ZITy – pierwszy etap zakończony, czas na projekty

Wczoraj w ostrowskim Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa dotycząca ZITów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – nowego unijnego instrumentu, dzięki któremu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska będzie mogła pozyskiwać fundusze unijne na rozwój zrzeszonych w niej 23 gmin – w tym Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza. W konferencji uczestniczyli goście z Kalisza – prezydent tego miasta Grzegorz Sapiński oraz jego zastępca Piotr Kościelny. Włodarze obu miast przedstawili wspólne plany rozwoju Aglomeracji ze środków ZIT. Jest o co walczyć – Aglomeracja Kalisko – Ostrowska może w ramach ZIT wykorzystać środki sięgające nawet 300 milionów złotych.

+

Prace nad ZiTami rozpoczęły się już ponad rok temu, jednak prawdziwego tempa nabrały niedawno. W poprzedniej kadencji, w listopadzie 2014 roku, władze miasta podpisały porozumienie międzygminne mające umożliwić starania o realizację zadań w ramach ZIT. Jednak już w grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wystosowało do gmin – partnerów porozumienia – pismo o konieczności zmiany statusu związku pomiędzy gminami i powiatami Aglomeracji.

Niecałe cztery miesiące temu otrzymaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju informację, że aby skorzystać z ZITów należy utworzyć stowarzyszenie w miejsce podpisanego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia międzygminnego. Sprawy musiały gwałtownie przyspieszyć.18 lutego 2015 roku rozpoczęliśmy procedurę rejestracyjną stowarzyszenia, a już po 20 dniach zostało ono wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego – mówiła podczas konferencji Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W czasie ostatnich trzech miesięcy zakończono negocjacje budżetowe, stworzono dokument określający ramy współpracy z Urzędem Marszałkowskim czyli tzw. Instrukcję Wykonawczą i założono Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Dzień konferencji nie był przypadkowy – dzień wcześniej powołany został dyrektor Biura ZIT. Została nim Ewa Milewska z kaliskiego magistratu. Od dziś rusza w Kaliszu oficjalnie Biuro ZIT. Ostrów ma w nim dwie przedstawicielki delegowane z Holdikomu.

By nie mnożyć dodatkowych etatów zdecydowaliśmy się na oddelegowanie do pracy nad ZITami dwóch osób pracujących dotychczas w Holdikomie, które mają doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych – poinformowała Beata Klimek.

Również w poniedziałek ostrowski urząd oficjalnie zgłosił w Urzędzie Marszałkowskim gotowość do dalszego działania (zgłoszenie do procesu desygnacji). Miasto spełniło bowiem, w terminie, wszystkie wymagane w tym etapie warunki.

Włodarze Kalisza i Ostrowa podkreślali wyjątkową współpracę i jednomyślność w działaniach obu miast i pozostałych partnerów – gmin i powiatów – zrzeszonych w Stowarzyszeniu AKO.

Trzeba zaznaczyć, że nigdy wcześniej w naszym regionie nie było tak silnego porozumienia gmin i powiatów, dlatego głęboko wierzę w powodzenie tego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska umożliwi wspólne działania samorządów nie tyko w ramach unijnych pieniędzy, ale wszelkich innych projektów współpracy samorządowej – przekonywał Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

W tym miejscu należą się podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym przez te ostatnie 3,5 miesiąca w tworzenie ZITów – starostom, burmistrzom, wójtom,  marszałkowi województwa i jego pracownikom na czele z dyrektorem Potrzebowskim i dyrektorem Kurzawskim oraz pracownikom naszych dwóch urzędów. Osobne podziękowania należą się wójtowi Godziesz Wielkich Józefowi Podłużnemu, który szczególnie zaangażował się w prace nad statutem i rejestracją Stowarzyszenia. Chcę podkreślić też jednomyślność Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego przy przyjmowaniu uchwały o wejściu Ostrowa do Stowarzyszenia AKO i naszym radnym za to podziękować – dodała prezydent Ostrowa.

