Nie Rób Dymu – nie pal w piecu czym popadnie!

O tym, że kominek i piec grzewczy to nie śmietnik wiedzą CHYBA wszyscy. Jednak nie każdy przekuwa teorię w praktykę, paląc tym, co najbardziej toksyczne. Dzisiaj Polska na mapie Europy pod względem zanieczyszczonego powietrza znajduje się w zdecydowanej czołówce. Chcąc odwrócić ten trend i sprawić, by utraciła wiodącą pozycję w haniebnym rankingu, uruchomiono ogólnopolską kampanię edukacyjną „Nie Rób Dymu”. Jej bohaterowie, drwal i naukowiec, udowodnią, że palenie w piecu to sztuka i pokażą, jak robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie np.  z wykorzystaniem drewna.

+

Jakość powietrza w Polsce pogarsza się z roku na rok. Liczba miejscowości, w których stężenie toksycznych substancji osiąga stan alarmujący wciąż rośnie. Nie inaczej jest w Ostrowie Wlkp. Przyczyn powstającego smogu jest wiele. Nieodłącznie wiąże się on z emisją pyłów i szkodliwych gazów pochodzących m.in. z transportu miejskiego czy domowych palenisk i pieców grzewczych. Zjawisko nasila się wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy zawartość toksycznych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy nawet kilkukrotnie. Problem ten dotyczy już nie tylko południowej części kraju z Krakowem na czele, ale również pozostałych regionów Polski.

Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy pieców i kominków wraz z nastaniem chłodniejszych wieczorów spalają w nich między innymi śmieci. Wielu robi to z przekonaniem, że łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie domu i utylizację odpadów, nie zdając sobie sprawy, że w rzeczywistości wywołuje smog. Druzgocący w skutkach brak wiedzy i świadomości, stał się bodźcem do uruchomienia kampanii o zasięgu ogólnopolskim – Nie Rób Dymu. Ten zupełnie nowy format, realizowany ponad podziałami, szanujący wszystkie ogniwa paliw w istniejącym miksie energetycznym, ma na celu interaktywną edukację podaną w nietuzinkowej formie. Kampania z udziałem naukowych autorytetów pokaże Polakom, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z posiadanych surowców, zwłaszcza drewna, by nie szkodzić, a dbać o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

CZYTAJ  Droga na Poznań była zablokowana przez buraki

– Pomysł na realizację kampanii narodził się w odpowiedzi na opłakany stan powietrza w Polsce, którego jakość z roku na rok się pogarsza, a także w odpowiedzi na mity narastające wokół szkodliwego wpływu palenia drewnem – mówi rzecznik prasowy kampanii – Realizując nasz projekt chcemy przede wszystkim zmienić nawyki i postawy Polaków, nauczyć ich jak żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, nie szkodząc mu, a także chcemy udowodnić, że drewno może być optymalnym źródłem energii. Tym bardziej, że Polska posiada bardzo bogate pokłady tego odnawialnego surowca, zajmując 4. miejsce w Europe pod względem zalesienia. 

Kampania Nie Rób Dymu to pierwsze tak szeroko zakrojone działanie edukacyjne, w którym organizatorzy pokazują Polakom, jak świadomie palić w piecach i kominkach – mówi Szymon Szufa, ekspert kampanii – Spośród innych podobnych inicjatyw wyróżnia ją to, że nie antagonizuje dostępnych źródeł energii, wedle zasady, że optymalny miks energetyczny to zróżnicowany miks, a więc jest w nim miejsce zarówno na drewno, węgiel, gaz itd. To niezwykle ważne przedsięwzięcie, ponieważ w Polsce nadal zbyt mało wiemy o źródłach energii i ich wpływie na środowisko. Polacy nie są również świadomi tego, jak  wielki wpływ na jakość naszego życia mają ich zachowania i nawyki. – dodaje.

W ramach inicjatywy już niebawem zostanie powołana Grupa Robocza, skupiająca opiniotwórcze podmioty, organizacje i firmy działające m.in. w sektorze, energetycznym, grzewczym czy przetwórstwa drewna. Stanie się ona rzecznikiem drewna w publicznej debacie, a jej członków połączy wspólny cel – odczarowanie wizerunku drewna oraz determinacja do zmiany starych i kształtowania zdrowych postaw i nawyków w zakresie palenia w piecu i kominku.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Kontrowersyjna waloryzacja podatków w Ostrowie Wielkopolskim

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
51 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
...i
8 lat temu

Zdjęcie zrobione na Pułaskiego…jak kopci Latajka…

Kazimierz Pułaski
odpowiada  ...i
8 lat temu

Mieszkam niedaleko tego śmierdziela Latajki, zamiast utylizować odpady z produkcji wózków (gąbki, pianki czy gumy) pali w piecu przy warsztacie. Wieczorami myśli że tego nie widać i proceder powtarza co kilka dni. Niech straż miejska ruszy dupe i zamiast brać łapówkę niech mu walnie mandat!!

.
8 lat temu

Palić można prawie wszystko ale musi być do tego odpowiednio wysoka temperatura więc zaczynamy mocno nagrzewając piec drewnem. Uprzedzając hejty nie mam pieca ale trochę wiedzy mam

Utopista
8 lat temu

Radny A. Kornaszewski na zatrute powietrze w Ostrowie ma swoją receptę. Zakupić kolejną stację badań składu powietrza nad miastem. A jak się zatruwający o tym dowiedzą, to masowo zaczną zakładać ogrzewanie gazowe albo zmieniać piece starego typu na ekologiczne. Buhahahahahahahahahahahaha

do Utopista
odpowiada  Utopista
8 lat temu

Co Twoja wypowiedź wnosi do tematu? Polityka wszędzie wciśnie swoje brudne łapy.

