Czy Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana?

W wielu polskich miastach zlikwidowano już Straż Miejską. Takie przypadki można znaleźć najbliżej nas w Pleszewie, czy trochę dalej w Oleśnicy. Krytycy zarzucają tej służbie mundurowej, że zajmują się głównie wystawianiem mandatów/zakładaniem blokad na koła. Często słyszy się zarzuty, że są niepotrzebni. W Ostrowie Wlkp. na strażników wydajemy 1,6 miliona złotych. Część mieszkańców uważa, że te pieniądze można by lepiej zagospodarować lub przeznaczyć na dodatkowe etaty/dyżury w policji.

+

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp. przygotował całą litanię dokonań ostrowskich strażników miejskich, którą prezentujemy poniżej. Zapraszamy już tutaj do dyskusji w komentarzach.

Z uwagi na fakt, że wyjaśnienia Urzędu zajmują prawie 4 strony A4, postanowiliśmy umieścić je w specjalnym oknie do przejrzenia. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze.


[pdf-embedder url=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2016/09/straz-miejska.pdf”]

– przeprowadzono w terenie 51 kontroli w sprawie potwierdzenia zamieszkania (pobytu) osób, wobec których prowadzone jest postępowanie administracyjne,

– współuczestniczono w 17 oględzinach lokali mieszkalnych w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego dotyczącego spraw meldunkowych,

– w 31 przypadkach wykonano czynności związane z odbiorem i dostarczeniem dowodów osobistych mieszkańcom miasta, a w 12 przypadkach dostarczano korespondencje,

– zrealizowano 16 konwojów w celu dostarczenia dokumentów urzędowych do Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim i Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu,

– przeprowadzono 27 wywiadów środowiskowych dotyczących ustalenia miejsca pobytu dzieci na okoliczności nie podjęcia obowiązku szkolnego,

– wykonano w terenie 102 kontrole posesji, pod kątem wydania pozwolenia na wycinkę drzew,

– przeprowadzono 231 kontroli nieruchomość pod kątem ich zamieszkania w związku z prowadzonym postępowaniem dot. ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz 86 kontroli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

– w 129 przypadkach zrealizowano transport materiałów kancelaryjnych, urządzeń nagłaśniających, dokumentacji, plakatów i ogłoszeń promocyjnych, kierowanych do instytucji oświatowych, instytucji samorządowych i innych podmiotów.

– w 61 przypadkach strażnicy prowadzili działania związane z ochroną obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.


W ramach współpracy z organizacjami i jednostkami samorządowymi, państwowymi , instytucjami publicznymi, inspekcjami i strażami, zrealizowano następujące czynności:

– w ramach współpracy z sądem i zespołem kuratorskiej służby sądowej sądu rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim w 2015 , prace społecznie-użyteczne pod nadzorem strażników miejskich wykonywało 213 osób, z czego 142 odpracowało karę w całości, a 71 osób jest w trakcie jej odpracowywania. Ogółem, w 2015 r. osoby te przepracowały 9 070 godz., zbierając w sumie 170 m3 odpadów komunalnych typu (butelki plastikowe, szklane , papier, i inne tworzywa odpadowe) wykonując dodatkowo różnego rodzaju prace porządkowe i pielęgnacyjne zieleni miejskiej.

CZYTAJ  Ciężarówka z wozem pancerny wypadła z drogi (z REGIONU)

– w ramach współpracy pomiędzy jednostkami straży i policji, strażnicy miejscy przyjęli i zrealizowali 139 spraw w zakresie kontroli ruchu drogowego i porządku publicznego.

– na podstawie otrzymanych zgłoszeń, przeprowadzono 61 kontroli w terenie pod kątem wałęsających się bezpańskich zwierząt, a w przypadku ich potwierdzenia informowano pracowników schroniska dla bezdomnych zwierząt, udzielając pomocy przy ich odławianiu.


Zgodnie z posiadanymi kompetencjami i uprawnieniami Straż Miejska przyjęła i zrealizowała ogółem 3 104 interwencje związane z ładem i porządkiem publicznym oraz ruchem drogowym, w tym:

służba dyżurna SM interweniowała w:

117 w sprawach dotyczących nieprawidłowości porządkowych informując merytoryczne komórki urzędu miejskiego, właściwe służby miejskie i powiatowe oraz inne instytucje odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku mieście.

