Przygotowania do programu „Rodzina 500 plus”

Już jutro w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, która wprowadza program „Rodzina 500 plus”. Projekt ten zakłada wypłatę świadczenia w wysokości 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko (przy niskim kryterium dochodowym oraz w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym również na pierwsze dziecko). Świadczenie to ma być wypłacane przez gminy. Ostrowski Urząd Miejski również przygotowuje się do realizacji rządowego programu.

+

Projekt „Rodzina 500+” to system wsparcia rodzin. Świadczenie ma pomóc częściowo pokryć wydatki na wychowanie dziecka. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że wypłacanie środków miałoby rozpocząć się od 1 kwietnia tego roku.

Będzie to zadanie realizowane przez gminy, jednak będą one mogły zlecić je swoim jednostkom. Chcemy, by w Ostrowie Wielkopolskim wypłatą świadczeń zajął się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – informuje Ewa Matecka, zastępca prezydenta miasta.

Wniosek o wsparcie będzie można złożyć osobiście lub drogą internetową. Środki przekazane zostaną na wskazane konto lub wypłacone gotówką. Jak informuje resort Rodziny świadczenie wychowawcze wynosić będzie 500 zł netto, od tej kwoty nie będą odprowadzane podatki. W kolejnych latach kwota ta może być podnoszona o stopień inflacji.

Realizacja nowego zadania wymagać będzie dodatkowego zatrudnienia w gminach, a także wyboru optymalnych rozwiązań organizacyjnych.

Ocena potrzeb kadrowych i samej organizacji, która zapewni terminową realizację świadczenia zależeć będzie od władz gminy. Szacujemy, że na realizację zadania konieczne będzie wyznaczenie dwóch pomieszczeń biurowych oraz utworzenie czterech dodatkowych etatów – mówi Ewa Matecka.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu tego roku zaprosiło przedstawicieli gmin na konsultacje dotyczące programu. Rozmawiano wówczas o wsparciu organizacyjnym, jakiego resort udzieli samorządom.

Ministerstwo zapowiada stworzenie i przesłanie do 20 lutego podręcznika instruktażowego. Również od tego dnia rozpocząć się mają dwutygodniowe szkolenia dla samorządowców, na których będą oczywiście obecni ostrowscy urzędnicy. Dzięki temu nasi pracownicy będą przygotowani do wypełnienia zadań związanych z programem – tłumaczy wiceprezydent miasta.

CZYTAJ  Taksówkarz stał się ofiarą roztargnienia

Podczas konsultacji omawiano także kontrolę wydatkowania przyznanych środków. Rząd zapowiada, że nie planuje tego typu kontroli, jednak ustawa ma zawierać mechanizmy umożliwiające samorządom taką weryfikację.

Jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, pracownicy ośrodka pomocy społecznej mogą przeprowadzić wywiad środowiskowy, który wykaże, czy otrzymane środki nie są marnotrawione i są wydawane zgodnie z przeznaczeniem. W razie konieczności gotówka będzie mogła być zamieniona na pomoc rzeczową lub na opłacenie usług – dodaje Ewa Matecka.

Ustawa ma zawierać także przepisy dotyczące konsekwencji w przypadku nieumożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

W ubiegłym tygodniu temat programu został poruszony podczas spotkania wiceprezydent Ewy Mateckiej z posłem na Sejm RP Janem Mosińskim w ostrowskim Urzędzie Miejskim. Jak podkreślił poseł, w trakcie rozmów wypłynęły ciekawe pytania oraz sugestie, które zostaną przez niego poruszone w Warszawie.

Dopiero po złożeniu wniosków wiadomo będzie, ile osób uprawnionych jest do otrzymania świadczenia. W Ostrowie Wielkopolskim zamieszkuje około 12 tysięcy osób w wieku do osiemnastego roku życia.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
abcd
8 lat temu

No to teraz zamiast maskotek jabuszek beda kibelki nasze kochane miasto i takie zjebane logo powodzenia

bmx
8 lat temu

Zadnych dodatkowych etatow! Malo was na solkach? Do roboty, a NIE necik!

18
0
Napisz co o tym sądziszx