Od 1 lutego po raz pierwszy w historii spadną ceny za ciepło dostarczane przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. W zależności od grup taryfowych będzie to obniżka od 0,01% w grupie G 2 do 4,26% w taryfie G 5. To początek realizacji jednego z punktów programu wyborczego prezydent Beaty Klimek pt. „Tańsze usługi komunalne”. Obniżka cen za ciepło, to duże osiągnięcie nowych władz miasta. Tym bardziej, że jeszcze w listopadzie 2014 r., w czasie kadencji poprzedniego prezydenta – przygotowywano wzrost cen za ciepło – blisko o 5 procent.
+
[jwplayer mediaid=”72286″]
Dopiero zabiegi nowej prezydent miasta Beaty Klimek spowodowały, że planowana podwyżka nie wejdzie w życie i co więcej – ceny za ciepło będą nawet niższe. Obniżenie cen to efekt rozmów prezydent Beaty Klimek z francuskim udziałowcem OZC, a także nowego – oszczędnego podejścia w zarządzaniu OZC, które wdraża p.o. prezesa spółki, Roman Cegielny.
Symbolicznym przykładem tych oszczędności jest decyzja o wystawieniu na sprzedaż luksusowego samochodu służbowego poprzedniego zarządu OZC. Limuzyna prezesów OZC z czasu kadencji poprzedniego prezydenta – stała się namacalnym przykładem i zamiłowania do luksusu w miejskich spółkach. Nowe władze Ostrowa chcą z tym skończyć. Stąd decyzja nowego szefa OZC o wystawieniu auta na sprzedaż. Cena wywoławcza dla przyszłego nabywcy to 70 tysięcy złotych.
Ale samochód to tylko symbol zmian, które w istocie dotyczą dużo poważniejszych kwestii. Meritum sprawy to uwolnienie się OZC od wpływu HOLDIKOMU, pobierającego rokrocznie z tej spółki od kilkuset tysięcy do nawet 2 milionów złotych wypracowanego przez nią zysku. Obecnie OZC odchodzi od tej praktyki, która w poprzedniej kadencji była przedmiotem wielu kontrowersji. Teraz chodzi o to, by OZC mógł pracować w o oparciu o wypracowane przez siebie środki, bez obawy, że duża część z nich zostanie pobrana przez Holdikom i uszczupli finanse OZC. M.in. dzięki temu obniżenie cen za ciepło staje się realnie możliwe, a pozostałe wolne środki zostaną na prospołeczne inwestycje.
Mówiąc o oszczędnościach, uwzględniają one również zapowiedź stosowania wewnętrznego regulaminu przetargowego na paliwa i wszystkie inne materiały. Należy w tym miejscu podkreślić, że poprzedni Zarząd OZC, powołany jeszcze za kadencji prezydenta Jarosława Urbaniaka, zakupił w ubiegłym roku kilkanaście tysięcy ton miału bez przetargu. Sprawą zajęła się prokuratura, a nowa prezydent miasta oraz nowy szef OZC zgodnie podkreślają, że taka praktyka jest niedopuszczalna, gdyż naraża spółkę na straty.