114 przypadkach w sprawie nieprawidłowości oznakowania drogowego, sygnalizacji świetlnej, stanu nawierzchni ulic, chodników i infrastruktury drogowej, informując właściwe instytucje i zarządy dróg.

w trakcie obchodów porządkowych prowadzonych przez dzielnicowych SM, skontrolowano 188 miejsc zagrożonych tworzeniem się dzikich wysypisk śmieci. W przypadku stwierdzenia zalegających odpadów podejmowano niezwłocznie działania celem ich usunięcia. W ramach jesiennej akcji porządkowej w miesiącu październiku, ponownie przy wykorzystaniu osób wykonujących prace społecznie-użyteczne zlikwidowano obozowisko osób bezdomnych w rejonie Parku 600-lecia.

w ramach prowadzonych działań prewencyjnych, 3-krotnie przeprowadzono kontrolę  ogólnodostępnych placów zabaw i urządzeń zabawowych, zwracając uwagę na ich potencjalne uszkodzenia mogące zagrażać bezpieczeństwu dzieci, oraz kontrolę wyposażenia tych obiektów w regulamin korzystania z urządzeń zabawowych.

w trakcie służb porządkowych przeprowadzono 383 kontrole obszarów przyległych do punktów sprzedaży napojów alkoholowych, działając prewencyjnie i represyjnie w temacie usiłowania spożywania alkoholu oraz zakłócania spokoju i porządku publicznego,

w okresie sprawozdawczym zrealizowano 262 kontrole miejsc gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych tj: dworce, pustostany, parki, piwnice itp., przekazując ok. 60 ulotek informacyjnych w zakresie oferowanej pomocy w temacie noclegu i posiłków,

przeprowadzono 16 akcji prewencyjnych w trakcie, których rozdano około 650 zestawów do sprzątania nieczystości po psie oraz ulotek informacyjnych dotyczących obowiązków właścicieli psów i ich odpowiedzialności prawnej,

CZYTAJ  Ostatni moment by zapisać się na bezpłatne badania

zabezpieczono 102 imprezy publiczne takie jak: festyny miejskie, oświatowe, osiedlowe, religijne, sportowe, artystyczne, przemarsze, zgromadzenia.

zrealizowano 165 kontroli porządkowych terenów przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, tj. parki, boiska szkolne, orliki, siłownie zewnętrzne. Powyższe kontrole miały na celu zapobieganie wybrykom chuligańskim, dewastacji urządzeń zabawowych, sportowych i infrastruktury miejskiej,

w trakcie festynów, zgromadzeń rowerzystów typu „Masy Krytyczne” oraz w siedzibie SM strażnicy oznakowali  317  jednośladów.

w ramach realizacji programu „Bezpieczne Miasto” oraz prowadzonych działań profilaktycznych w placówkach oświatowych, w roku 2015 przeprowadzili 27 spotkań i prelekcji z dziećmi w których łącznie udział brało 675 osób.

W kategorii spraw porządkowych prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i kodeksu wykroczeń (takich jak: zanieczyszczenia miejsc publicznych przez osoby i zwierzęta, niszczenia zieleni, umieszczania plakatów w miejscach publicznych do tego nieprzeznaczonych, niszczenia urządzeń użytku publicznego) oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w roku ubiegłym ujawniono 257 wykroczeń.

W kategorii spraw związanych z bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji, realizowanych w oparciu o przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym i kodeksu wykroczeń, w roku ubiegłym ujawniono 1591 wykroczeń.

– unieruchomiono 63 pojazdy przez założenie urządzenia do blokowania kół

– na podstawie art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wydano dyspozycje usunięcia z drogi publicznej 6 pojazdów

– w 12 przypadkach zabezpieczono w pasie drogi miejsca mogące przyczynić się do kolizji lub innego podobnego zdarzenia w ruchu drogowym i pieszym (dziury w jezdni i chodnikach, popękane pokrywy włazów i studzienek kanalizacyjnych)

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
106 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jazi
8 lat temu

likwidacja

arii
8 lat temu

ludzie nie przeszkoleni i z nadmierną dociekliwoscią. won. przypadek spaceru z moim psem kiedy spacerowałem a idiota nasrał w pory i wyciagnał pałe i doprowadził mojego psa do szału.

