Od początku marca Urząd Miejski będzie miał dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych. To jedna, centralna baza danych zawierająca m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Zmiany zauważalne będą również na nowych dowodach osobistych. Od marca także przyszli małżonkowie będą mogli wziąć ślub w lesie, na plaży lub w przydomowym ogrodzie, a dzieci będą mogły nosić imię obcego pochodzenia.
+
Do tej pory program był udostępniany urzędnikom tylko testowo.
– Nie pracowaliśmy dotąd na wersji finalnej aplikacji Źródło. Nie wykluczamy, że mogą jeszcze wystąpić niespodzianki związane z funkcjonowaniem programu – mówi Ewa Mielczarek, kierownik USC.
Podczas pracy Urzędy Stanu Cywilnego z całego kraju zgłaszały do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sporo uwag. Jest to rzeczywiście rewolucja, dlatego urzędnicy USC apelują o uzbrojenie się w cierpliwość. System wymagał załączenia odrębnego łącza, by zapewnić nieprzerwaną łączność między bazą i urzędami, a ministerstwem.
Od 1 marca dotychczasowa baza aktów stanu cywilnego, która już jest w komputerze, nie zostanie automatycznie przesłana – to oznacza, że zbiory w nowym systemie od 1 marca będą puste i zaczną być uzupełniane na bieżąco. Niestety, czas wpisywania wydłuży nieco obsługę petenta. MSW stara się o dodatkowe środki na automatyczną migrację aktów stanu cywilnego ze starych systemów.
Dowód bez miejsca zameldowania
Adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. Sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju – jednak nie na miejscu, od razu.
Jeśli ktoś zameldowany jest w Ostrowie Wielkopolskim, ale mieszka w Poznaniu, by złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego lub uzyskanie odpisu aktu małżeństwa musiał dojechać do „swojego” urzędu. Od 1 marca te sprawy może załatwić w dowolnym urzędzie gminy (może wybrać najbliższy miejsca zamieszkania). Akt nie będzie jednak wydawany „od ręki” – USC ma na to 7 dni, a w przypadku tzw. migracji dokumentu – 10 dni.
Nowe dowody osobiste wydawane po 1 marca 2015r. będą oparte na nowym wzorze.
Co się zmieni? Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie (inne, takie jak do paszportu), mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim. Nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania. Wyszukiwanie danych odbywać się będzie po numerze PESEL.
Jeśli zmieniamy miejsce zameldowania nie musimy już wymieniać z tego powodu dowodu tożsamości, by dane były aktualne.Nie trzeba także wymieniać dowodów od razu – wnioski powinni składać ci, którym kończy się ważność dokumentu.
Będzie nowy wniosek o wydanie dowodu osobistego w formacie A4 oraz wprowadzany będzie wyraźniejszy podział na sekcje tematyczne.
Ślub poza urzędem i ratuszem
Od marca przyszli małżonkowie będą mogli wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego – w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego poza Salą Kolumnową w Ratuszu. Para będzie musiała złożyć wniosek do kierownika urzędu. Może złożyć go w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Może również wybrać, inne niż urząd, miejsce ceremonii.
Ważne jednak, by miejsce to zapewniało bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości – nie pod wodą, na bungee, podczas skoku spadochronem, miejsce musi tez respektować powagę uroczystości. Ostateczna decyzja będzie należała do kierownika USC.
Nowe miejsce nie jest tanie – oprócz dotychczasowych opłat (84 złote) w myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą musieli zapłacić 1000 zł.
W Ostrowie Wielkopolskim są już zgłoszenia dotyczące ślubu w Pałacu w Górznie i Restauracji Klara w Sobótce. Mogą to być również np. przydomowe ogrody, sale restauracyjne, aule.
Nadawanie obcego imienia
Wraz ze zmianą przepisów możliwe będzie również nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący o tym, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające np. ze względu na wyznanie. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy należy do kierownika USC.
Rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą mogli nazwać swoje pociechy obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Takahiro czy Liam.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki podjęło decyzję o zintegrowaniu najważniejszych rejestrów państwowych. Tak powstał jeden System Rejestrów Państwowych (SRP), do którego będą miały dostęp wszystkie urzędy gminy w Polsce. Każdy urzędnik musi zdać egzamin, otrzymać certyfikat i kartę z elektronicznym podpisem.