Ostrowska straż miejska, we współpracy z organami administracji samorządowej, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi instytucjami powołanymi m.in. do udzielania pomocy potrzebującym, pomagać będzie bezdomnym w przetrwaniu trudnego okresu zimowego. W trakcie obchodów swoich rewirów strażnicy dzielnicowi prowadzić będą kontrole prewencyjne miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.
+
Okres zimowy dla wielu osób, a szczególnie bezdomnych, niesie ze sobą duże zagrożenia utraty zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia, z powodu wychłodzenia organizmu.
– Wiele z takich osób nie wie, gdzie szukać pomocy i schronienia, ale są i tacy, którzy nie chcę z niej skorzystać chroniąc się przed zimnem we własnym zakresie, nie zdając sobie do końca sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą hipotermia. Niezależnie od ich nastawienia bądźmy czujni i pamiętajmy o bezdomnych starając się im pomóc przetrwać ten trudny dla nich okres – apeluje Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.
Niebezpieczeństwo wychłodzenia organizmu nie dotyczy jednak tylko osób bezdomnych. Okres ten jest trudny również dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, które mieszkają samotnie. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku w całej Polsce odnotowywane są przypadki zgonów spowodowane wychłodzeniem organizmu.
Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku Ostrowska Straż Miejska we współpracy z organami administracji samorządowej, miejskim ośrodkiem pomocy społecznej i innymi instytucjami powołanymi m.in. do udzielania pomocy potrzebującym, pomagać będzie bezdomnym w przetrwaniu tak trudnego dla nich okresu.
– W trakcie obchodów swoich rewirów strażnicy dzielnicowych straży miejskiej prowadzić będą kontrole prewencyjne miejsc, w których mogą przebywać bezdomni takie jak: klatki schodowe i piwnice budynków mieszkalnych, dworzec kolejowy, opuszczone budynki, ogródki działkowe oraz miejsca wskazane przez mieszkańców Zdarza się często, że koczujący bezdomni po ujawnieniu ich miejsca pobytu przenoszą się w inne, nieznane dotąd strażnikom. Zawsze podczas napotkania takich osób staramy się je nakłonić do zamieszkania w noclegowniach czy innych ośrodkach zajmujących się pomocą w okresie zimowym – tłumaczy Grzegorz Szyszka.
Apelujemy do wszystkich, którzy zauważą osoby przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu lub życiu, aby powiadomić o tym właściwe instytucje – straż miejską, czy policję. Bądźmy czujni i zwracajmy również uwagę na osoby starsze i samotne mieszkające w naszym najbliższym otoczeniu, osoby schorowane i znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Pamiętajmy, każda informacja jest cenna, a jeden telefon może uratować komuś życie.
Ośrodki służące pomocą na terenie Ostrowa Wielkopolskiego:
1. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Limanowskiego 17,
2. Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas, ul. Grunwaldzka 72,
3. Dom dla Bezdomnych Mężczyzn Towarzystwo Pomocy im. Św. Alberta, ul. Olszynowa 53 a,
4. Dom Pomocy Społecznej, ul. Partyzancka 8,
5. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Al. Słowackiego 1c,
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News