Do ostrowskiego „Okna życia” trafił w piątkowy poranek noworodek. Chłopczyk w stanie średnim trafił do ostrowskiego szpitala z objawami wychłodzenia. Nieoficjalnie mówi się, że policja namierzyła już matkę dziecka.
+
Jest to pierwsze dziecko przekazane do „Okna życia” powstałego w grudniu 2015 r. Pretekstem było znalezienie noworodka pod jedną z posesji przy ul. Nowa Krępa.
Aktualizacja:
Nieoficjalnie mówi się, że to członek rodziny powiadomił policję o możliwym porzuceniu dziecka. Policję o pojawieniu się dziecka w „Oknie życia” powiadomiła oficjalnie siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie Wlkp.
Aktualizacja nr 2:
Kobieta urodziła dziecko na ulicy w rejonie aresztu śledczego. Łożysko zostało porzucone na cmentarzu ewangelickim przy ul. Grabowskiej. Następnie dziecko położyła w „Oknie życia”. Kobieta nie jest z rodzaju patologicznych. Gdyby domniemana matka zmieniła zdanie, że jednak chce dziecko z powrotem, niezbędne będzie wykonanie badania genetycznego potwierdzającego pokrewieństwo.
Aktualizacja nr 3:
Prokurator wystąpił do Sądu Rodzinnego w sprawie noworodka znalezionego „w oknie życia” w Ostrowie Wlkp.
W związku z ujawnieniem w dniu 3 lutego 2017 r. w tzw. „Oknie życia” w Ostrowie Wlkp. noworodka płci męskiej Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wlkp. nadzoruje czynności w przedmiotowej sprawie w kierunku przestępstwa z art. 210§1 kodeksu karnego.
Jak wykazały dotychczasowe ustalenia, noworodek obecnie znajduje się pod opieką lekarzy oddziału neonatologicznego ostrowskiego szpitala. W toku wykonanych czynności wykonanych pod nadzorem Prokuratora ustalona została również matka oraz ojciec dziecka.
W oparciu o dokonane ustalenia Prokurator wystąpił do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o wydanie zarządzeń opiekuńczych, w tym wszczęcia postępowania o ustanowienie opieki prawnej do reprezentowania dziecka.
Jednocześnie podkreślić, należy, że „porzucenie” w rozumieniu w/w przepisu oznacza , że działanie polegające na opuszczeniu dziecka, musi być połączone z zaprzestaniem troszczenia się o niego, bez zapewnienia mu opieki ze strony innych osób. Do istoty „porzucenia” należy więc pozostawienie osoby, nad którą miała być roztoczona opieka, własnemu losowi, przy czym chodzi tu nie tylko o zaniechanie sprawowania opieki nad osobą małoletnią, lecz także o uniemożliwienie takiej osobie udzielenia natychmiastowego wsparcia.
Kwalifikowane z art. 210§1 kodeksu karnego przestępstwo porzucenia wbrew obowiązkowi troszczenia się małoletniego poniżej lat 15 zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do lat 3.
Jednocześnie kompleksowa karnoprawna ocena niniejszego zdarzenia może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu całości postępowania i wyjaśnieniu wszystkich okoliczności w sprawie.
Zostawienie dziecka w „Oknie życia”, pomimo prowadzonego postępowania policyjnego, nie wypełnia znamion w/w przestępstwa. Czynności śledczych mają za zadanie wszystko ustalić, co nie zmienia faktu, że kobieta po namierzeniu jest przesłuchiwana – a raczej liczyła na anonimowość.
Aktualizacja nr 4
Dziewczyna ma 17 lat i przebywa na oddziale położniczym. Dziecko na neonatologicznym. Dziewczyna była przygotowana do porodu. Wzięła ze sobą ręcznik i nożyczki.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News