Przesunięcie w czasie budowy odcinka Ramy Północnej nie oznacza rezygnacji z tego zadania przez miasto. Zanim jednak ruszy budowa drogi, konieczne jest odwodnienie terenu i budowa kolektora w rejonie, gdzie miałaby ona przebiegać. Z powodu towarzyszących temu procedur inwestycja ruszy rok później.
+
– W toku dyskusji na komisjach merytorycznych Rady Miejskiej ustaliliśmy, że warto startować do Narodowego Programu Rozwoju Dróg Gminnych i Powiatowych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zwanego potocznie „schetynówką” na rok 2017, wtedy kiedy będziemy mieli gotowy projekt i pozwolenie na budowę. I tak właśnie czynimy – mówi Ziemowit Borowczak, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Do 30 września roku 2016 miasto ma czas na złożenie wszystkich dokumentów. Inwestycje drogowe z tzw. „schetynówek” mogą być realizowane w ciągu jednego roku budżetowego. Aby rozpocząć tę inwestycję konieczne jest wybudowanie kolektora ściekowego w ulicy Torowej. Obecnie opracowywana jest ocena oddziaływania na środowisko tej inwestycji, bo taki obowiązek nałożyła na tę inwestycję Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
– Mamy obowiązek przygotowania takiej oceny, co opóźnia termin uzyskania pozwolenia na budowę – tłumaczy wiceprezydent Borowczak. – Realne rozpoczęcie tej inwestycji planujemy na rok 2016. Mamy nadzieję, że uda się zakończyć ją na tym odcinku, gdzie będzie budowany kolektor w takim terminie, abyśmy mogli zrealizować drogę w ulicy Torowej, bo połączenie ulicy Kaliskiej z Limanowskiego przebiegać będzie od skrzyżowania ulicy Serwańskiego z ulicą Kaliską, następnie za ulicą Gdańską do skrzyżowania ulicy Torowej z ulicą Gdańską i dalej ulicą Torową do ulicy Limanowskiego.
Budowa kolektora ściekowego jest odpowiedzią na wniosek mieszkańców, którzy dziś bardziej wskazują na potrzebę odwodnienia terenu, niż samą budowę drogi. Obie inwestycje będą ze sobą powiązane, ale pierwsze prace mają zapobiegać zalewaniu posesji w tamtym rejonie.
– Przesunięcie realizacji inwestycji na lata 2017-2018 jest niczym innym, jak urealnieniem możliwości realizacyjnych Ramy Północnej – mówi Ziemowit Borowczak, wiceprezydent Ostrowa. – Z jedną uwagą – według wszelkich szacunków, jakie posiadamy na dzisiaj, koszt tej inwestycji będzie wynosił 35-37 mln złotych.No nie są jeszcze dokładne wyliczenia, a jedynie dane szacunkowe. Dokładne wyliczenia mogą być jeszcze wyższe. Próżno szukać możliwości dofinansowania większej, niż daje Program rozwoju dróg gminnych i powiatowych, z którego możemy pozyskać maksymalnie 3 mln zł. To mniej niż 10 procent tej inwestycji. Pozostałe ponad 30 mln złotych musimy znaleźć w budżecie.
Projekt, który przygotowuje miasto zakładał, że końcowym elementem projektu będzie przygotowanie dokumentów do decyzji ZRID, czyli zgody na realizację inwestycji drogowej. To nic innego, jak skorzystanie ze specustawy, aby uzyskać możliwość realizacji tej inwestycji. Uzyskanie tej zgody niesie jednak za sobą kolejne wydatki.
– Jeśli droga ma przebiegać pod wiaduktem, pod dwoma liniami kolejowymi i wybiegać do Ronda Republiki Ostrowskiej, to konieczne jest przejście przez teren Cargo i największą, dopiero co zmodernizowaną halę tej firmy. Oznacza to, że musielibyśmy ją wykupić. Zatwierdzenie ZRID-u w tym wypadku oznaczałoby konieczność wypłacenia odszkodowań na całym przebiegu tej drogi. Nie mamy dzisiaj w budżecie zabezpieczonej takiej kwoty, żebyśmy te odszkodowania mogli wypłacić. A co z resztą pieniędzy na budowę tej drogi? Wypłacanie odszkodowań nie mając zapewnionych środków na budowę tej drogi byłoby nieracjonalnym gospodarowaniem budżetem miasta – wyjaśnia wiceprezydent.
Właśnie te względy były powodem decyzji o skróceniu tego projektu do odcinka od ulicy Kaliskiej do ulicy Limanowskiego, gdzie są grunty miejskie lub ewentualne koszty wykupu terenu nie będą mocno ingerowały w budżet miejski. Zmiany w projekcie oraz procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę powodują, że gotowość złożenia wniosku o dofinansowanie do Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych miasto uzyska na 30 września 2016 roku, zgodnie z terminem składania wniosków.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News