Energia z OZC

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy znany jest głównie z produkcji ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ale spółka produkuje także energię elektryczną. To bardzo ważne w kontekście zakupu elektrycznych autobusów, które jeszcze w tym roku pojawią się na ulicach naszego miasta.

+

Niewiele osób wie, że ostrowska spółka OZC to również znaczący w regionie producent energii elektrycznej. W kotłowni przy ulicy Grunwaldzkiej zainstalowane są dwie turbiny służące do jej wytwarzania. Pierwsza z nich, o mocy 5,5 MW, wykorzystuje gaz do produkcji prądu, a druga, o mocy 1,5 MW, pracuje w skojarzeniu z kotłem biomasowym.

– Druga turbina wytwarza tzw. zieloną energię, gdyż przy spalaniu biomasy wytwarzany dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery, a spółka za produkcję tej energii otrzymuje tzw. zielone certyfikaty – mówi Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Obecnie wyprodukowaną w OZC energią elektryczną zasilane są m.in.: spółka Sklejka Eko S.A., Galeria Handlowa Ostrovia przy ulicy Kaliskiej, przepompownia ścieków przy ulicy Gdańskiej, oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie, stacje nadawcze telefonii komórkowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Energia wyprodukowana w kotłowni przy ulicy Grunwaldzkiej jest również wykorzystana na potrzeby własne ciepłowni, a jej nadwyżka jest odprowadzana do sieci ogólnokrajowej.

OZC jest także częścią projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”, który z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 15 milionów złotych. Całość projektu to blisko 21 milionów. W jego ramach nastąpi m.in. zakup autobusów elektrycznych.

– Nasza spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną linię kablową do Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby zasilać ekologiczną energią autobusy elektryczne, które w tym roku pojawią się w Ostrowie Wielkopolskim – dodaje prezes Marian Kupijaj.

Obsługa turbin to duże wyzwanie techniczne stawiane przed pracownikami. Turbiny pracują z prędkościami: ORC 3000 obr/minutę, Centrax 14 571 obr/minutę i każdy błąd w obsłudze może mieć bardzo poważne skutki. Jak skomplikowanym i drogim urządzeniem są turbiny najlepiej pokazuje załączone zdjęcie, na którym widać turbinę wyjętą z układu, przygotowaną do transportu do Włoch dla przeprowadzenia remontu. W minionym roku remont zespołu kogeneracyjnego kosztował spółkę milion złotych.

CZYTAJ  Lokal po kuchennej rewolucji Magdy Gessler zaskakuje?
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roman
7 lat temu

Tak dla porównania:
Elektrownia Bełchatów np. wytwarza: 5420 MW…… OZC 7 MW…..

deddekk
odpowiada  Roman
7 lat temu

No i ?? A czy OZC to elektrownia, czy zakład ciepłowniczy ? …..

uśmiechnięta morda
7 lat temu

przypominam Pani prezydent nadal czekamy na uregulowanie ceny ciepła na liczniki indywidualne obietnica wyborcza a liczniki na wejsćiu na blok to złodziejstwo za które płaca mieszkańcy – ament

Janka
odpowiada  uśmiechnięta morda
7 lat temu

Mordo, przecież zrobili odwrotnie, w blokach gdzie mieszkania miały indywidualne liczniki zdjęli je i teraz rozliczają z głównego. I to już za pańci prezydentki…

uśmiechnięta morda
odpowiada  Janka
7 lat temu

nieprawda

Jasiu
odpowiada  uśmiechnięta morda
7 lat temu

No to pogadaj z mieszkańcami bloków na Klasztornej zanim komuś zarzucisz mówienie nieprawdy…

belzebub
7 lat temu

Kupijaj o czym ty chłopie mówisz. Zresztą z wiedza zawsze miałeś problem.

michal
7 lat temu

panele sloneczne

OvO
7 lat temu

Wszystko na to wskazuje, że PREZES Kupijaj ma w tym ZŁOTY interes. To sie nazywa interes, prawda panie Kupijaj?

tom
7 lat temu

„…przy spalaniu biomasy wytwarzany dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery…” – zakopują go w ziemi czy jak ???

Szczerba Ty
7 lat temu

zamiast kupić 20 autobusów LNG to kupuje się 3 autobusy na bateryjki Gaz spala się OZC-u tworzy się siec za 15 mln aby przesłać energie do autobusów, a przesył, akumulatory itd to co? Straty!!!!!!! Boże uchowaj nas przed ekologami zanim zmarnują nasze publiczne pieniądze.

do Szczerba Ty
odpowiada  Szczerba Ty
7 lat temu

Przecież to nie ekolodzy o tym decydowali

ww
odpowiada  Szczerba Ty
7 lat temu

„Szczerba Ty’ Jesteś książkowym przykładem malkontenta

Szczerba Ty
odpowiada  ww
7 lat temu

raczej książkowym przykładem „głosu rozsądku”

kefir
odpowiada  Szczerba Ty
7 lat temu

Panie Szczerba Ty pełne poparcie. Najgłośniejsi ekolodzy to szkodniki. opłacani przez przemysłowców kombinatorzy. W normalnym państwie takich przygłupów przeciąga się pałami policyjnymi po grzbietach, odblokowuje inwestycję i żyje normalnie i taniej. Klimat polityczny na świecie dzięki Bogu się zmienia. Murzyńska rodzina opuściła Biały Dom i znowu mieszka w nim Biały Człowiek. Taka zmiana ma wielki wpływ na cały świat. Na taki Ostrów też. Może jeszcze będzie normalnie.

Szczerba Ty
odpowiada  kefir
7 lat temu

dzięki „kefir” bo już myślałem że to głos wołającego na puszczy. Swoją drogą bycie malkontentem w królestwie głupców to zaszczyt

jaja
7 lat temu

Nobel dla prezesa Kupijaja za technologię. Redakcji rada- może warto przeczytać co się kopiuje ? No i zagadka- w którym miejscu wystąpienia prezesa nauka poszła w las? hihihi

morgi
odpowiada  jaja
7 lat temu

A Ty zrób promocję na pieroga he he 🙂

piki
7 lat temu

Na miejscu OZC zrobiłabym jakąś promocję aby za grosze można było przyłączyć się do sieci ogrzewniczej,bo niestety ale jest to bardzo drogie a wiele rodzin bardzo chciałoby korzystać z sieci miejskiej,cena za przyłącze jest jednak wysoka i głupotą jest spłacanie w ratach czy pożyczanie pieniążków na to,żeby się podłączyć.Dlaczego nie ma sieci na ul.Wańkowicza na końcu za Sklejkami,na Grobli czy Osadniczej??Tyle się mówi o zanieczyszczaniu powietrza a nawet jeśli ktoś ma ogrzewanie gazowe bardzo chętnie skorzystałby z sieci miejskiej.Na zmianę z ogrzewania gazowego na miejskie nie ma dofinansowania,ale jest to niesprawiedliwe,bo kiedyś ktoś za własne pieniądze zmienił piec co na gazowe żeby było ekologiczniej,zanim jeszcze się o tym zagadnieniu tyle mówiło.

kiery
odpowiada  piki
7 lat temu

Odpowiedź jest krótka- BO NIE.

20
0
Napisz co o tym sądziszx