Pół wieku istnienia obchodzić będzie w roku przyszłym szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Władze Powiatu Ostrowskie chcą, aby jubileusz był dodatkowym bodźcem do rozpoczęcia inwestycji, które są niezbędne do funkcjonowania i rozwoju tej największej placówki medycznej w powiecie.
+
Przed połączonymi komisjami Rady Powiatu Ostrowskiego zaprezentowano radnym szczegółowe informacje dotyczące ostrowskiego szpitala. Dariusz Bierła dyrektor szpitala przedstawił dane dotyczące charakterystyki oraz realizowanych inwestycji i poziom kontraktowania w NFZ. Z liczbą ponad 500 łóżek (w tym łóżeczka dla dzieci) i zatrudnieniem na poziomie 845 osób (zatrudnieni o umowy o pracę) ostrowski szpital znajduje siew gronie jednych z największych pracodawców.
Radnym powiatowym przedstawiono także diagnozę finansów szpitala.
W działalności za lata 2012 r. i 2013 ostrowski szpital nie notował straty, wszystko wskazuje, że także za 2014 rok placówka zakończy „na plusie’’. Wypracowany dochód musi pokryć znaczące zobowiązania, która narosły w szpitalu przez lata.
– W latach 2012-2014 szpital zmniejszył swoje zobowiązania wynikające z bieżącej działalności o ponad 9 mln zł. Nie znaczy to, jednak, że wszystkie problemy zniknęły. Sytuacja jest stabilna, ale wciąż trudna i wymaga cały czas monitorowania i pracy, aby pozytywne tendencje finansowe nie uległy zmianie – powiedział Piotr Skoczylas zastępca dyrektora szpitala ds. finansowych
Podczas spotkania z radnymi bardzo szczegółowo zaprezentowano także plany inwestycyjne na najbliższe lata.
– W najbliższym budżecie będę rekomendował Wysokiej Radzie przeznaczenie kwoty ponad 2 mln na przeprowadzenie gruntownej modernizacji oddziału internistycznego. Zarówno warunki dla pacjentów, pielęgniarek, jak i lekarzy są tam bardzo skromne, a jest to oddział, na który trafia bardzo wielu pacjentów. Chcielibyśmy zapewnić wszystkim bardzo wysoki standard obsługi – stwierdził Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Przedstawiony przez dyrekcję plan inwestycji obejmuje także inwestycje pozamedyczne, niezbędne jednak do funkcjonowania placówki, jak realizacja zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, system przeciw pożarowy, modernizacja ujęć wody czy nowoczesny system informatyczny. Część z nich to także wymogi związane ze standaryzacją służby zdrowia. Zaspokojenie wszystkich potrzeb to wydatek kilkudziesięciu milionów złotych. Zarówno dyrekcja, jak i władze powiatu liczą, że na część z tych zadań uda się pozyskać środki zewnętrzne.
– Jak widać z tego rzetelnego zestawienia pracy wystarczy dla kilku kadencji. Cieszę się, że rozmawiamy o naszym szpitalu pochylając się z troską bez niepotrzebnych emocji. Wiemy, które inwestycje są „na już’’, a co jest naszym marzeniem. Myślę, że jubileusz 50-lecia będzie dodatkowym bodźcem, aby przystąpić do rozbudowy szpitala. Dziś wąskim gardłem są sale operacyjne, tylko trzy dla tak dużego szpitala. Mamy już pomysł, aby powstało nowe skrzydło, w którym bloku operacyjnego mieściłby się m.in. Oddział Intensywnego Nadzoru Medycznego, ale także bardzo potrzebna centralna sterylizatora. Wspólnie z dyrektorem Bierłą i Skoczylasem intensywnie pracujemy nad tym projektem, przygotowując także warianty inwestycji uwzględniające możliwości pozyskania środków finansowych – powiedział Paweł Rajski.
W dyskusji radni zwracali uwagę na konieczność poprawy relacji interpersonalnych pomiędzy pacjentem a personelem zarówno pielęgniarskim, jak i lekarskim, a także potrzebę pozyskania do Ostrowa młodych specjalistów z różnych dziedzin.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News