„Chcemy oddychać w Ostrowie”

3 września br., podczas festynu „Żegnamy lato na rok”, który odbędzie się na ostrowskich Piaskach, nastąpi inauguracja miejskiej kampanii edukacyjnej związanej z przeciwdziałaniem niskiej emisji. W Ostrowie pojawią się bilbordy, banery, plakaty. Będą rozdawane ulotki. Zaplanowano także wiele konkursów i wydarzeń związanych z ekologią. Całość środków na kampanię została pozyskana z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

+

Akcja pod nazwą „Ostrów smogowi mówi NIE” rozpocznie się w Ostrowie 3 września br. Miejski Zakład Zieleni pozyskał na nią 50 tys. zł. Kolejne 25 tys., z przeznaczeniem na kampanię ekologiczną, otrzymał Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO.

Wspólnie z MZZ i MZO zaplanowaliśmy szeroką akcję edukacyjną związaną z niska emisją, a całość środków udało się pozyskać Wojewódzkiego Funduszu. Z kampanią ruszamy we wrześniu, przed kolejnym sezonem grzewczym. Ma ona na celu informowanie, uświadamianie oraz propagowanie zachowań proekologicznych, głównie z zakresu walki z szeroko pojętą niską emisją. Chcemy przekonać naszych mieszkańców, że jedynie wspólnym działaniem i edukacją możemy poprawić stan powietrza w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Założenia kampanii przekazane zostały dziennikarzom podczas zorganizowanej w Parku Miejskim konferencji prasowej. Tam również przedstawiono wzór bilbordu, jaki już od 3 września widoczny będzie na ostrowskich ulicach.

Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To bilbordy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje prezydent miasta.

CZYTAJ  Kontrowersyjna waloryzacja podatków w Ostrowie Wielkopolskim

Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszeniowych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach.

Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Podczas festynu „Żegnamy lato na rok” planujemy happening, podczas którego dzieci będą mogły przystawić swoje dłonie, umoczone w kolorowych farbach, na jednym z bilbordów, który następnie zawiśnie przy wjeździe na Piaski – dodaje Wojciech Białas.

Cała akcja to także ponad 6 tys. gadżetów ekologicznych (m.in. magnesy na lodówkę, podkładki pod myszki), które zostaną rozdane jako nagrody w konkursach ekologicznych.

Gadżety można będzie wygrać w wielu konkursach ekologicznych, które zorganizujemy dla ostrowskich uczniów. Poza tym rozdawane będą podczas miejskich imprez proekologicznych. Będziemy sadzić drzewa i namawiać ostrowian do zostawienia samochodów w domu i korzystania z miejskiej komunikacji i rowerów. Wszystko po to, by poprawić jakość ostrowskiego powietrza i uczulić młodych ludzi, że należy dbać o środowisko, w którym żyjemy – informuje Ewa Kasperek, kierownik referatu ochrony środowiska w ostrowskim Urzędzie Miejskim.

Hasło, które pojawi się na bilbordach, banerach, plakatach, ulotkach oraz gadżetach akcji brzmi: „Chcemy oddychać w Ostrowie!”.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Jak stracić milion w minutę? Na biednego nie trafiło (WIDEO)

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiko
8 lat temu

Właścicieli wszystkich domów jednorodzinnych odciąć od możliwości palenia w kotłach CO i przymusowo podłączyc do cieplika. Nie ma innej rady na śmierdzieli ostrowskich. Żadne kampanie nie pomogą, bo to nie jest kwestia braku wiedzy tylko chamstwa! Dodam że sam mieszkam w domku jednorodzinnym, ale nei palę w piecu śmieci.

Olo
odpowiada  wiko
8 lat temu

Wiko, no co ty? Kto ma to zrobić? Pani prezydent? Przecież ona w ubiegłym roku 40 śmierdzących kominów zainstalowała w budynkach socjalnych. Trzeba raczej ją poprosić, żeby tego nie robiła.

Gaja
8 lat temu

Właśnie kupiłam piec na ekogroszek, szkoda że nie ma do nich dopłat.

Jurny Rychu
odpowiada  Gaja
8 lat temu

Jak chcesz dopłatę, to se zrób dziecko.

Baba
odpowiada  Jurny Rychu
8 lat temu

Byle nie z tobą

Laus
8 lat temu

Badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie były przeprowadzone. Niestety dotyczyły one tylko pyłu PM10. Nie ma żadnej wzmianki o najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia pyle PM2.5.

Jako osoba która mieszkała w kraju smogu [Chinach] mogę stwierdzić, że wcale nie jest tak różowo w naszym Ostrowie. Nasze miasto ma to do siebie, że leży w niecce, a wiatry nie są w stanie skutecznie oczyścić powietrza nad miastem.

Żeby wiarygodnie badać skalę zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie, należy uruchomić ze trzy stacje pomiarowe. Jedna z takich stacji pracuje 24 godz/dobę w Kaliszu…

Niepoprawny optymista
odpowiada  Laus
8 lat temu

A jak się ci kopcący dowiedzą, że zainstalowano stacje pomiarowe, to natychmiast zainstalują w swoich kotłowniach piece górnego spalania, podłączą gaz albo przyłączą się do sieci ciepłowniczej. Buhahahahahaha!

Laus
odpowiada  Niepoprawny optymista
8 lat temu

Pisałem o pomiarach zanieczyszczeniach powietrza, a nie wpływie stacji pomiarowej na jakość powietrza w Ostrowie.

LOOKO2
odpowiada  Laus
8 lat temu

Już dzis stoją 3 prywatne stacje pomiarowe, a będzie ich jeszcze więcej… poczekajcie…

Palący gazem
8 lat temu

Kartki, to się powinno wrzucać ale z adresami posesji których właściciele kopcą i zatruwają środowisko. Następnie odpowiednie służby powinny się przyglądać wskazanym posesjom i przyłapywać właścicieli na gorącym uczynku, żeby ich ukarać.

SMOG
8 lat temu

„Pozdrawiam” moich sąsiadów, którzy palą latem i zimą: papę, styropian, podkłady kolejowe, a jeden to ma chyba krematorium w kotłowni!
Powinni wprowadzić zakaz palenia przynajmniej od maja do września!
Tylko gaz i prąd,

z Pruślina
8 lat temu

Dużo kartek będę potrzebować……..

wiem czym oddycham
8 lat temu

http://www.dobreprogramy.pl/Jakosc-powietrza-w-Polsce,Program,Android,69228.html
Polecam zainstalowanie aplikacji j.w. -niestety nie ma miasta Ostrowa bo ….brak stacji pomiarowych.

hadwao
8 lat temu

Podłączenie do ciepłociągu powinno się odbywać na koszt OZC ,podobnie sytuacja wyglada z przyłaczami energetycznymi ,ja muszę wszystko zapłacić[skrzynka ,przyłącze] a potem przekazać na własność Energi .Nie ma się co dziwić jak pracownicy takich firm rozbijają się terenówkami .Te firmy [Energa ,Ozc]to nieuczciwi monopoliści .wykorzystujący swoją dominująca pozycje na rynku.Dlaczego ja mam finansować rozbudowę ich sieci a oni już nie wiedzą jakie pensje sobie wypłacać .Razem zdechniemy w tym smrodzie .

Gomuła
8 lat temu

a kiedy parcele Zacharzewskie

Prawdziwy Polak
8 lat temu

są jakieś dane ile mieszkań będzie podłączone w śródmieściu ostrowa do cieplika w tym roku?

19
0
Napisz co o tym sądziszx