10 czerwca rozstrzygnięty został ogłoszony przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski przetarg, którego przedmiotem było dbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych oraz prowadzenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Do przetargu zgłosił się jeden podmiot – Konsorcjum MZO – KOSZ. Dziś Ziemowit Borowczak, zastępca prezydenta miasta, podpisał umowę z przedstawicielami konsorcjum.
+
Dziś w ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pomiędzy Gminą Miasto Ostrów Wielkopolskim a Konsorcjum MZO – KOSZ, które również odbierało odpady ostrowian przez ostatnie dwa lata.
– Dziś podpisaliśmy umowę. W niedawno zakończonym przetargu wygrała oferta Konsorcjum Miejskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim i firmy Kosz. To konsorcjum zaproponowało cenę, którą mogliśmy zaakceptować. Umowa została podpisana na 9 miesięcy – mówi Ziemowit Borowczak, zastępca prezydent miasta.
Dla ostrowian niewiele zmieni się w systemie, który funkcjonować zacznie od 1 lipca tego roku.
– System zmienia się nieznacznie – od 1 lipca wprowadzony zostaje trzeci worek i trzeci pojemnik – w kolorze niebieskim – na zbiórkę papieru i makulatury. Zmiana ta nie jest niczym nowym – pojemniki takie funkcjonowały już w Ostrowie przed lipcem 2013 roku – tłumaczy Andrzej Strykowski, prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO.
Do tej pory ostrowianie segregowali odpady umieszczając je w zielonych i żółtych pojemnikach, bądź workach – w przypadku domów jednorodzinnych. Kolor zielony przeznaczony był na szkło, a żółty na tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe oraz papier. Od 1 lipca br. papier umieszczać będziemy w osobnych – niebieskich – pojemnikach lub workach. Dotychczas papier był łączony z odpadami z tworzyw sztucznych i metalami, przez co ulegał zabrudzeniu i często nie mógł być wykorzystywany do powtórnego przetworzenia.
Decyzja ta jest także odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy sami zgłaszali, że chcieliby mieć dodatkowy pojemnik na papier. Przed wejściem w życie tzw. „rewolucji śmieciowej” niebieskie pojemniki na papier funkcjonowały już na wielu osiedlach.
Ceny za odbiór śmieci nie zmienia się – ostrowianie nadal płacić będą 11 złotych za śmieci segregowane i 19 złotych za śmieci niesegregowane.
Podpisana dziś umowa zawarta została na okres 9 miesięcy – do 31 marca 2016 roku. Do końca 2015 roku ma zostać zakończona budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Rozbudowa RZZO to wynik realizacji zapisów Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2017 i służyć ma obsłudze mieszkańców regionu IX. Instalacja w Ostrowie Wielkopolskim będzie obok instalacji w Kępnie (Olszowa) drugą Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. RIPOK-iem dla obsługi ww. regionu.
Zgodnie z zasadą bliskości do ostrowskiego RIPOK-a trafiać będą odpady z Ostrowa Wielkopolskiego oraz ościennych gmin. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski ogłaszać będzie zatem jedynie przetargi na odbiór i transport odpadów.