O dwie nowoczesne karetki wzbogaciły się służby ratunkowe ostrowskiego szpitala. Ratownicy są od tej pory także w stanie ustawić w terenie, w przypadku nagłego zdarzenia, specjalistyczny namiot pełniący rolę szpitala polowego.
+
W dniu 2 września 2016 r. odbyło się w szpitalu symboliczne przekazanie nowych nabytków.
– ‘’Jako Zarząd i Rada Powiatu staramy się wspierać finansowo zarówno zadania inwestycyjne realizowane w szpitalu, jak i zakup sprzętu medycznego. Tym razem ustaliliśmy, że znaczące środki z budżetu przekażemy na cel inwestycyjny jakim jest rozbudowa szpitala o nowe skrzydło, natomiast zakupy karetek zrealizowane zostaną z budżetu szpitala’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Flotę zasilą dwie nowoczesne karetki marki, które zastąpią wyeksploatowane ambulanse mające na licznikach grubo 600 tys. km przebiegu.
– ‘’Te karetki zastąpią pojazdy, które kupiliśmy kilka lat temu ze środków unijnych. Potrzeb w tym zakresie jest bardzo wiele, bo rocznie do stanów nagłego zagrożenia życia i zdrowia nasze zespoły wyjeżdżają ok. 10 tysięcy razy. Ponad 7 tys. wyjazdów to tzw. transport sanitarny, a na nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia rocznie prawie 21 tysięcy pacjentów. To pokazuje skalę potrzeb w zakresie transportu sanitarnego’’ – powiedział Dariusz Bierła dyrektor ZZOZ w Ostrowie.
Ostrowski szpital posiada 5 zespołów ratownictwa medycznego w tym dwa specjalistyczne (w skład ich wchodzi lekarz) oraz 3 podstawowe (z ratownikiem medycznym) oraz 7 ambulansów ratunkowych i dodatkowo, karetkę N dla transportu noworodków.
Najnowsze ambulanse to w przenośni i dosłownie Mercedesy.
– ‘’To są jedne z najnowocześniejszych samochodów, z bardzo ekologicznymi silnikami. Każda karetka jest wyposażona m.in. w ssak i krzesełko kardiologiczne, oczywiście nosze, funkcjonalne szafki i lodówkę. Dysponuje oświetleniem ledowym oraz dodatkowymi punktowymi lampami. Jest także przejście do kabiny kierowcy’’ – stwierdził Przemysław Kaczmarek, koordynator ds. zabezpieczenia ruchu sanitarnego.
Szpital wzbogacił się także o nowoczesny namiot, który w terenie może pełnić rolę szpitala polowego. To sprzęt przydany w zdarzeniach takich, jakie miało miejsce w Jankowie Przygodzkim po tragicznym wybuchu gazu.
– ‘’Komfort dla pacjentów i pracy służb medycznych jest nieporównywalny. W ciągu paru minut w pobliżu miejsca zdarzenia ten szpital jest w stanie przyjmować pacjentów. Do tej pory nie mieliśmy takiego wyposażenia. Mamy przygotowaną specjalna przyczepę, na której oprócz namiotu można przetransportować dodatkowe deski ortopedyczne, środki opatrunkowe tak, by szybko i profesjonalnie pracować na miejscu’’ – powiedział D. Bierła.
Namiot został wyprodukowany i przekazany szpitalowi przez firmę Lubawa SA.
– ‘’To namiot mający 26 m kwadratowych powierzchni użytkowej. Wykonany z tkaniny poliestrowej dwustronnie gumowanej. Może być eksploatowany w warunkach od minus 35 do plus 50 stopni Celsjusza. Posiada podłogę mocowaną na stałe. Do namiotu można zastosować kotary z możliwością podzielenia, jest również możliwość zamocowania oświetlenia. Namiot można sprawiać w dwojaki sposób z butli z reduktorem bądź z pompki elektrycznej. W przypadku pompki rozstawienie zajmuje 3 minuty, w przypadku napełniania z dwóch butli trwa to nawet ok. 45 sekund’’ – powiedział Jacek Złotorzyński, przedstawiciel firmy Lubawa SA.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News