antyśmierdziel
8 lat temu

A teraz mały kawał: jedzie marynarz na okręcie wypiął dupę na zakręcie fiku miku i już na koniku. Koniec kropka i tyle w temacie.

kefir
8 lat temu

Apel do p. Radziszewskiego. Widzisz pan jakie są nastroje wśród mieszkanców. Wszyscy gdzies pracujemy, trudno ogarnąć sprawy prywatne z zawodowymi i społecznymi, nie ma czasu. Ale zróbmy referendum, proszę się tym zająć. Będzie z tego i świetny materiał w tv (bo z pewnością strażniki będą lamentować, szukać koryta po urzędach, może być ciekawa heca!:) i (nie wątpię! świetny efekt referendum, czyli likwidacja tych hmmmm… strażników. No nie fizyczna, gdzieś robotę znajdą pożyteczną, oby nie w urzędach. Trzeba to będzie też śledzić. Ludziska pisza tu o likwidacji i tego chcą prawie wszyscy. Do dzieła panie Marku.

Jacek
odpowiada  kefir
8 lat temu

ok, robimy referendum ,chociaż to ogólnie absurd żeby było potrzebne ,bo już dawno nie powinno być straży miejskiej którą widać ostatnio heheszkującą w samochodach po 2-3ech,a nawet 4rech. Albo usatysfakcjonowanych swoją „władzą” że jakihś bezdomnych zawieźli za habety do prac spsołecznych za piwo wypite na pół na ławce. Skoro demokracja to tak być nie może!!

w
odpowiada  kefir
8 lat temu

Referendum? TAK, tylko co z frekwencją – niska frekwencja sprzyja przeciwnikom likwidacji SM. Szkoda, że ponad 50% rodaków przez tyle lat nie zrozumiało na czym
polega demokracja! i to olewa. I teraz mamy co mamy i będzie jeszcze „lepiej”.

Wacek
8 lat temu

1,6 miliona rocznie x 25 lat to 40 milionów! Do tego odsetki, czyli razem uzbierałoby się na koncie po takim okresie z 60 milionów! Hala sportowa z prawdziwego zdarzenia (3-4 tysiące miejsc) to koszt 25-30 milionów złotych. Wiadomo dlaczego w Ostrowie nie ma hali, stadion wygląda jak ruina, nie ma kasy na ramę komunikacyjną? A tak na marginesie kiedyś Straży Miejskiej nie było i świat w Ostrowie się walił? Bezsensownie wydawana kasa! Zlikwidować!

xyz
8 lat temu

TaK! Zlikwidować!!!!!!!!

K...
8 lat temu

Oczywiście,że do likwidacji nigdy nie widziałam żadnej interwencji ani innej konkretnej pomcy poza jazdą samochodem

k
8 lat temu

zlikwidować ! kilka etatów w policji zwiększyć i ta sama robota zrobiona a koszty mniejsze bo utrzymanie jednostki i kierownictwa odpada.

jjedrzejj
8 lat temu

zlikwidowac!! woza dupy autami ,lub siedza przed biurkiem tyle ich widac….

Obiektywna
8 lat temu

Po pierwsze: najpierw niech autor tego artykułu konkretnie zweryfikuje koszty funkcjonowania straży a nie powiela tych nieprawdziwych informacji o jakimś 1,6 miliona zł., bo nigdy takich kwot nie wydawano nawet w okresie największej liczby zatrudnionych tam ludzi i inwestycji.
Po drugie: dobrze by było wywołując taką dyskusję na temat likwidacji straż przedstawić opinii publicznej wszystkie zadania realizowane przez straż a nie tylko ich część jak to zostało przedstawione przez autora artkułu, który jak wiadomo za strażą nie przepada.
Po trzecie: szanowni komentatorzy pamiętajcie po likwidacji straży ich zadania i obowiązki nie zostaną przejęte przez inne instytucje o których się tak miło rozpisujecie, bo oni mają inne sprawy do „roboty”. Jeśli tego teraz nie robię to na pewno nie będą robić kiedy straż zlikwidują. Pozdrawiam

Tomik S.
odpowiada  Obiektywna
8 lat temu

Obiektywna powiedz lepiej staremu żeby zaczął roboty szukać, dosyć opierda…nia za publiczne pieniądze

gucio
odpowiada  Obiektywna
8 lat temu

Wiecej patroli policyjnych za te pieniadze

106
0
Napisz co o tym sądziszx