Plan Gospodarki Niskoemisyjnej przyjęty

Miasto Ostrów Wielkopolski ma gotowy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. To jeden z wymogów, by ubiegać się o fundusze unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem określającym najważniejsze działania służące ograniczeniu negatywnego wpływu na jakość powietrza.

+

PGN wyznacza także kierunki w zakresie działań w takich obszarach jak budownictwo publiczne, gospodarka przestrzenna, transport publiczny czy gospodarka odpadami. Dla projektu dokumentu PGN przeprowadzona została tzw. strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, w ramach której odbyły się konsultacje z mieszkańcami miasta. Po pozytywnym zakończeniu procedury, PGN został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej.

Celem opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza, redukcja zużycia energii oraz zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł energii w ogólnym zużyciu energii poprzez zastosowanie nowoczesnych, niskoemisyjnych rozwiązań w dziedzinach takich, jak transport, gospodarka przestrzenna oraz budownictwo. Będą one polegać na wdrażaniu działań mniej szkodliwych dla środowiska oraz bardziej efektywnych energetycznie. Określenie zadań inwestycyjnych służących poprawie jakości powietrza i wpisanie ich do PGN umożliwi mieszkańcom Miasta Ostrowa Wielkopolskiego skorzystanie ze środków unijnych.

Wsród działań, jakie zostały uwzględnione w PGN znalazły się zadania związane m.in. z:

– modernizacją systemów grzewczych (wymiana kotłów)

– zastosowaniem odnawialnych źródeł energii do wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej (pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, fotoogniwa)

– termomodernizacją obiektów budowlanych (ocieplenie ścian, dachów lub stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej)

– zmniejszeniem energochłonności oświetlenia ulicznego – wymiana lamp

– poprawą sytuacji w zakresie emisji komunikacyjnych – zakup niskoemisyjnych samochodów, taboru autobusów, budowa ścieżek rowerowych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta

PGN to nie tylko dokument strategiczny wyznaczający najważniejsze działania dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W ramach projektu powstała także specjalna baza danych dotycząca zużycia energii w poszczególnych sektorach inwentaryzująca emisję gazów cieplarnianych ze szczególnym uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. Zebrane dane pozwalają na ocenę gospodarki energią w mieście, a także określenie aktualnego zanieczyszczenia wieloma szkodliwymi substancjami, takimi jak: pył zawieszony PM10 oraz PM2,5, benzo(a)piren, dwutlenek siarki oraz tlenek azotu. Dodatkowo dane zawarte w bazie danych pozwolą na zidentyfikowanie najważniejszych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery (m.in. niska emisja w zabudowie mieszkaniowej, transport samochodowy (tzw. emisja liniowa) oraz emisja punktowa z podmiotów gospodarczych).

CZYTAJ  Niezwykły dramat i cud życia. Reanimowano kobietę po niespodziewanym porodzie

Opracowanie i realizacja PGN da szanse pozyskana na ten cel środków finansowych. Określenie zadań inwestycyjnych służących poprawie jakości powietrza i wpisanie ich do PGN umożliwi miastu skorzystanie z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020. Dodatkowo będzie można pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Opracowanie PGN otwiera również drogę do pozyskania dopłat do kredytów bankowych oraz mozliwość skorzystania z dofinansowań proponowanych przez banki komercyjne.

W nowej perspektywie budżetowej w oparciu o PGN z zewnętrznego dofinansowania będą mogli skorzystać zarówno mieszkańcy miasta, przedsiębiorcy działający na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, prywatni właściciele budynków, a także operatorzy i właściciele systemów sieci cieplnej, energetycznej, gazowej itp. Środki finansowe będzie można pozyskać m.in. na realizację inwestycji ograniczających emisję szkodliwych substancji do powietrza, w tym zadań związanych z termomodernizacją budynków czy wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sąsiad
9 lat temu

Mój sąsiad idiota wymienił okna, ocieplił dom mówiąc mi, że chce go w końcu ogrzewać gazem. Od tej termomodernizacji minęły dwa lata, a dym z komina jak leciał tak leci.

Marek
9 lat temu

Ja po godzinie 17 nie wychodzę z domu i nie otwieram okien, bo mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych i jako nieliczny ogrzewam dom gazem.

Mieszkaniec bloku
9 lat temu

Najgorszy element zatruwający powietrze i narażający innych na poważne schorzenia poprzez palenie byle czym w starych piecach, to właściciele domów jednorodzinnych. Ta hołota oszczędza na wszystkim kosztem zdrowia innych żeby jeździć lepszym samochodem od swojego sąsiada.

Lala
9 lat temu

Nie da się wyjść na spacer, ludzi palą śmieciami aż zatyka. Dzwońcie ludzie, niech służby robią porządek z debilami palącymi śmieciami lub paliwem stałym niskiej jakości.

ola
9 lat temu

Zgłosiłam kiedyś palącego plastikami sąsiada-debila .Po interwencji Straży Miejskiej jest lepiej. Nie bądźmy obojętni tylko zgłaszajmy problem.Przeciez tu chodzi o zdrowie naszych rodzin. Głupotę trzeba piętnować.

kon który mówi
odpowiada  ola
9 lat temu

Dokładnie tak i nie traktujmy tego jako donosicielstwo, tylko walka o wspólne dobro.

Oduraczony TVN-em
9 lat temu

A mnie się podoba, że gaz w Polsce jest taki drogi i cieszę się, że PO w Ostrowie wygrało wybory. Szkoda tylko, że nie w całej Polsce.