Utopista
odpowiada  do Utopista
8 lat temu

Mam brudne łapy, bo wychodzę z kotłowni, załadowałem piec z nawiewem. Palę węglem i odpalam go z góry. A palantów którzy pieprzą bez składu i ładu typu A.K mam w głębokim poważaniu, bo wiem, że opłacanie jego obecności w radzie miejskiej jest tylko zbędnym kosztem dla podatnika.

!
odpowiada  Utopista
8 lat temu

Palantem ty jesteś, utopisto. Stacja, o której mówił Kornaszewski potrzebna jest choćby rodzicom małych dzieci, ludziom chorym i starym po to, żeby wysyłać ostrzeżenia. To profilaktyka durniu. Tego nie wymyślił jakiś Kornaszewski. Takie stacje w naszej części Wielkopolski ma tylko Kalisz i Konin. I to mieszkańcy tych miast mogą się rano dowiedzieć, że w tym przykładowym dniu lepiej nie wyjeżdżać z dzieckiem na spacerek, lepiej by ludzie starzy nie wychodzili, jeśli nie muszą z domu, lub osoby chore szczególnie na choroby płuc. Dotarło palancie? Zawiadamianie o zagrożeniu, mówi ci to coś? Są już odpowiednie aplikacje na smartfony, które ostrzegają. I my w Ostrowie możemy się dowiedzieć o zagrożeniach w Kaliszu!

Klejstofelek
odpowiada  !
8 lat temu

Utopista to zacofany umysłowo człowiek. Inaczej pisząc, półgłowek.

Jo
8 lat temu

Mój dziadek palił od dołu, mój ojciec palił od dołu, bede palił od dołu i jo! A na wiosnę bede wypalał swojo łąkę!

Mądrzejszy od JO
odpowiada  Jo
8 lat temu

Łąkę wypalać? Bez sensu!!!

marek
odpowiada  Jo
8 lat temu

Mózg ci już dawno wypaliło.

Ekolog
8 lat temu

Spalanie wilgotnego drewna w kominkach jest bardziej szkodliwe dla ludzi niż palenie węglem w piecach węglowych.

CIEĆ
8 lat temu

Trzeba do własnej metody spalania segregować śmieci na:
a-niepalne b- trudnopalne c-łatwopalne
albo zanieść swoje własne śmieci do sąsiada niech ten spali i nie będzie problemu.

A
8 lat temu

Dopóki nie będzie kontroli, to śmieci zawsze będą w piecu. I nie ważne że zabiorą śmieci w każdej ilości. Trochę plastiku śmieci i w okresie gdy nie mrozu w domu ciepło.

Uśmiechnieta morda
8 lat temu

tak do końca to obywatel nie jest winien ale jak juz drewno przeszkadza to już jest fiksum dyrdum? ( kontrole winny być na składach wegla jakiej jakości sprzedają ) ament

halo
odpowiada  Uśmiechnieta morda
8 lat temu

Sprzedaż mułu powinna być zakazana.

obserwator 1
odpowiada  Uśmiechnieta morda
8 lat temu

Amen

jj
8 lat temu

Bzdurna nagonka na tych co tego nie robią. Tak zbieram całe lato odpady, śmieci, a jesienią noszę je po domu i wciskam je do kominka. Znajdźcie inne źródło zatruwania, a nie domowe piece i kominki. Podpowiem. Np. małe firmy. Opału ani grama, a od rana trzeba napalić aby nie marznąć. No to się pali. Wszystkim. Zanim przyjdzie właściciel ( o ile przyjdzie ) robi się ciepło. Jak przyjdzie to o czym rozmawiać skoro jest ciepło. Kubła w takiej firmie też nie uświadczysz. Kontrole z MZO lub ochrony środowiska? Po co?. Lepiej pisać głupoty. Tzw TIRY ciągnące za sobą warkocz spalin. Kto im robi przegląd techniczny i jak?. Myślę, że tych przykładów jeszcze dodacie.

anka
8 lat temu

W czasach, gdzie każda ilość śmieci zabierze MZO tylko idiota pali nimi w piecu. Ludzie dziwią się,że dzieci chorują a nie pomyślą,że to może być skutkiem wdychania smrodów z komina sąsiada. Ludzie, pomyślcie trochę zanim wsadzicie śmieci do pieca.

Maria
odpowiada  anka
8 lat temu

popieram !!!! …..codziennie wracam do domu ulicą Gorzycką i zastanawiam się skąd tam taka mgła ????…a to mieszkańcy ulicy Gorzyckiej a chyba jeszcze bardziej Zachodniej fundują nam takie oto niespodzianki…..ludzie zastanówcie się co spalacie w piecu….bo potem to coś powraca do waszych i naszych płuc !!! ….powinny tam być kontrole Staży Miejskiej !

:-(
odpowiada  Maria
8 lat temu

Mario, podobnie jest na wielu ulicach, np Traugutta, Chłopickiego…

marek
odpowiada  anka
8 lat temu

Idioci Cię minusują. Prawda boli..

do anka:
odpowiada  anka
8 lat temu

Na Gorzyckiej zadyma jak po Tupolewie.

51
0
Napisz co o tym sądziszx