Wiatr unoszący kawałki desek i słomę przestraszył mieszkańców Raczyc, którzy obawiali się, że przez ich wieś przechodzi łagodna trąba powietrzna. Po analizie przesłanego przez nich nagrania, okazuje się, że w Raczycach utworzył się tzw. komin termiczny, ten sam którego szybownicy używają do wznoszenia się w powietrze, a ptaki do osiągania dużych wysokości. Sęk w tym, że zazwyczaj jego siła podnoszenia zaczyna się znacznie powyżej ziemi. Rzadziej można zaobserwować go tuż przy ziemi.
+
Nagranie najlepiej oglądać na monitorze komputera. Na telefonie komórkowym latające kawałki mogą być słabo widoczne.
Jak donosi wikipedia, tornadem możemy nazywać wiry powietrza, których prędkość przekracza 64 km/h.
Większość tornad przybiera kształt wąskiego leja kondensacyjnego, o szerokości do kilkuset metrów, z chmurą odłamków przy powierzchni ziemi.
Niewielkie i słabe trąby lądowe mogą być widoczne jako mały wir pyłu zawieszonego w powietrzu przy powierzchni ziemi. Nawet jeśli lej kondensacyjny jest niewidoczny, to przy wietrze powyżej 64 km/h cyrkulacja jest zdefiniowana jako tornado.
Tornado o cylindrycznym kształcie i względnie małej wysokości jest określane jako tornado kominowe (ang. stovepipe tornado). Duże tornada o pojedynczym wirze mogą przyjmować kształt szerokich klinów i są określane jako tornado klinowe (ang. wedge tornado). Klin tornada może być tak szeroki, że wygląda jak blok ciemnych chmur, szerszy niż wysokość podstawy chmury. Nawet doświadczeni obserwatorzy mogą mieć z większej odległości problem z rozróżnieniem nisko wiszących chmur od szerokiego tornada klinowego. Wiele najgroźniejszych tornad ma kształt szerokiego klina.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News