Chór Nauczycielski – to już 50 lat!

W 1965 roku swoją działalność rozpoczął Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim. Ci, którzy w niedzielne popołudnie uczestniczyli w Koncercie Jubileuszowym zorganizowanym ku uczczeniu 50. rocznicy istnienia Chóru nie mogli czuć się zawiedzeni.

+

Publiczność, której dużą część tworzyli byli chórzyści, działacze i przyjaciele Chóru entuzjastycznie reagowała na kolejne utwory i wspomnienia z historii zespołu. W jubileuszowym koncercie udział wzięli też przedstawiciele władz samorządowych, którzy gratulowali członkom Chóru zdobytych nagród i wyróżnień oraz życzyli dalszych sukcesów, a  także nieustannej radości płynącej z realizowania pasji w ramach muzyki chóralnej. Członkom chóru wręczone zostały złote, srebrne i brązowe odznaki Południowowielkopolskiego Związku Chór i Orkiestr.

 

W minioną niedzielę, a auli Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Jana Pawła II odbył się Koncert Jubileuszowy na 50-lecie Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim. Wzięli w nim udział byli chórzyści, muzycy, którzy przez lata związani byli z zespołem oraz jego przyjaciele i sympatycy.

Koncert rozpoczął się od wykonania jednej z najbardziej rozpoznawalnej piosenki ludowej, czyli od utworu „Szła dziewieczka do laseczka” w niełatwym opracowaniu Antoniego Grefa. W repertuarze jubileuszowego koncertu nie mogło zabraknąć kompozycji patrona ostrowskiego chóru nauczycielskiego, Stanisława Wiechowicza – jako drugi zebrani w hali gimnazjum usłyszeli utwór „Na glinianym wazoniku”. Ten segment muzyczny zakończyła kompozycja Genee’a i Herzla pt. „Sałatka Włoska” Partie solowe wykonali tu: Lucyna Rajch i Adam Szczuraszek.

Po występie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych – Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Paweł Rajski, starosta ostrowski.

W duchu myślę sobie, że trzeba mieć w życiu dużo szczęścia, aby już po kilku miesiącach urzędowania na stanowisku prezydenta miasta mieć zaszczyt przemawiać w tak wielce zasłużonym dla ostrowskiej kultury gronie, i co najistotniejsze, z powodu tak wyjątkowej okazji, jaką jest Jubileusz 50-lecia – mówiła prezydent Ostrowa. – Za tę wieloletnią obecność na kulturalnym szlaku Ostrowa Wielkopolskiego chciałabym wszystkim Państwu z całej głębi serca podziękować. Pragnę wyrazić swoją wdzięczność za Wasz talent i umiejętności, które rozsławiają nasze miasto zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Dziękuję za liczne nagrody i wyróżnienia promujące Ostrów Wielkopolski jako prężnie działający ośrodek kultury.

Drugą część muzyczną rozpoczęła męska część chóru nauczycielskiego, znaną kompozycją Vangelisa pt. „Conquest of Paradise”. Następnie swoje wokalne umiejętności zaprezentowały same panie wykonując utwór Richarda Rodgersa pt. „Edelweiss”. Na koniec, już wspólnie, wykonano utwór Erica Whitacre’a pt. „The Seal Lullaby”.

CZYTAJ  Tworzy piękne lalki. Będzie spotkanie

Po muzycznych doznaniach Karol Marszał, przewodniczący Południowowielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr wręczył chórzystom przyznane przez zarząd związku złote, srebrne i brązowe odznaki.

Brązowe odznaki otrzymali:

Marcin Kasprzak

Bogusław Sobczak

Kamila Sójka

i Karolina Treska

 

Srebrne odznaki:

Małgorzata Błoch

Martyna Dąbrowska

Andrzej Dziedziak

Łukasz Frąszczak

Patrycja Gromadzka

Zenona Hofmańska

Radosława Handke

Agnieszka Niszkiewicz

Jacek Różański

Adam Szczuraszek

Irena Treska

Ewa Walczak

i Jan Welsandt

 

Złote odznaki:

Grażyna Dziedziak

Beata Folwaczna

Lucyna Rajch

i Zofia Mikołajczyk, akompaniatorka, która towarzyszy chórzystom od 25 lat.

 

Zarząd PZChiO przyznał też wyróżnienia specjalne, czyli odznaki złote z laurem. Otrzymali je:

Bogusława Górska

Magda Kostera

Tadeusz Przybylski

i zbiorowo Chór Nauczycielski.