Konkretne pomysły należy teraz zamienić na projekty i starać o ich sfinansowanie. Wiceprezydent Ostrowa Ziemowit Borowczak oraz Kalisza Piotr Kościelny przedstawili najważniejsze dla obu miast priorytety inwestycyjne ZIT. Są to:

CZYTAJ  Nie przeżyła potrącenia przez śmieciarkę (Z REGIONU)

– inwestycje w tzw. strategie niskoemisyjne (czyli np. ekologiczne autobusy i ścieżki rowerowe),

– wsparcie małej przedsiębiorczości – nowych firm i firm innowacyjnych,

– rozwój infrastruktury szkoleniowej i nowoczesne systemy kształcenia młodzieży,

– działania termomodernizacyjne,

– rewitalizacja.

W Ostrowie Wielkopolskim środki unijne miałyby w pierwszej kolejności zostać wykorzystane na rewitalizację śródmieścia, rozbudowę ścieżek rowerowych, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, a także na digitalizację wszystkich map i dokumentów z wykorzystaniem dla mieszkańców i inwestorów.

Dużo miejsca na konferencji poświęcono potrzebie powstania w Ostrowie parkingu wielopoziomowego w samym centrum.

Jeżeli instytucja zarządzająca dopuści taki typ zadań, a o to się bardzo staramy, wówczas możliwe będzie wybudowanie parkingu podziemnego lub wielopoziomowego, który miałby wspomóc wyprowadzenie ruchu samochodów ze śródmieścia. Wykonujemy obecnie analizę przestrzenną, w którym miejscu taki parking mógłby powstać–poinformował wiceprezydent Borowczak.

Innym pomysłem jest modernizacja ostrowskiego Ratusza. W Muzeum Miasta miałaby powstać trójwymiarowa ostrowska ulica z dawnych lat.

Wprowadzamy muzeum na kolejny poziom technologiczny wykorzystując najnowsze multimedia. Rzeczywiście będzie można przespacerować się ulicami dawnego Ostrowa. W Ratuszu ma powstać także Cafe Muzeum – stylowa kawiarnia z muzealnymi eksponatami – oznajmiła Beata Klimek.

Dzięki środkom pozyskanym z ZITów także oferta Biblioteki Publicznej ma poszerzyć się o nowoczesne multimedia.

Najważniejszym zadaniem w skali całej Aglomeracji będzie rozbudowa infrastruktury transportowej i promocja transportu publicznego. Ekologiczne autobusy i rozwój transportu publicznego na terenie Aglomeracji – powstanie specjalnego biletu aglomeracyjnego – miałoby przekonać mieszkańców do korzystania z tego typu komunikacji, co pozwoliłoby na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. W obu miastach maiłyby powstać też centra przesiadkowe.

Włodarze Kalisza i Ostrowa powrócili raz jeszcze do finansowania ze środków ZIT modernizacji i budów dróg. W poprzedniej kadencji miały bowiem miejsce zapewnienia o możliwości wykonania takich inwestycji.

Wiadomo, że w ramach ZIT-ów nie będzie można modernizować i budować dróg. Wyjątkiem są drogi wojewódzkie w gminach na prawach powiatu. W całej Aglomeracji mamy jedną taką drogę – w Kaliszu – stwierdził prezydent Kalisza.

Północna Rama Komunikacyjna Ostrowa Wielkopolskiego nie będzie mogła zatem być z tych środków finansowana. Środki z ZITów nie mogą być również przeznaczone na projekty sportowe i rekreacyjne. Ani Ostrów ani Kalisz nie będzie mógł skorzystać ze środków na poprawę gospodarki wodnej tj. budować kanalizację czy instalacje melioracyjne. Środki te są zarezerwowany dla mniejszych miast i gmin.

Jak poinformowała prezydent miasta, gotowe projekty zostaną przedstawione na osobnej konferencji.

 

 

