Szkoła rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1925 roku. Przez lata rozwijała się, rozbudowywała, wychowywała wiele pokoleń młodzieży. W sobotę 24 października obchodziła swój 90. Jubileusz. Było wiele rozmów i wspomnień miłych chwil z lat szkolnych.
+
Od samego rana odbywały się wzbudzające emocje i przywołujące wspomnienia spotkania absolwentów w szkolnych murach, było zwiedzanie wystawy, msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kaliskiego w ostrowskiej Konkatedrze, następnie przemarsz ulicami miasta do Ostrowskiego Centrum Kultury na oficjalną uroczystość. Obchody zakończył Bal Jubileuszowy na ponad 400 osób. Uroczystości Jubileuszu 90- lecia szkoły odbyły się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego.
– To wyjątkowy dzień, dzięki któremu ożywają wspomnienia wielu absolwentów. Zespół Szkół Ekonomicznych jest mocno wpisany w krajobraz edukacyjny tego powiatu i odnosi znaczące sukcesy, dzięki którym o szkole dobrze się mówi, nie tylko w Południowej Wielkopolsce ale i w kraju. Absolwenci trafili do różnych miejsc w Polsce, ale jak sami mówią, zawsze pamiętają o tej szkole- powiedział Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
W gronie gości znalazło się wielu wybitnych absolwentów. Najstarsza z nich, Zofia Dymalska urodzona w 1920 roku, przywitana została gromkimi brawami. Dobrze mówi o szkole i wspomina swojego pierwszego dyrektora Gniazdowskiego, obecnie patrona szkoły.
Na scenie wystąpiła Genowefa Żłobińska-Moras (pseudonim artystyczny Kinga Chełmińska) śpiewaczka Operetki Śląskiej- absolwentka szkoły.
– Wśród naszych absolwentów mamy różne profesje, nie tylko są to specjaliści w dziedzinie ekonomii, finansów, handlu, rachunkowości, ale również profesorowie, doktorzy, ambasador, poseł, biskup, jest także śpiewaczka Operetki Śląskiej. Cieszymy się, że możemy się w takim gronie dzisiaj spotkać- powiedziała dyrektor ZSE Beata Matuszczak.
Swoją obecnością zaszczycił także Ambasador RP w Iraku Stanisław Smoleń. Prawdziwa chluba szkoły. Osoba, która miło wspomina lata spędzone w Ekonomiku. Obecnie jest on członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych. Nadal uczestniczy w życiu szkoły, prezentując gościnnie wykłady dla uczniów.
– To nie tylko przyjemność, ale i zaszczyt wrócić do szkoły z którą nigdy emocjonalnie się nie rozstawałem. Nadal jest mi bliska. Maturę zdawałem w 1971 roku, później były studia w Poznaniu, Moskwie, potem placówki w Afganistanie, Pakistanie, Jemenie, Arabii Saudyjskiej i ambasadorstwo w Iraku. Tutaj tworzyły się fundamenty naszych zawodów, wartości moralnych, charakteru, rozwijała się osobowości i umiejętności. To jest silna uczelnia z tradycjami przedwojennymi, te tradycje są zakodowane w tych murach i w procesie podejścia do uczniów i do nas również. Ta uczelnia nie jest tylko uczelnią ekonomiczną. Tam była silna matematyka, fizyka, język polski, bardzo rozbudowane języki obce, podstawach z prawa, stąd ludzie uciekali w różne profesje i się odnajdywali. To, że w nazwie jest profil nauczania ekonomiczny, nie znaczy, że jest to dedykowane wyłącznie ekonomistą, choć w tym zakresie wiedza przekazywana daje świetne podstawy do dorosłego życia- powiedział Stanisław Smoleń, absolwent ZSE- obecnie szef zespołu do spraw Państw Zatoki Perskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasador RP w Iraku.
Podczas uroczystości Starosta Ostrowski Paweł Rajski, na ręce dyrektor ZSE Beaty Matuszczak oraz nauczycielki Wiesławy Walkowiak, złożył Nagrody Starosty Ostrowskiego przyznane z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Z okazji jubileuszu wydana została dwutomowa publikacja ze skrótowo opisanymi losami szkoły, wspomnieniami absolwentów, oraz spisem wszystkich roczników. Aneks zawiera nazwiska dyrektorów, nauczycieli, wychowawców pracujących w szkole oraz uczniów przypisanych według roku ukończenia edukacji. Wcześniej odbyła się także wystawa w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej. W przygotowanie bogatych obchodów Jubileuszu zaangażowało się wiele osób, grono pedagogiczne oraz uczniowie. Włożyli serce i wiele sił. Wszystkim serdecznie gratulujemy.