy Ostrowa są nierozerwalnie związane z losami Polski. By zdanie to nie brzmiało jak frazes, trzeba zobrazować je argumentami historycznymi. Bliskie sąsiedztwo świątecznych dat: 10 i 11 listopada jest tego symbolicznym podkreśleniem. Podobnie jak rzadziej używana inna nazwa wydarzeń Republiki Ostrowskiej, zwanej także Rzeczypospolitą Ostrowską. Stają zatem przed oczyma współczesnych ostrowian, przed naszymi oczyma, wydarzenia Republiki Ostrowskiej i odzyskania przez Polskę niepodległości ostrowskiego lipca i polskiego sierpnia – Ostrów zawsze wyprzedzał rytm polskiej historii, tak jakby ostrowianie słyszeli najcichsze nuty w muzyce polskich dziejów – powiedział Jarosław Lisiecki Przewodniczący Rady Miejskiej.

Medal Za zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

przyznaje Rada Miejska. To wyróżnienie obywatela miasta lub innej osoby, organizacji i instytucji w uznaniu szczególnych zasług dla Ostrowa Wielkopolskiego. Z takim wnioskiem mogą występować komisje Rady Miejskiej, co najmniej 10 radnych, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, komisje rady miejskiej, organizacje społeczne i polityczne działające na terenie Ostrowa Wielkopolskiego oraz rady osiedli.

FRANCISZEK ANTCZAK

FRANCISZEK ANTCZAK Od 1987 roku jest właścicielem Firmy TPHU ANFRA . Jego firma znana jest nie tylko w Wielkopolsce, ale również w kraju. Wspiera finansowo Klub Anonimowych Alkoholików, stowarzyszenie Św. Wincentego A’Paulo a także ostrowski sport. Jest honorowym dawcą krwi – do tej pory oddał 36 litrów. Odznaczony za szczególne osiągnięcia popularyzacji krwiodawstwa, został wyróżniony Orderem Zasługi Krzyż Rycerski Krwi. Jest Prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Blacharzy i Cieśli w Poznaniu. Za szczególne zasługi dla rzemiosła wielkopolskiego, uchwałą Kapituły z dnia 4 kwietnia 2006 roku otrzymał najwyższe odznaczenie Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Za zasługi dla budownictwa został wyróżniony Złotą Odznaką dla Budownictwa. Zdobywca Kryształowego Pucharu dla najlepszej firmy w Polsce w 2004 roku.

W 2007 roku Firma TPUH ANFRA prowadzona przez Franciszka Antczaka za tworzenie dobrych standardów w biznesie oraz dynamiczny rozwój firmy otrzymała nagrodę Orła. W 2004 roku został wyróżniony odznaką honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Za wybitne osiągnięcia zawodowe i społeczne w 2003 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. ]

CZYTAJ  Był pobudzony i mocno pod wpływem

INGO BECKER

Pan Ingo Becker mieszka w Hamburgu, jest znanym i cenionym adwokatem. Przez wiele lat, najpierw jako aplikant, a później jako adwokat współpracował i prowadził kancelarię adwokacką wspólnie z Honorowym Obywatelem Ostrowa Wielkopolskiego Wincentym Broniwojem-Orlińskim. Po śmierci mecenasa Orlińskiego Pan Ingo Becker został wykonawcą jego testamentu. Wykonując funkcję tą wielokrotnie odwiedzał Ostrów Wielkopolski, przywożąc do naszego miasta księgozbiór oraz pamiątki po mecenasie Orlińskim. Dzięki jego wytrwałości spora część spuścizny materialnej jednego z Honorowych obywateli naszego miasta znalazła się w Ostrowie Wielkopolskim.

Dzięki inicjatywie Pan Mecenasa Igo Beckera doszło do nawiązania współpracy między II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim a szkołą średnią w mieście Fundao w Portugalii. Ingo Becker jest nie tylko sprawdzonym przyjacielem miasta Ostrowa Wielkopolskiego, ale także wielbicielem kultury polskiej, a szczególnie muzyki Fryderyka Chopina. Regularnie odwiedza organizowane w Antoninie festiwale chopinowskie. W mieście zaś swojego zamieszkania Hamburgu jest wypróbowanym ambasadorem Ostrowa Wielkopolskiego oraz naszego kraju.

STOWARZYSZENIE WYCHOWANKÓW „ALMA MATER OSTROVIENSIS”

Stowarzyszenie „Alma Mater Ostroviensis” obchodzi w roku obecnym 20 rocznicę swego istnienia. Powołane zostało do życia na zebraniu założycielskim dnia 25 listopada 1994 roku. Stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 300 członków. I aktywnie podtrzymuje tradycje narodowe, pielęgnuje polskość oraz rozwija świadomość narodową, obywatelską i kulturowa wśród społeczności miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz regionu ostrowskiego, zwłaszcza wśród uczniów, absolwentów i wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego (dawnego Gimnazjum Męskiego) w Ostrowie Wielkopolskim. Stowarzyszenie Wychowanków „Alma Mater Ostroviensis’ było współorganizatorem ważnych uroczystości: 150–lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim oraz 100-lecia istnienia Szkolnego Klubu Sportowego „Venetia”.

