W miniony wtorek Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego uczestniczyła w Zjeździe Prezydentów Progresywnych, który odbył się w Słupsku. Spotkanie miało na celu wymianę pomysłów na funkcjonowanie samorządu, utworzenie wstępnego katalogu dobrych praktyk oraz przyjęcie deklaracji o przyszłej współpracy samorządów w dziedzinie rozwoju miast, w których sprawują władzę.
+
W debacie, podczas słupskiego Zjazdu Prezydentów Progresywnych, oprócz prezydent Ostrowa uczestniczyło siedmioro burmistrzów i prezydentów miast, którzy swoje funkcje pełnią po raz pierwszy – Monika Trzcińska, burmistrz Braniewa, Marek Materek, prezydent Starachowic, Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza, Jolanta Fierek, burmistrz Czerska, Beata Moskal – Słaniewska, prezydent Świdnicy, Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn, Jacek Graczyk, burmistrz Ustki oraz Robert Biedroń, prezydent Słupska, gospodarz spotkania.
Moderator spotkania Edwin Bendyk, redaktor i dziennikarz „Polityki”, autor książek, jeden z najbardziej progresywnych współczesnych publicystów, przedstawiając prezydent Ostrowa podkreślił, że jest to pierwsza kobieta prezydent w historii Ostrowa Wielkopolskiego i jedyna kobieta prezydent w Wielkopolsce, która koncentruje się na polepszeniu codziennej jakości życia mieszkańców.
Słowo wstępu wygłosił Roland Feicht, dyrektor Fundacji im. F. Eberta w Warszawie.
– Podczas debaty zajęliśmy się rozpoznaniem wyzwań, przed którymi stoją miasta i określeniem zasobów, dzięki którym wyzwania te można osiągnąć. Rozmawialiśmy też nad sposobami korzystania z pomocy zewnętrznej dotyczącej tworzenia ekspertyz, programów doradczych i badań. Omówiliśmy także stworzenie katalogu dobrych praktyk, dzięki któremu miasta mogłyby wymieniać się sprawdzonymi w miastach rozwiązaniami. Było to bardzo ciekawe, merytoryczne spotkanie – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Fot. UM w Słupsku
Włodarze miast przedyskutowali także zagadnienia związane z modernizacją miast, a także określili zasady dalszej współpracy. Jak podkreślali należy zmienić strumień rozwoju, który od wielu lat kierowany jest wyłącznie do największych miast – stolicach regionów. Progresywni prezydenci i burmistrzowie chcą zaapelować do rządu o zmianę tej koncepcji.
– Jest to początek współpracy pomiędzy naszymi miastami. Kolejne spotkanie chciałabym zorganizować w Ostrowie. Możemy uczyć się od siebie i dzielić sprawdzonymi praktykami. Słupsk także zmaga się z tematem aglomeracji, a my mamy już na tym polu spore doświadczenie – dodaje Beata Klimek.
DEKLARACJA WSPÓŁPRACY NA RZECZ PROGRESYWNEJ POLITYKI MIEJSKIEJ
My, burmistrzowie i burmistrzynie, prezydentki i prezydenci polskich miast stwierdzamy, że nasze miasta potrzebują nowego impulsu i progresywnej polityki, aby zapewnić jak najwyższą jakość życia wszystkim mieszkańcom i mieszkankom.
Drogą do tego celu jest trwały, zrównoważony rozwój polegający na jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych zasobów ludzkich, kulturowych, środowiskowych i materialnych z troską o ich odnawianie, tak by mogły również służyć przyszłym pokoleniom.
Uznajemy, że każdemu należy się szacunek, i ze ma prawo współdecydować o sprawach wspólnoty oraz uczestniczyć w jej życiu zgodnie ze swoimi aspiracjami i możliwościami. Pośród naszych zasad jest współzarządzanie, a także transparentność i rozliczalność wybieralnych organów władzy.
Deklarujemy, że będziemy ze sobą współpracować przy rozwoju instrumentów i narzędzi progresywnej polityki miejskiej dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.