W Sali Kolumnowej ostrowskiego Ratusza miało miejsce podsumowanie trzeciej edycji programu „Zdrowie dla Ostrowa 2012-2022…”. Poza przedstawieniem programów prozdrowotnych, które są prowadzone w ostrowskich szkołach, podsumowano wyniki pomiarów antropometrycznych dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2014/2015. W spotkaniu udział wzięła profesor Alicja Krzyżaniak, kierownik Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która omówiła znaczenie monitorowania pozytywnych mierników zdrowia u dzieci i młodzieży.
+
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia niektórych programów prozdrowotnych, które są obecnie realizowane w ostrowskich szkołach:
– „Owoce i warzywa w szkole”,ogólnoeuropejski program mający na celu zapewnienie dzieciom w wieku szkolnym dostępu do owoców i warzyw. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci przez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Programem objęte są dzieci klas I – III szkół podstawowych, dla których Gmina Miasto jest organem prowadzącym. W ramach tego programu dzieci otrzymują dwa razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, które spożywają w szkole,
– „Nauka pływania dla 6 – latków”, w roku szkolnym 2015/2016 programem nauki pływania objętych jest blisko 863 sześciolatków. Program w całości finansowany jest ze środków budżetu miasta i obejmuje dowóz dzieci na basen oraz naukę pływania. W programie udział biorą wszystkie dzieci 6-cio letnie z placówek prowadzonych przez miasto, a także kilka placówek niepublicznych. Koszt programu wyniesie 242 730 zł
– „Pływać każdy może” to projekt, na który miasto pozyskało środki w wysokości 145 100 zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Od 2 lutego do 18 grudnia 2015 r. klasy pierwsze, drugie oraz trzecie ostrowskich szkół podstawowych (1463 dzieci) ma zapewnione całkowicie bezpłatnie zajęcia nauki pływania. Budżet projektu wynosi 290 200 zł Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta.
– „Mały Mistrz” to ogólnopolski program organizowany przez ministerstwo Sportu i Turystyki mający na celu uatrakcyjnienie zajęć wychowania fizycznego oraz wzrost aktywności sportowej uczniów. W programie udział biorą uczniowie klas I i II szkół podstawowych, dla których Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski jest organem prowadzącym. W programie uczestniczy 79 klas – łącznie około 1719 uczniów.
Podczas konferencji przedstawiono także status ostrowskich szkół w krajowej i wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
– Do Sieci krajowej należy już Szkoła Podstawowa nr 5. Nasze szkoły, które ubiegają się o nadanie krajowego certyfikatu, to SP nr 7 i SP nr 11. Placówki te funkcjonują już w Sieci wojewódzkiej. Oprócz nich jest tu także SP nr 9 oraz Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. O nadanie wojewódzkiego certyfikatu starają się: SP nr 1, SP nr 4 oraz Gimnazjum nr 3 – wymieniała Marlena Maląg, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu.
Ostrowskie szkoły promują zdrowie w wielu obszarach, stąd szereg działań oraz programów poświęconych szeroko rozumianemu zdrowiu:
– zdrowy styl życia: ważenie tornistrów”, „Dzień bezpiecznego Internetu”, fluoryzacja zębów, lekcje na powietrzu, konkurs wiedzy o zdrowiu, „Dlaczego należy myć ręce”.
– zdrowe żywienie: „Śniadanie daje moc”, „Moje drugie śniadanie”, „Dzień zdrowego śniadania”, konkurs „Czas na drugie śniadanie”, nadzorowanie asortymentu sklepiku, „Zdrowa, tania bułka”, „Jestem tym, co jem”, „Owocowo – warzywne wariacje”, „Tydzień chleba na zakwasie”, owoce w szkole.
– bezpieczeństwo: nauka udzielania pierwszej pomocy, konkurs „Ratowniczek”, bicie rekordu w resuscytacji, „Jestem bezpieczny na drodze”, nauka jazdy na rowerze, „Bezpieczeństwo podczas wakacji i ferii”, „Szkoła bez przemocy”, spotkania z przedstawicielami policji i straży pożarnej.