Kalendarium

22 lipca 2013 – podpisanie dokumentu „Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” – Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
2014 – UM w Ostrowie i UM w Kaliszu: prace nad strategią, budżetem oraz tzw. fiszkami  projektowymi (ramowymi opisami – propozycjami projektów do realizowania przez gminy i powiaty)
3 listopada 2014 – podpisanie Porozumienia ZIT między 24. gminami i powiatami przez poprzednie władze
———————————–
4 grudnia 2014 – NIEPOKOJĄCE pismo z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o konieczności zmiany statusu związku między gminami i powiatami AKO /potrzeba utworzenia stowarzyszenia oraz przypisanie funkcji Instytucji Pośredniczącej, co wprowadziło zmianę reżimu czasowego m.in. skrócenie prac nad Strategią/
31 grudnia 2014 – spotkanie Komitetu Sterującego Porozumienia ZIT w celu wypracowania nowej formuły – wspólna decyzja o utworzeniu Stowarzyszenia AKO
styczeń 2015 – prace nad statutem Stowarzyszenia (UM Ostrów i UM Kalisz) – zgłaszanie poprawek przez partnerów (gminy/powiaty)
23 stycznia 2015 – spotkanie starostów/prezydentów/burmistrzów/wójtów i akceptacja statutu, przyjęcie treści uchwały o przystąpieniu powiatów/gmin do SAKO
od 27 stycznia do 13 lutego 2015 – podejmowanie uchwał przez rady gmin i powiatów o przystąpieniu do SAKO
28 stycznia 2015 – Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przyjęła uchwałę jako pierwsza
początek lutego 2015  początek prac nad Instrukcją Wykonawczą (zestawem procedur postępowania w całym procesie pracy nad ZIT, jest to kluczowy dokument dla ZIT) – pierwsza wersja robocza przesłana do Poznania 10 lutego br.
11 lutego 2015 – konferencja nt ZIT zorganizowana przez Miasto Ostrów Wielkopolski w Tłokini Kościelnej – 130 gości i prelegentów – prezentacja ZIT przez przedstawicieli UMWW, pierwsza prezentacja budżetu ZIT
17 lutego 2015 – po zebraniu uchwał od wszystkich gmin/powiatów – zebranie założycielskie SAKO – Prezesem Grzegorz Sapiński, Wiceprezesem Beata Klimek
18 lutego 2015 – rozpoczęcie procedury rejestracyjnej Stowarzyszenia w KRS
22 lutego 2015 – wstępna akceptacja przez UMWW budżetu ZIT tj. alokacji środków na poszczególne priorytety (budżet będzie przyjęty przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego wraz ze Strategią)
10 marca 2015 – wpis do KRS (po 20 dniach !)
16 marca 2015 – NAJWAŻNIEJSZA DATA – W TERMINIE  – podpisanie porozumienia między UMWW jako Instytucją Zarządzającą (Marszałek Marek Woźniak) i SAKO jako Instytucją Pośredniczącą (Prezydenci Grzegorz Sapiński i Beata Klimek).
W związku z decyzją MIiR z grudnia 2014, wykazującą potrzebę utworzenia stowarzyszenia i nadającą naszemu Związkowi ZIT status Instytucji Pośredniczącej powstał wymóg podpisania porozumienia z UMWW w ciągu 90 dni od uchwalenia ostatecznej wersji WRPO2014+ (czyli od 17 grudnia 2014).
Termin podpisania wypadł więc na 16 marca i przez obie strony – Marszałka Województwa i Stowarzyszenie AKO – został dotrzymany.
20 marca 2015 – pierwsza Rada AKO – podjęcie m.in. decyzji o składkach członkowskich
30 marca 2015 – powołanie decyzją Zarządu Stowarzyszenia AKO Pani Ewy Milewskiej z UM w Kaliszu jako Dyrektora Biura
Przekazanie ostatecznego dokumentu Instrukcji Wykonawczej (po akceptacji przez Zarząd SAKO) – termin ustalony przez UMWW został dotrzymany; dokument ma byc przyjęty przez Zarząd Wjewództwa Wielkopolskiego w tym tygodniu
Złożenie na piśmie gotowości do poddania się procesowi desygnacji czyli potwierdzenia, że SAKO jest gotowe do pracy w ramach ZIT (UMWW wyznaczył termin do 2 kwietnia i termin został dochowany)
1 kwietnia 2015 – rusza Biuro ZIT w 6-osobowym składzie
kwiecień 2015 – złożenie Strategii – termin kwietniowy wstępnie ustalony przez UMWW, ale dokładna data nie została jeszcze podana
przyjęcie Strategii przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego
formalne przyjęcie ostatecznej wersji budżetu ZIT (która stanowi element dokumentu Strategii)
styczeń-kwiecień  – prace nad nowymi fiszkami projektowymi, dostosowanymi do ostatecznej wersji WRPO2014+ i budżetu ZIT

CZYTAJ  Weekend po ostrowsku – smacznie, sportowo i aktywnie!
POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Vladko
9 lat temu

Nieprawda droga Ostrów-Odolanów też jest drogą wojewódzką.Ostrożnie i mniej zaufania do ” bosych Antków „

1
0
Napisz co o tym sądziszx