Obchodzili Dzień Kobiet

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Przez wiele lat był on świętowany z obowiązku narzuconego przez władzę „ludową”. W roku 1993 nakaz ten został zniesiony.

+

Dzień Kobiet nie cieszy się dobrą prasą, a w każdym razie nie jest już tak lubiany jak niegdyś. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy jak na komendę 8 marca ludzie szli w barwnym marszu. Głównie z powodu doświadczeń PRL, wokół święta narosło wiele mitów i nieporozumień, dlatego też warto przypomnieć, jakie były jego początki.

Klara Zetkin i Róża Luxemburg, ok. 1910 Niektórzy historycy uważają, że początki święta kobiet sięgają aż zamierzchłych czasów starożytnego Rzymu i wiążą się z przypadającym na koniec marca świętem Matronalii. Nie wydaje się jednak, by współczesne pochody miały z nimi wiele wspólnego, szczególnie, że ze świecą trzeba by szukać analogii między rzymskimi procesjami a współczesnymi protestami. O wiele bardziej przekonująca wydaje się najczęściej podawana data 28 lutego 1909 roku.

Aby lepiej zrozumieć pierwotny charakter Dnia Kobiet, trzeba się nieco zagłębić w historię Stanów Zjednoczonych. W roku 1901 powstała Socjalistyczna Partia Ameryki. W początkowym okresie, w dużej mierze dzięki populistycznym hasłom i otwartości na wiele grup społecznych, partia ta zyskała spore poparcie wśród Amerykanów. Chociaż jej kandydat na prezydenta, Eugene V. Debs, nie uzyskał nigdy więcej niż 6% poparcia, SPA odgrywała ważną rolę w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych, ciesząc się dużym poparciem wśród robotników w dużych miastach.

To właśnie SPA zorganizowała pierwszy Dzień Kobiet 28 lutego 1909 roku. Manifestacja miała upamiętnić protest, który miał miejsce 8 marca 1908 roku, podczas którego blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Pochód z 28 lutego miał równocześnie upamiętniać strajk kobiet w fabryce bawełny z 1857 roku.

Idea dnia, w którym kobiety mogą wspólnie protestować o swoje prawa, spodobała się innym ugrupowaniom socjalistycznym. Decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet została podjęta rok później, gdy w Kopenhadze podczas zjazdu kobiet związanych z II Międzynarodówką przegłosowano jego obchodzenie.

CZYTAJ  Walka o Parking i przyszłość Śródmieścia

Do matek-założycielek Międzynarodowego Dnia Kobiet należy niewątpliwie wymienić komunistkę Klarę Zetkin. Ta niemiecka feministka, silnie zaangażowana w pracę II Międzynarodówki (przez kilka lat kierowała nawet Międzynarodowym Sekretariatem Kobiecym), bardzo silnie lobbowała na rzecz obchodzenia święta. Jej działania nie poszły na marne i 19 marca 1911 odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Manifestacje kobiet walczących o równouprawnienie społeczne i ekonomiczne przeszły ulicami miast austriackich, niemieckich, szwajcarskich i duńskich.

Aleksandra Kołłontaj, ok. 1900 Pierwsze pochody Dnia Kobiet były związane nie tylko z dyskryminacją płci pięknej. Tuż przed I wojną światową łączono je z demonstracjami antywojennymi, zaś 8 marca 1917 roku (licząc według kalendarza gregoriańskiego) przez Petersburg przeszła wspólna manifestacja feministek i komunistów pod hasłem „chleba i pokoju”. W cztery dni później abdykował car Mikołaj II. Jedną z pierwszych decyzji Rządu Tymczasowego było przyznanie kobietom praw wyborczych.

Odpowiedzialną za ustanowienie w Rosji Dnia Kobiet świętem państwowym była rosyjska komunistka Aleksandra Kołłontaj, która przekonała do tego projektu Lenina. Odtąd święto to straciło swój pierwotny charakter i stało się odgórnie narzuconym przymusem, nie mającym wiele wspólnego z protestami przeciwko nierównościom społecznym i dyskryminacji.

(źródło histmag.org)

Poniżej zdjęcia z Dnia Kobiet zorganizowanego przez Radę Osiedla Wenecja.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
arci
9 lat temu

Wolę to ŚWIĘTO niż te wszystkie „amerykańskie”… łącznie ze” świętem dziękczynienia” …. Jeszcze jedno – nie obchodzę ….”dnia teściowej” … z widomy tylko mi powodów! Pozdrawiam !

Uczestniczka imprezy Ola
9 lat temu

Pan Marian to jest prawdziwy dżentelmen, zresztą wystarczy spojrzeć: https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2014/10/herwich-marian.jpg

Antyherwichowa
9 lat temu

Gruba kreska śp Mazowieckiego doprowadziła do tego, że takie kreatury organizują Dzień Kobiet paniom które w czasach komuny dwoiły się i troiły, żeby związać koniec z końcem i żeby wychować swoje dzieci które dzisiaj w większości muszą szukać pracy poza Polską. Z mojej strony hańba i oburzenie dla przebiegłych politycznych lisów!

Esteta
9 lat temu

Nie mogłem pojąć kto głosuje na Herwicha. Co to musi mieć jeden z drugim w głowie i jak musi wyglądać jego wyborca. Teraz już wiem.

heh
odpowiada  Esteta
9 lat temu

to co powiesz o tych którzy głosowli na tuska albo jeszcze gorzej- nie głosowali wcale

II
9 lat temu

A czy Maryjan rozdawał paniom rajstopy?

Ryszard
9 lat temu

Przestańcie pisać o tym święcie bzdury bo nikt nie organizował żadnych pochodów tylko wszyscy świetnie się bawili. Skoro to takie komunistyczne święto to dlaczego teraz są organizowane różne spotkania, kobiety chociaż w ten sposób są uhonorowane

Krystyna
odpowiada  Ryszard
9 lat temu

Komunistyczne święto, bo wśród nas pełno postkomunistów. Mnie to narzucone przez PRL święto śmieszyło i wzbudzało niesmak. Ten goździk i te rajstopy (posmak luksusu) wręczane przez dyrektora zakładu w którym pracowałam, to była szopka i kiczowaty pokaz komuchowatego myślenia o kobietach. I tak się dziwiłam, że dyrektor nie rozdawał niedostępnych podpasek i papieru toaletowego,bo w tym pierwszym przypadku to była tylko wata, a w drugim gazeta Trybuna Ludu. Ale i te czasy wspominam z nostalgią lecz tylko dlatego, że wtedy miałam tylko 20 lat.

babka maja
9 lat temu

fajna zabawa

kon który mówi
9 lat temu

Maryjan i paru innych w tej Radzie osiedla dokonają chyba swojego żywota. Trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny i nie robić z siebie pośmiewiska!

Niezaproszona
odpowiada  kon który mówi
9 lat temu

Są już nowi młodzi (ok.40 letni) następcy płci męskiej, którzy z mlekiem matki wyssali idee komunizmu chociaż wyglądają jak dziewczyny z długimi blond „lokatymi” włosami.

brr
odpowiada  Niezaproszona
9 lat temu

To są polityczne gender, kompletnie bezideowe i pozbawione jakichkolwiek poglądów żądne władzy i pieniędzy

Pitu Pitu
9 lat temu

O rety

Pitu Pitu
9 lat temu

Ale szopka, ciekawe ile to kosztowało i jaki jest benefit dla Osiedla Wenecja?

15
0
Napisz co o tym sądziszx