prof. Antoni Kalina będzie witał kierowców

Bohaterem 11. edycji kampanii promocyjnej Ostrowa Wielkopolskiego „Tu mieszkał” została ogłoszona postać profesora Antoniego Kaliny. To właśnie rok 2016, został uznany w Ostrowie Wielkopolskim Rokiem Jego imienia. Tą niezwykłą i znaczącą postać przedstawiła dzisiaj w ostrowskim Ratuszu na specjalnej konferencji mieszkańcom prezydent Beata Klimek. 

+

W związku przypadającą w tym roku 170. rocznicą urodzin prof. Antoniego Kaliny oraz 110. rocznicę śmierci, ostrowski samorząd postanowił nadać osobie o licznych zasługach dla Ostrowa Wielkopolskiego szczególną rangę Jego obecności w świadomości ostrowian oraz osób goszczących w naszym mieście. W konferencji prasowej wzięli udział również zastępca prezydenta Ewa Matecka, prałat ks. Tomasz Ilski, potomkowie rodu Kalina, a także mieszkańcy ulicy Profesora Antoniego Kaliny. z

Kampania ta, od 11 lat promuje nasze miasto, eksponując wizerunek uznanych i zasłużonych osób, związanych z Ostrowem Wielkopolskim na tzw. „witaczach”, usytuowanych przy głównych drogach wjazdowych do naszego miasta – tłumaczyła prezydent Beata Klimek.

Od 2005 roku bohaterami kampanii byli: Katarzyna Borowicz – Miss Polski 2005, a także III Wicemiss Świata, znakomity żużlowiec – Tomasz Jędrzejak, piłkarze ręczni i członkowie reprezentacji Polski: Marcin i Krzysztof Lijewscy, a także muzycy, a wśród nich: Zespół Big Cyc, Maciej Balcar oraz nieodżałowany i przedwcześnie zmarły Krzysztof Komeda-Trzciński.

Z kolei ubiegłoroczna kampania promocyjna, podobnie jak ta, którą dziś zainaugurowano, poświęcona była postaci historycznej: pilotowi słynnego Dywizjonu 303, a zarazem asowi myśliwskiemu z czasów II wojny światowej – Mirosławowi Ferićowi.

Nasze Miasto dumne jest bowiem z tych, którzy tutaj się urodzili, pobierali naukę, rozwijali się, a następnie odnosili sukcesy w kraju oraz poza jego granicami. Do takich postaci należy niewątpliwie bohater naszej tegorocznej kampanii promocyjnej – profesor Antoni Kalina. Ten oto wybitny uczony, uznany slawista i etnograf  oraz zasłużony działacz społeczny, którego dorobek i zasługi trudno dziś przecenić, jest dla nas – jako władz samorządowych oraz mieszkańców – powodem do wielkiej dumy. Postacią, która odegrała znaczącą rolę w dziedzinie kultury i nauki, a także wyjątkowym człowiekiem, bez reszty oddającym się swoim zamiłowaniom, nieustannemu poszerzaniu wiedzy oraz prężnej aktywności zawodowej i społecznej. Profesor Antoni Kalina jest dla nas również ważną częścią naszej lokalnej historii, która tworzy tożsamość naszej Małej Ojczyzny. Niech więc tegoroczna kampania wizerunkowa z udziałem postaci profesora Antoniego Kaliny – rozsławia Ostrów Wielkopolski i stanowi przejaw naszej pamięci, a także docenienia Jego licznych zasług – dodała prezydent Beata Klimek.

CZYTAJ  Ciężarówka z wozem pancerny wypadła z drogi (z REGIONU)

W ideę tegorocznego wizerunku świetnie wpisuje się również przygotowana w tym roku monografia pt. „Wielkopolanin we Lwowie. Antoni Kalina – slawista i etnograf”. Jest to pierwsza kompleksowa publikacja poświęcona profesorowi Kalinie.

Ogromnie cieszę się, że powstanie tego wydawnictwa stało się możliwe dziękiwspółpracy między Polskim Towarzystwem Ludoznawczym a samorządem miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Wielokrotnie podkreślałam bowiem, że droga życiowa tak zasłużonego naukowca, jakim był prof. Antoni Kalina, od lat zasługiwała na  wszechstronne ujęcie w ramach oddzielnej publikacji. Monografii, która pozwoli przybliżyć jego imponującą wiedzę i umiejętności, dorobek naukowy, jak również historyczny  kontekst czasów, w których przyszło mu żyć; kształcić się i pracować– powiedziała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Prezydent Beata Klimek podziękowała także autorom wydawnictwa Pani dr Annie Weronice Brzezińskiej oraz Panu dr Hubertowi Czachowskiemu. Słowa uznania skierowała również pod adresem wszystkich pozostałych osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do kultywowania pamięci o profesorze Antonim Kalinie.

Warto zaznaczyć, że nasz samorząd oprócz działań promocyjnych w ramach kampanii „Tu mieszkam”, wydał również okolicznościową kartę z wizerunkiem profesora Antoniego Kaliny. Wizerunek ten udostępniła nam Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk, a wydana karta ma przede wszystkim walory edukacyjne.