– działania sportowe: „Stop zwolnieniom z WF-u”, udział w wielu imprezach sportowych organizowanych w całym kraju, udział w „Biegu Republiki Ostrowskiej” oraz w czwartkach lekkoatletycznych, organizacja obozów sportowych, „Sportowy Dzień Dziecka”, bezpieczeństwo podczas wakacji i ferii, „Szkoła w Ruchu”, „WF z klasą”, „Mały Mistrz”, „Ostrowski Festiwal Sportu”.
– działania rekreacyjne: „Piknik Zdrowia”, „Klub Małego Turysty”, turniej unihokeja dla rodziców, turniej siatkówki dla rodziców klas integracyjnych, półkolonie sportowe, „Marsz po Zdrowie”, energiczne przerwy – Zumba, zajęcia z nordic walking, „Cała Polska Biega”.
– działania ekologiczne: „Sprzątanie świata”, „Certyfikat Lasom Przyjazny”, segregacja odpadów, zbiórka sprzętu elektronicznego, zbiórka karmy dla schroniska, zbiórka nakrętek, baterii, makulatury, „Dzień Ziemi”, „Ostrowski Dzień Recycklingu”, „Stań po zielonej stronie mocy”, „Region, w którym mieszkasz”.
Tego dnia podsumowano trzecią edycję programu „Zdrowie dla Ostrowa 2012-2022…”.
– Realizacja programu pozwala w każdym roku szkolnym przeprowadzić pomiary wagi ciała i ciśnienia tętniczego krwi u dzieci szkół podstawowych i gimnazjów. Programem objęci są wszyscy uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych oraz klas I – III gimnazjów. Dzięki kontynuacji programu każdego roku możemy porównywać uzyskane wyniki badań – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – Możemy wyodrębnić uczniów grup ryzyka chorych lub zagrożonych otyłością i nadciśnieniem tętniczym i zacząć takiemu stanowi zapobiegać.
Podsumowania tej edycji programu dokonał dr Dariusz Dębicki, pracownik Kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu, który przedstawił i omówił wyniki pomiarów antropometrycznych dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2014/2015. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu zdrowie człowieka zależy od czterech podstawowych grup czynników: stylu życia, środowiska pracy, zamieszkania i wypoczynku, czynników genetycznych oraz służby zdrowia.
W roku szkolnym 2014/2015 w badaniach wzięło udział w sumie 1718 uczniów. U 44 uczniów wykryto nadciśnienie tętnicze, a u 41 uczniów jego podwyższoną wartość. Ciśnienie poniżej normy zmierzono u 84 uczniów. Otyłość wykryto u 87 uczniów, a nadwagę u 297. Z niedowagą zmaga się 206 uczniów.
– Co robić w Ostrowie Wielkopolskim, by poprawić te statystyki? Dokładnie to, co robione jest do tej pory. Niewiele jest miast, gdzie funkcjonuje tak wiele programów prozdrowotnych, a każdego roku dochodzą kolejne. Bardzo cieszy fakt, że dla miasta zdrowie uczniów jest jednym z najważniejszych priorytetów. Chęć wprowadzenia programu, dzięki któremu szkoły posiadać będą stałą opiekę dentystyczną doskonale to potwierdza – podsumował swój wykład dr Dębicki.
Na koniec prof. UM dr hab. med. Alicji Krzyżaniak, kierownik Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przedstawiła prezentację pn. „Znaczenie monitorowania pozytywnych mierników zdrowia u dzieci i młodzieży”.
– Wiele czynników epidemiologicznych wpływa na wysokość ciśnienia u dzieci i młodzieży, wiele jest tez jego przyczyn. Podobnie jest w przypadku otyłości, jednak ciągłe obserwacje wskaźników antropometrycznych i fizjologicznych mogą zmniejszyć częstość występowania groźnych powikłań nadciśnienia tętniczego i otyłości – zakończyła swój wykład dr Alicja Krzyżaniak.
W konferencji udział wzięli dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjalnych biorących udział w programie, nauczyciele wychowania fizycznego tych szkół, szkolni koordynatorzy Szkół Promujących Zdrowie oraz nauczyciele zaangażowani w działania prozdrowotne realizowane w ostrowskich szkołach.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News