Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało nagrania z ukrytych kamer, które zarejestrowały ubój lisów na fermach futrzarskich. Na ich podstawie prokuratura zbada, czy doszło do znęcania się nad zwierzętami.
+
Nagrania pochodzą z trzech ferm w Wielkopolsce (Lewkowiec, Janków Przygodzki, Kościan) i na Śląsku i zostały zarejestrowane w listopadzie i grudniu 2015 roku. Materiał przedstawia drastyczne praktyki stosowane na fermach futrzarskich. Zdaniem aktywistów istnieje uzasadnione podejrzenie, że na części z nich ubój odbywa się z pominięciem przepisów.
– Ukryte kamery pozwalają nam zobaczyć na własne oczy to, czego żaden hodowca nie pokazałby ani organizacjom ochrony zwierząt, ani mediom, ani Inspekcji Weterynaryjnej. Choć Ustawa o Ochronie Zwierząt ma gwarantować zwierzętom humanitarny ubój, to nic takiego nie dzieje się na fermie futerkowej. Na nagraniach z jednej z ferm widać jenoty zabijane prądem w otoczeniu klatek z pozostałymi zwierzętami, które obserwują to, co się dzieje. Na kolejnej fermie jest jeszcze gorzej: lisy są zabijane wewnątrz klatki! Tuż obok, w tej samej klatce, przebywają inne lisy, które z bliska patrzą na śmierć swoich współtowarzyszy ostatnich miesięcy. Lisy, które zostają żywe w klatkach, widzą jak ciała tych już zabitych są rzucane z miejsca na miejsce, zanim zostaną zabrane do miejsca skórowania – mówi Paweł Rawicki, wiceprezes stowarzyszenia Otwarte Klatki
Widoczne na filmach zaniedbania to jednak tylko niewielka część problemów dobrostanowych na fermach zwierząt futerkowych. Na podstawie nagrań z Kościana Stowarzyszenie Otwarte Klatki zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na znęcaniu się nad zwierzętami poprzez stosowanie okrutnych metod w chowie zwierząt. Pracownikom fermy może za to grozić do 3 lat więzienia. O nieprawidłowo prowadzonym uboju zwierząt zostaną też powiadomione Powiatowe Inspekcje Weterynaryjne.
Według działaczy stowarzyszenia, widoczne na filmach zaniedbania to tylko wierzchołek góry lodowej. Lisy, jenoty, ale także norki, to zwierzęta drapieżne, które nie są przystosowane do chowu klatkowego, stąd liczne problemy z agresją między zwierzętami, pogryzieniami, czy kanibalizmem.
– Wszystkie te sytuacje nie tylko pokazują zgodne z obowiązującym prawem okrucieństwo wobec zwierząt hodowanych na futra, ale również naruszenia obecnej legislacji. Zwierzętom, które spędzają całe życie w takiej hodowli, Ustawa o Ochronie Zwierząt ma gwarantować humanitarny ubój, wolny od niepotrzebnego stresu i cierpienia. Jak pokazują filmy z ferm, dobrostan podczas uboju zwierząt jest całkowicie pominiętym czynnikiem – tłumaczy Paweł Rawicki
Aktywiści mają nadzieję, że nagrania pokazujące okrutny ubój lisów i jenotów przyczynią się do wprowadzenia zakazu hodowli tych zwierząt w Polsce. Stowarzyszenie Otwarte Klatki zbiera podpisy pod petycją wzywającą posłów obecnej kadencji do podjęcia prac nad wprowadzeniem odpowiednich zmian w Ustawie o Ochronie Zwierząt. W ciągu dwóch miesięcy petycję poparło już ponad 60 tysięcy osób.
Film pokazujący realia uboju lisów: https://www.youtube.com/watch?v=Y7mbxEPe9RM
Raport o przemyśle futrzarskim w Polsce: http://www.otwarteklatki.pl/raport-cena-futra/
Zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/otwarteklatki/sets/72157663760578901
Każdego roku dla futer zabija się w Polsce około 100 tysięcy lisów i jenotów. Młode zwierzęta, które rodzą się na wiosnę, są zabijane w listopadzie i grudniu. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa pozwala na zabijanie zwierząt psowatych prądem elektrycznym, zaznaczając że powinno to trwać co najmniej 3 sekundy przy natężeniu 0,3 A. Zwierzęta zabijane są w taki sposób, żeby ich futro nie uległo uszkodzeniu – to właśnie jakość futra decyduje o zarobkach hodowcy. W Europie hodowla zwierząt na futra została już zakazana m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Słowenii, Chorwacji, częściowo również w Szwajcarii czy Danii. Również w Niemczech możemy niedługo spodziewać się zamknięcia ostatnich funkcjonujących ferm.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News