Wykorzystaj pieniądze z budżetu obywatelskiego

Od wczoraj (1 lipca) mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą składać propozycje zadań do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Wnioski będzie można składać do 10 września 2015 r. Wprowadzenie Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego poprzedziły szerokie konsultacje społeczne – z miejskimi radnymi, Młodzieżową Radą Miasta, ostrowskimi gimnazjalistami, przedstawicielami organizacji pozarządowych. Zorganizowano również otwarte spotkania z mieszkańcami miasta.

+

Według propozycji Beaty Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pula środków przeznaczona w budżecie miasta na realizację zadań w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 wyniesie milion złotych.

– Wprowadzenie budżetu obywatelskiego to otwarcie dla mieszkańców możliwości bezpośredniego decydowania o tym, na co przeznaczone będą środki z budżetu miasta. Przybliży to również ostrowianom sposób funkcjonowania miejskiego budżetu. Ostrowianie są aktywni i pomysłowi. Wierzę, że otrzymamy wiele interesujących projektów, które zostaną zrealizowane w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Wprowadzenie Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego poprzedziły szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta. Spotkania informacyjno – konsultacyjne miały charakter otwarty dla mieszkańców, przeprowadzono również specjalne spotkania z Radnymi Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Młodzieżową Radą Miasta, gimnazjalistami oraz organizacjami pozarządowymi.

Zależało nam na tym, by z założeniami budżetu obywatelskiego dotrzeć do jak największej liczby ostrowian, by rozmawiać, poznać zdanie mieszkańców i wziąć pod uwagę ich spostrzeżenia. Zostały one wykorzystane podczas tworzenia ostatecznych zasad funkcjonowania tego budżetu – podkreśla prezydent miasta.

Mieszkańcy chętnie włączyli się w dyskusję dotyczącą tworzenia procedury i warunków funkcjonowania OBO – na wniosek młodzieży gimnazjalnej przedłużono termin składania wniosków do 10 września 2015 r., co umożliwi uczniom wspólną pracę nad własnymi propozycjami po wakacjach. Również na wniosek tego środowiska wprowadzono zasadę umożliwiającą mieszkańcom obserwowanie aktualnych wyników głosowania internetowego przez pierwsze 14 dni głosowania. Ma to pomóc autorom wniosków w zwiększeniu zainteresowania głosowaniem na poszczególne zadania ujęte na liście rankingowej (mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, którzy ukończyli 13 rok życia mają możliwość zgłaszania propozycji oraz udziału w głosowaniu).

CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

Podczas przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy poparli również wariant głosowania na 3 wybrane zadania. Takie rozwiązanie zapewni głosującym możliwość wyboru interesujących ich zadań.

Wnioski o zgłoszenie zadania do realizacji w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego można składać do 10 września 2015 r. Każde zgłoszone zadanie musi uzyskać poparcie 15 mieszkańców Ostrowa Wielkopolski. Formularz wniosku oraz wzór listy poparcia można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim przy  al. Powstańców Wielkopolskich 18 oraz na stronie internetowej www.umostrow.pl w zakładce Ostrowski Budżet Obywatelski.

Zgodnie z harmonogramem Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego do 1 października 2015 r.  zostanie dokonana weryfikacja złożonych wniosków oraz ustalona ostateczna listy zadań, które zostaną poddane pod głosowanie ostrowian. Głosowanie zostanie przeprowadzone w okresie od 1 do 30 listopada 2015 r.

Przez cały ten okres mieszkańcy będą mogli promować swoje zadania oraz zachęcać sąsiadów i znajomych oddania głosu na ich propozycję. Najpóźniej 14 grudnia 2015 r. będziemy znali zadania, które zwyciężyły w pierwszej edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego – dodaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolski.

 

 

Wniosek do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego [.doc]

Wniosek do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego [.pdf]

Zasady Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

Lista poparcia do Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

Harmonogram Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wichrzyciel
9 lat temu

Jaka to demokracja nastała, że każden jeden: młody, stary, mądry, głupi może iść do pani prezydent i wskazywać jej cele na które należy wydawać publiczne pieniądze.

Realista
9 lat temu

Ten „obywatelski budżet” ma dać złudzenie plebsowi, że o czymś decyduje i ktoś liczy się z ich zdaniem. Niech sobie plebs żyje dalej w przekonaniu o swoim znaczeniu. Ja mam to gdzieś i wolę sobie pogadać ze swoim psem.

60latek
odpowiada  Realista
9 lat temu

Masz rację! Podobnie było ze zmianą nazw ulicy, niby mieszkańcy byli przeciw . Tak zrobiono po swojemu w myśl zasad demokracji.

Nepłatny doradca konsultant
9 lat temu

Dlaczego pani prezydent Klimek i jej zastępczyni Matecka nie korzystają z doradcy globtrotera Klóska czy tam Klusaka na etacie, a konsultują się z gimnazjalistami i ludźmi z ulicy tego wam nie powiem.

Joshua
odpowiada  Nepłatny doradca konsultant
9 lat temu

Bo pan globtroter jest wiecznie na wyjazdach za nasze pieniądze i nie ma czasu na pierdoły.

MR
9 lat temu

Na to wybieramy radnych osiedlowych i miejskich oraz prezydenta, żeby w naszym imieniu, w okresie 4- letniej kadencji zarządzali miastem. I to oni, m.in. w oparciu o propozycje mieszkańców mają przedstawiać takie propozycje i nad nimi debatować. A tu mamy demokrację w demokracji, która skończy się niekończącymi dyskusjami nad tym, czy zorganizować galerię puszek po piwie, czy może wyścigi pcheł i karaluchów. W imię zasady, że są pieniądze, to trzeba je wydać. A wszystko za dodatkowe pieniądze, bo zorganizowanie tych konsultacyjnych nasiadówek też kosztuje (niestety publiczne – czyli nasze pieniądze). A to, że takie przedsięwzięcia są realizowane w wielu miastach w Polsce, to nie znaczy, że trzeba to wszystko bez namysłu kopiować.

Józek
9 lat temu

Z radnych widziałem tylko społecznego doradcę B.K. Alojzego Motylewskiego. On musiał być z urzędu. 😉 Jak się czyta komentarze o budżetach obywatelskich w Polsce to może poza Łodzią w pozostałych miastach i gminach to są gadżety wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Żeby się nazywało, że wadza dzieli się z ciemnym ludem kasą. Zobaczymy po następnym roku, co tak wielkiego się zrobi z tego budżetu.

OstrowForEver
9 lat temu

dla tych malkontentów którzy tu piszą chciałbym poinformować że budżety obywatelskie są realiowane w większości Polskich miast z powodzeniem już od dawna a w Ostrowie to jest nowość więc nie jest to widzimisię Pani Prezydentowej tylko najnowszy trend jak z pomysłami wydawać publiczne pieniądze.

olo
9 lat temu

zgadzam sie z Tobą trzeba na to dziadostwo ruszyc, większos z nich to pustaki kompletne, tylko pospolite ruszenie

Wyborca
9 lat temu

To tacy jak Paduch, Kornaszewski, Herwich, Adamczak i reszta rajców których się wybiera i im za to co miesiąc przez 4 lata za radzenie płaci nie wiedzą na co przeznaczyć publiczne pieniądze, tylko trzeba organizować pospolite ruszenie?

no
odpowiada  Wyborca
9 lat temu

Wyborco, radni wiedzą tylko pani prezydent ma kaprys tak się z mieszkańcami pobawić w samorządność… Ilu było radnych na tej hucpie?

11
0
Napisz co o tym sądziszx