Podczas inauguracji kampanii przed ostrowskim Ratuszem otwarto również wystawę plenerową „Z Krępy do Lwowa… Droga Prof. Antoniego Kaliny”, którego organizatorem jest Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Wystawę będzie można podziwiać do połowy lipca.

Druga część konferencji „z Krępy do Lwowa… Droga Prof. Antoniego Kaliny” odbyła się I Liceum Ogólnokształcącym im. im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas, której wystąpili: Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego prof. dr hab. Michał Buchowski i prof. dr hab. Kazimierz Ilski. O prywatnym życiu Antoniego Kaliny opowiedziała dr Anna Weronika Brzezińska. Z kolei o naukowej drodze dr Hubert Czachowski. O czasach drugiego przełomu dziejowego miasta, czyli Ostrów w latach młodości A. Kaliny mówił mgr Witold Banach. Na zakończenie wystąpił dr Marek Lewicki.

CZYTAJ  2-letnie dziecko uwięzione w mieszkaniu (Z REGIONU)

W konferencji uczestniczyli między innymi: Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk.

Podczas konferencji wystąpiła Kapela Ludowa „Furmany” pod kierownictwem Stanisława Furmanka z Gorzyc Wielkich. Po konferencji odbył się spacer po zabytkowym Ostrowie zakończony złożeniem kwiatów pod domem rodzinnym prof. Antoniego Kaliny.

Warto dodać, że po raz pierwszy z nowym rokiem szkolnym do działań związanych z wizerunek prof. Antoniego Kaliny, przyłączą się również uczniowie ostrowskich szkół, którzy w ramach różnych przedsięwzięć i konkursów, będą mieli okazję wzbogacać i upowszechniać wiedzę o życiu i twórczości tego wybitnego uczonego, który swą naukową karierę rozpoczął właśnie na szczeblu ostrowskiej oświaty.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
halo
8 lat temu

Proponuję zobaczyć w wykazie umów za jakie pieniądze fundujemy sobie tę pseudo promocję. Głowa mała. Może jakąś sondę wśród przejezdnych przeprowadzić pt „Kim był Antoni Kalina”? Głowę dam, że 9/10 nie ma pojęcia. Big Cyc ludzie kojarzą, Lijewskich też, ale Kalinę? Gratulacje dla pomysłowej pani prezydent. Trzeba mieć głowę nie od parady, żeby tak umieć marnować miejską kasę!

PO-wiec
8 lat temu

Ja dałbym baner z gołą dupą wypiętą przez Skibę na Buzka, honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego z podpisem, to nie dupa wołowa.

mieszkaniec
8 lat temu

A ja chcę na wjazdach bilbordy ze zdjęciem doradcy Pani Prezydent z rąsią (może ciut inną niż Stasiowe „Dość marnotrawstwa”, ale też mega aktualnym hasłem……. „WRACAJCIE”……..no bo witać to miasto nie ma już czym niestety!

a ja
8 lat temu

A ja mam taki pomysł. Na banerze dać zdjęcie pani prezydent B.K.i napisać buduje basen nie jestem dupa wołowa. Tak myślę ? ? ?

Ziemek
8 lat temu

Ja za pomysłem radnego Kornaszewskiego dałbym banery przy wjazdach do miasta na temat aktualnego zanieczyszczenia powietrza w mieście, żeby kierowcy w porę zdążyli wyłączyć nawiewy do swoich samochodów.

jamaman
8 lat temu

witam was w mieście gdzie w nic nie nie inwestuje 😀 tu gdzie fabryki sie rujnuje 😀

m
8 lat temu

A ja mam taki pomysł aby zebrać zdjęcia tych co nie widząc przyszłości wyemigrowali z naszego miasta.:(
„TU MIESZKALI” i może malutkich zdjęć . Smutne. 🙁

ada
odpowiada  m
8 lat temu

chyba „morze”

kibic
8 lat temu

A może zdjęcie Fabryki ZNTK z napisem był taki zakład co roku możemy dawac nowe zdjecie mamy duzo takich historycznych ciekawostek

Palacz
8 lat temu

Najbardziej mi się podobali chłopaki z Big Cyca w szczególności perkusista w koszulce z olbrzymim liściem bynajmniej nie pokrzywy.

Pierwszy sort
odpowiada  Palacz
8 lat temu

Big cyc wstyd na cały kraj, pacholki uzależnionych od KODeiny

Ostrów
8 lat temu

A może by ten kierowców witał wielki baner przy wjeździe do Ostrowa od strony kępna, kalisza, poznania i krotoszyna. Baner informował by ile czasu przy obecnym natężeniu ruchu będziemy przyjeżdżali przez miasto i obliczał średnią prędkość przejazdu przy danym natężeniu ruchu np. Jadąc od kępna widzimy wylot kierunek Kalisz 5 minut, wylot kierunek poznań 7 minut, wylot kierunek Krotoszyn 8 minut.

.
odpowiada  Ostrów
8 lat temu

Nie ma co denerwować i tak już wystarczająco sflustrowanych kierowców.

bik
odpowiada  .
8 lat temu

„sflustrowanych”????? Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz i nie znasz.

14
0
Napisz co o tym sądziszx