Na początku trzeciej części muzycznej chórzyści wykonali piękna piosenka Lucjana Kaszyckiego do słów Andrzeja Czekalskiego i Ryszarda Plucińskiego z filmu Pożegnania: „Pamiętasz była jesień”. Partię solową wykonała Bogusława Górska. Pozostając w klimacie filmowym wysłuchano utworu „Od nocy do nocy” z filmu „Noce i dnie”, jest to kompozycja Waldemara Kazaneckiego do słów Agnieszki Osieckiej w opracowaniu na chór Aleksandry Wojtaszek.  W tej piosence solo zaśpiewała Lucyna Rajch, a chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy z Filharmonii Kaliskiej. Tę partię opracował muzycznie Mariusz Matuszewski. Jako trzeci – chór, także w towarzystwie kwartetu smyczkowego i z partią solową Jolanty Latajki, zaśpiewał nostalgiczny utwór Włodzimierza Nahornego i Jonasza Kofty „Jej portret” w opracowaniu Mariusza Matuszewskiego.

Kolejne wyróżnienia otrzymały osoby, które Chórze śpiewają najdłużej, a swoją muzyczną przygodę rozpoczęli jeszcze za czasów dyrygenta Floriana Tomaszewskiego. Poprzednik obecnego dyrygenta Chóru Jerzego Wojtaszka również obecny był na niedzielnym koncercie. Wspominając i dzieląc się anegdotami z historii zespołu wręczył wyróżnienia, a otrzymali je:

Andrzej Sobański (w chórze śpiewa najdłużej, bo aż 46 lat),

Ewa Wojciechowska,

Janusz Czaja,

Jolanta Latajka,

CZYTAJ  W ten weekend oj będzie się działo

Tadeusz Przybylski.

 

Podziękowania od dyrygenta Jerzego Wojtaszka otrzymali także instruktorzy, którzy na co dzień pracują z chórzystami w głosach, a byli to:

Małgorzata Błoch (soprany),

Lucyna Rajch (alty),

Tadeusz Przybylski (tenory),

Andrzej Sobański (basy),

oraz Danuta Wróbel (pracowała z Chórem wcześniej).

W ostatnim bloku muzycznym wysłuchano utwór Leonarda Cohena „Alleluja” w opracowaniu Mirosława Gałęskiego i Mariusza Matuszewskiego, następnie Chór wykonał utwór „La spagnola” Vincenzo di Chiara, a na zakończenie tego bloku muzycznego chórzyści, w towarzystwie kwartetu smyczkowego i zespołu instrumentalnego, wykonali słynną kompozycję „Amigos para siempre” Andrew Lloyd Webbera do słów Dona Blacka Muzycznie utwór ten opracował Mariusz Matuszewski. We wszystkich trzech kompozycjach partie solowe wykonał Karol Lizak, niegdyś śpiewak chóru nauczycielskiego, a dziś absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i artysta łódzkiego Teatru Muzycznego. W utworze „Amigos Para Siempre” do Karola Lizaka dołączyła Bogusława Górska. Właśnie przy tym utworze publiczność bawiła się znakomicie. Nie mogło obyć się bez bisu.

Na koniec koncertu Chór przygotował niespodziankę. Ostatni utwór – „Hymn III tysiąclecia”, muzyka i słowa Mirosław Gałęski, wykonali teraźniejsi i byli członkowie Chóru. Hymn wykonany na blisko sto głosów zrobił na widzach spore wrażenie.

Ostatnim punktem wieczoru były życzenia dla Chóru, które na ręku dyrygenta Jerzego Wojtaszka oraz prezes Chóru Małgorzaty Błoch założyły władze samorządowe, dyrektorzy ostrowskich szkół, osoby związane z ostrowską kulturą i wielu, wielu innych.

Minione pół wieku to wspaniała historia Chóru wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i niezliczonymi koncertami. Dziś trudno nam wyobrazić sobie pejzaż kulturalny Ostrowa Wielkopolskiego bez Państwa udziału. Prezentowany podczas koncertów bogaty i różnorodny repertuar muzyczny, zawsze po mistrzowsku wykonany, wzrusza nas, zachwyca i pozostawia w pamięci niezapomniane wrażenia – mówiła, wręczając prowadzącym Chór, kosz z pięćdziesięcioma różami – za każdy rok działalności, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Esteta
9 lat temu

Kto ubiera Beatę Klimek?

Była uczennica
9 lat temu

Serdeczne gratulacje dla Pana Jana Welsandta !

2
0
Napisz co o tym sądziszx