Dwutlenek węgla
9 lat temu

od tych toksycznych dymów śmieci palonych w piecach ludzie umierają na raka.ograniczyć palenie plastków..butów..i starych gaci przez nieświadome babcie i życzliwych sąsiadów. Gdzie jest Straż Miejska pytam się ??

Donosiciel
odpowiada  Dwutlenek węgla
9 lat temu

Kiedyś zadzwoniłem do Straży Miejskiej i powiedziałem o kopcącym kominie sąsiada, ale odbierający zawiadomienie odpowiedział, że nie mają do interwencji żadnych narzędzi i przepisów. Więc powiadomiłem służbę, że kopciuch nie ma kubła na śmieci i tutaj interwencja się powiodła.

Kretyn
9 lat temu

Mój dziadek palił węglem i śmieciami w zwykłym piecu bez nawiewu, mój ojciec palił będę i ja.

Dwutlenek węgla
odpowiada  Kretyn
9 lat temu

..a Ty palisz głupa hihi nieświadomy niedouczony człowieku

Paweł
9 lat temu

Większiości Ostrowiaków i Polaków niestać na ogrzewanie domów gazem!!!!!!!!!! Poniższa wypowiedź Pani Ani to żenada nowobogackich darmozjadów i samolóbów Polskich!!!!! Niech ta pani zanim zacznie sie wypowiadać wpierw pozbędzie się swojego samochodziku Diesla, komurki , laptopa i wszystkiego co na prad… bo to wszytko zrzera masę prądu, spalin itp. a niech sie odpieprzy od Polskiego węgla na ktorym Polska lerzy, mało tego ma tyle zieleni lasów że absorbuje cały dwutlenek węgla w powietrzu!!!! Jeszcze niedawno kazdy palił węglem i nikomu to nie przeszkadzało, a teraz nowobogaccy co pala gazem im nagle przeszkadza dym?? Niech spierdal….. swoje mercedesiki dislowsie smrodzące .. i na rower!!! .. apotem od ludzi zwyklych biednych co ledwo koniec z koncem wiążą wymagaja!!!! Wypad!!!!!!

peter
odpowiada  Paweł
9 lat temu

Szanowny panie.Może gdyby pan się uczył i miał dobry zawód,byłoby panu w życiu łatwiej.Finansowo również.Sądząc po liczbie koszmarnych błędów ortograficznych w pańskiej wypowiedzi – za dobrze ze szkoła nie było..A kiepska sytuacja finansowa,szanowny panie,nie jest wymówką,by truć innych…

Obserwator
odpowiada  peter
9 lat temu

Nie tędy droga moi Państwo, tu wykształcenie nie ma nic wspólnego z dobrobytem a co za tym idzie ogrzewaniem gazowym, które jest zdecydowanie za drogie (sama stała opłata miesięczna to koszt ok. 60 zł). Bardzo ciekawy byłby pomysł rozbudowy sieci ciepłociągów, które zlikwidowałyby przydomowe kotłownie, w których niekiedy pali się czym popadnie (co rozumiem, każdy oszczędza jak może żeby przeżyć) Same korzyści: zbyt węgla zapewniony i emisja zanieczyszczeń zmniejszona. Oczywiście cena tego ogrzewania na miarę naszych Rodaków (większości).

Palący mimo wszystko gazem
odpowiada  Obserwator
9 lat temu

Gdyby Pawlak w rządzie Tuska nie wmanewrował Polski na najbardziej niekorzystną cenę gazu w całej Europie to z niejednego komina nie wylatywałby toksyczny trujący dym. O stałej opłacie za korzystanie z gazu nie wspominam, bo to kraj który łupi swojego obywatela ile się da.

Obserwator
odpowiada  Palący mimo wszystko gazem
9 lat temu

Święta prawda. Tylko w Polsce takie „korzystne” kontrakty się zawiera, ale kto o tym wie?

kefir
odpowiada  Palący mimo wszystko gazem
9 lat temu

Na Ukrainie za podobnie korzystną dla Ukraińców umowę pani Tymoszenkowa poszła siedzieć. Uważam, że pan Pawlak również powinien zostać osadzony w zakładzie karnym. Jednym podpisem okradł miliony Polaków.

ola
odpowiada  Obserwator
9 lat temu

Ogrzewanie domku z sieci c.o. jest niestety droższe niż ogrzewanie go gazem.

Ania
9 lat temu

Jak ten ambitny plan będzie się miał do uciążliwej działalności sąsiadów palących bezkarnie i masowo śmieci w piecach (w świątek, piątek i niedzielę, bez względu na to czy jest styczeń czy też lipiec)? Tego typu działalność jest powszechna i niestety żaden z organów porządkowych tym tematem się nie interesuje. Próby zwrócenia uwagi sąsiadom wywołują jedynie agresję.

BUL BUL
odpowiada  Ania
9 lat temu

tak ……..to moze nasza straz miejska podjedzie swoimi samochodzikami na Zebcow popatrzy na kominy i wejdzie sprawdzic czym narod pali ………trzeba tylko chciec a generalnie laski nie robia sa dofinansowani z budzetu miasta czyli rowniez z mego portfela

Dwutlenek węgla
odpowiada  BUL BUL
9 lat temu

..nie trzeba wchodzić to czuć…nieraz sąsiedzi jadą takim gów..em że aż dech zapiera a nozdrza same się zamkają. trochę świadomości ekologicznej Rodacy.

Oduraczony TVN-em
odpowiada  BUL BUL
9 lat temu

Kto ci ma zrobić laske? Straż miejska?

buhahaaaaaaaaaaaaa
odpowiada  Oduraczony TVN-em
9 lat temu

straz miejska ? a oni umieja robic laske hehe toc to prymitywy wrzody spoleczenstwa

29
0
Napisz co o tym sądziszx