Ofiarami oszustów – domokrążców najczęściej są seniorzy. Oszuści wchodzą do mieszkań najczęściej pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej, a w rezultacie okradają seniorów. Dlatego policjanci ponownie apelują, by nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych!
+
Na terenie naszego miasta, wczoraj 8 marca, 72-letnia kobieta padła ofiarą przestępców. Nieznajomi, którzy zapukali do drzwi seniorki podali się za pracowników wodociągów. Mężczyzna i kobieta przekonali 72-latkę, że zajmują się przeglądem instalacji wodnej. Ostrowianka nie spodziewając się, że ma do czynienia z przestępcami wpuściła ich do mieszkania. Mężczyzna przekonał właścicielkę o konieczności sprawdzenia ewentualnych problemów hydraulicznych w łazience. Poprosił seniorkę o pomoc. Ten moment wykorzystała wspólniczka mężczyzny, kobieta przeszukała pomieszczenia i ukradła znajdujące się w jednym z nich pieniądze. Po chwili nieznajome osoby wybiegły z mieszkania. Zgłaszająca zauważyła, że z mieszkania zniknęły pieniądze w kwocie 400 złotych. Do zdarzenia doszło na ul. Prostej.
Policjanci apelują o ostrożność! Przestępcy stosują różne metody, aby wyłudzić lub skraść nam pieniądze. Nie obdarzajmy nieznanych nam osób nadmiernym zaufaniem. Nie wpuszczajmy do domów osób obcych, nie wierzmy bezgranicznie w ich dobre intencje. Takie działanie pozwoli nam nie stać się ofiarą przestępstwa i nie stracić naszych oszczędności. W sytuacji, gdy akwizytor, sprzedawca lub rzekomy pracownik administracji staje się natarczywy i nie chce opuścić naszego mieszkania natychmiast należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.
Apelujemy o zachowanie czujności podczas wpuszczania obcych do mieszkania. Jedną z metod, która być może odstraszy oszustów, będzie poproszenie sąsiada o jego obecność podczas wizyty nieznajomych.
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:
Przed otwarciem drzwi:
•Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdzić, kto przyszedł z wizytą.
•Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
•W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub w innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).
Policjanci chcąc dotrzeć do wszystkich seniorów proszą o pomoc. Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy, seniorzy nie dadzą się oszukać!
Przypominamy także o oszustwach metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny lub pracowników instytucji państwowych i wykorzystują ufność osób starszych do osiągnięcia swoich korzyści.
Schemat działania metodą „na wnuczka” jest niezmienny. Sprawcy wykorzystują łatwowierność potencjalnych ofiar i potrzebę niesienia pomocy swoim najbliższym. Najczęściej informują o nagłej chorobie lub wypadku kogoś bliskiego, prosząc o przekazanie pieniędzy. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News