Blisko 15 milionów złotych dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystko za sprawą wspólnego projektu Miejskiego Zakładu Komunikacji, spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski. – To najwyższa bezzwrotna dotacja dla Ostrowa w jego historii. Projekt został wysoko oceniony ze względu na innowacyjne rozwiązania, ale także za zaangażowanie w niego kilka wzajemnie uzupełniających się podmiotów – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
+
„Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski” to tytuł projektu, który zajął wysokie 5 miejsce wśród 21 projektów z całej Wielkopolski, które zostały zgłoszone do WRPO. Na działanie związane z transportem miejskim przeznaczono tam 140 milionów złotych. Środki te są wystarczające na sześć pierwszych projektów. Ostrowskie dofinansowanie opiewa na 14 885 225,88 zł. Całość projektu ma wartość ponad 20 milionów złotych.
Projekt to wynik współpracy Miejskiego Zakładu Komunikacji, spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe oraz Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski.
– Dzięki współpracy i osiągnięciu synergii pomiędzy tymi podmiotami udało nam się stworzyć projekt, który został wysoko oceniony m.in. za swoją innowacyjność. Należy tu wspomnieć rolę Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego i nowych rozwiązań, które miejska spółka zastosuje w ramach projektu. To koncepcja, która obejmuje wiele aspektów życia miejskiego i jednocześnie wpisuje się w nasza politykę zielonego miasta. To kolejny, tym razem bardzo duży, bo warty ponad 20 milionów złotych, krok na drodze do ekologicznego i przyjaznego środowisku miasta – przekonuje prezydent miasta.
Koordynację nad powstawaniem projektu prowadziło Centrum Rozwoju Komunalnego.
– To właśnie m.in. dla takich działań powstało CRK – to nadzór nad rozwojem i inwestycjami w całej gospodarce komunalnej oraz wdrażanie wspólnych projektów dla miejskich spółek. CRK ma być centrum projektów innowacyjnych i synergii różnych dziedzin gospodarki komunalnej – dodaje Beata Klimek.
Zakup autobusów
W ramach zadania zaplanowano zakup 4 autobusów o napędzie elektrycznym oraz 3 autobusów z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Autobusy zastąpią 7 obecnie użytkowanych pojazdów.
– Co ważne z punktu widzenia użytkowników naszych autobusów, są one bardzo bezpieczne, a dodatkowo ekologiczne i zeroemisyjne. Wprowadzimy również rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, które spełnia wszelkie oczekiwania mieszkańców naszego miasta – wylicza Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.
Wraz z autobusami zakupione i zamontowane zostaną dwie dwustanowiskowe stacje ładowania autobusów elektrycznych. Stację ładowania autobusów zasilane będą energią elektryczną pochodząca z odnawialnych źródeł. Dostawcą energii będzie Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.
– Wiele mówi się o tym, że choć autobusy są elektryczne, jednak energię dla nich uzyskuje się poprzez spalanie węgla. W przypadku naszego miasta i kogeneracji oraz biomasy z OZC otrzymujemy energię „zieloną”, nie ma zatem potrzeby pozyskiwać jej z elektrowni węglowych, jak praktykuje się w niektórych miastach posiadających tabor elektryczny – dodaje prezes MZK. – Nasze nowe autobusy zaczną jeździć po ostrowskich ulicach już w przyszłym roku, a dzięki dofinansowaniu spółka zapłaci za nie jedynie 15% wartości.
System roweru miejskiego
Zadanie obejmuje zakup i montaż dwóch stacji w ramach tworzonego systemu roweru miejskiego na terenie Ostrowa. Stacje wyposażone będą łącznie w 30 miejsc postojowych, przy czym zakupionych zostanie 20 rowerów miejskich. Stacje zostaną ulokowane przy ul. Paderewskiego (w ramach tworzonego tam w projekcie węzła przesiadkowego) oraz przy ul. Dworcowej (w bezpośrednim pobliżu dworca PKP).
– Rozpoczynamy od dwóch stacji. Pozostałe na terenie miasta powstaną w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Będzie to bardzo łatwy sposób na przemieszczanie się po mieście bez potrzeby korzystania z samochodu – mówi Janusz Marczak, wiceprezes MZK.
Budowa parkingu buforowego ze ścieżką rowerową
Budowa parkingu buforowego ma na celu zwiększenie atrakcyjności i dostępności do transportu zbiorowego poprzez budowę parkingu dla osób przyjeżdżających do centrum miasta i umożliwienie pozostawienia samochodów na parkingu poza centrum w celu kontynuowania podróży autobusem bądź rowerem.
Miejsce na parking buforowy znajduje się pomiędzy Stadionem Miejskim, a modernizowanym obecnie basenem.
– Jest to bardzo korzystna lokalizacja. Parking będzie mógł obsługiwać osoby korzystające z basenu, a także biorące udział w wydarzeniach, które odbywają się na ostrowskim stadionie. Będzie to jednak parking typu „Zostaw samochód, jedź dalej”. Powstanie tu 112 miejsc parkingowych, stacja roweru miejskiego, zatoka dla autobusów. Dlatego mieszkańcy miasta będą tu mogli zostawić samochód i przesiąść się do autobusu bądź na rower. Mogą także do niedalekiego centrum miasta dotrzeć na pieszo – przekonuje Marek Kolasiński, prezes CRK.
W tym rejonie zostanie wybudowana także ścieżka rowerowa.
Wdrożenie systemu zarządzania ruchem ITS
ITS to inteligentny system transportowy. Umożliwia on ma pierwszeństwo przejazdu pojazdów komunikacji publicznej przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Autobusy wyposażone zostaną w system, który pozwoli na odebranie sygnału przez zlokalizowane przed sygnalizacją bramki.
– Zależy nam na tym, by mieszkańcy korzystali z transportu publicznego. By ich do tego zachęcić, autobusy musza kursować punktualnie. Jeśli autobus będzie spóźniony system umożliwi mu szybszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jednak nie będzie on przeznaczony nie tylko dla autobusów. Również dla pojazdów uprzywilejowanych – karetek, wozów strażackich, policji – tłumaczy prezes CRK.
Modernizacja oświetlenia na osiedlu Nowe Parcele i Parcele Zacharzewskie w Ostrowie Wielkopolskim
Celem wymiany istniejących opraw i słupów oświetlenia drogowego jest zmniejszenie emisji CO2 oraz energochłonności istniejących urządzeń oświetleniowych poprzez obniżenie ich mocy i dostosowaniu konstrukcji.
Zadanie obejmie demontaż 868 istniejących opraw oświetleniowych, demontaż 43 istniejących słupów, montaż 868 energooszczędnych opraw oświetleniowych ze źródłami światła LED wraz z osprzętem elektrycznym i wysięgnikami.
Projekt rozpoczyna się 1 lutego 2017 roku, a jego całkowite rozliczenie może maksymalnie potrwać do 31 stycznia 2018 roku. W ramach projektu zostały również przewidziane środki na działania promocyjne zachęcające do korzystania z zawartych w nim rozwiązań.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News