Stowarzyszenie było współfundatorem sztandarów, zarówno dla I LO święto szkoły oraz wielokrotnie było fundatorem portretów wybitnych profesorów oraz absolwentów do słynnej galerii szkolnej. Stowarzyszenie wreszcie jest wydawcą unikalnej w skali kraju serii wydawniczej „Księga Pamięci-Non Omnis Moria- Alma Mater Ostroviensis”. 17 tomów tego wydawnictwa zawiera wiele tysięcy biogramów. Stowarzyszenie jest także wydawcą wartościowego i poczytnego rocznika „Nowy Promień”, którego trzeci tom ukazał się drukiem we wrześniu bieżącego roku.

Medal Republiki Ostrowskiej

– przyznawane są przez Radę Miejską w uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie samorządności, edukacji, kultury, sztuki, sportu, gospodarki, polityki, działalności publicznej oraz promocji i mecenatu na rzecz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i regionu. Medal może być przyznany mieszkańcowi miasta oraz osobom z kraju i zagranicy a także organizacjom. W wnioskiem może wystąpić co najmniej 12 członków Rady Miejskiej, Prezydent Miasta oraz organizacje pozarządowe i społeczno-polityczne działające na terenie miasta.

CZYTAJ  Co dalej z bocianem, który pozostał na zimę?

Irena Stodolna

Pani Irena Stodolna, absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu sprawowała w latach 1973-2006 dyrygenturę nad zespołem Chóru Męskiego „Echo”. Pod jej kierownictwem chór pracuje przez 33 lata, odnosząc wiele znaczących sukcesów w kraju i poza jego granicami. Repertuar wzbogacono o występy znakomitych solistów – Aleksandra Urbaniaka, Bolesława Trzcińskiego, Waleriana Lisiaka, Henryka Lipińskiego, Zdzisława Grzelaka i Tadeusza Nagla. Podjęto ścisłą współpracę z kompozytorem Bogdanem Dominikiem.

Do najważniejszych osiągnięć Chóru Męskiego „Echo” pod kierunkiem Pani Ireny Stodolnej należy zaliczyć:

– II miejsce – w „Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów” Racibórz`75

– wyróżnienie – w Festiwalu Chóralnym „Legnica Cantat`78”

– I miejsce – w Festiwalu Chóralnym Szczecin`83

– II miejsce – w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Neuchatel`87 (Szwajcaria),

oraz liczne koncerty na terenie Polski i Europy.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, a w szczególności za 30 lat kierowania Chórem „Echo”. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Prezydent Ostrowa Wlkp. wręczył również własne nagrody dla…

1. Dariusz Bałoniak, dyrektor PLK – tę nominację uzasadniono remontem przejazdów kolejowych (jakby to było coś niezwykłego w cywilizowanym kraju), a w rzeczywistości może chodzić o zgodę na powieszenie w kampanii wyborczej reklam Platformy Obywatelskiej i samego prezydenta na wiadukcie na Brzozowej. Oficjalnie miasto nie oddało wiaduktu (już po otwarciu) do PLK, a samemu dyrektorowi to nie przeszkadzało. I tak oto ma medal.

2. Aleksandra K. – nazwiska nie podamy, ponieważ trwa kampania, a tak się składa, że ta Pani startuje z ugrupowania koalicyjnego. A podobno nie przyznając medalu dla Włodzimierza Jędrzejaka uzasadniano nadchodzącymi wyborami. Cóż za brak konsekwencji ze strony lokalnej władzy.

3. Andrzej Henryk Bączyk, Kompozytor, muzyk, dyrygent

4. Agnieszka Cyba – Błaszczyk, lekarz pediatra

5. Jacek Kołodziej, biennale fotografii

6. Wiesława Rychwalska, nauczycielka języka niemieckiego, działalność wolontariacka

7. Siostra Bożenna Stawecka, siostra dyrektor ze Szkoły Salezjanek

8. Tomasz Stodolski,  lekkoatletyczne czwartki

9. Barbara Szkudlarek,  zorganizowała ogródek na osiedlu „Nowe Parcele”

10. Cezary Tarasiuk, nagrywanie filmów za pomocą drona

11. Klaudia Szulc, Zuzanna Szyszka i Weronika Stefaniak, młode tancerki

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kazek
9 lat temu

Zaczyna mi to przypominać przeszłe czasy. Myślę, że czas na zmianę formuły i przyznawanie medali za szczególne osiągnięcia. Wracałem niedawno z jednej ze stolic południa Europy, lot trwał 2 godz. a przejazd pociągiem z Wrocławia do Ostrowa (po torach będących również w zarządzie PLK Ostrów) 2.50.
Jeśli przyznawać nagrody za zwykłe rutynowe czynności za które dostaje się uposażenie, to proszę żeby mnie uwzględnić (dziś ogoliłem za darmo).

Kazek
odpowiada  Kazek
9 lat temu

Sorry, miało być „dziś ogoliłem się za darmo

2
0
Napisz co o tym sądziszx