Bohaterami 12. edycji kampanii promocyjnej Ostrowa Wielkopolskiego „Tu mieszkali” są: Wojciech Bąk, Gustaw Bojanowski, Kazimierz Grześkowiak, Leo Hirsch, Jerzy Ofierski, Edzard Schaper i Jadwiga Żylińska. Tym samym, rok 2017 został uznany w naszym mieście Rokiem Ostrowskiej Kultury.
+
W tym roku zdecydowano się poświęcić szczególną uwagę ważnym postaciom związanym w przeszłości z Ostrowem Wielkopolskim. Dziś odbyła się konferencja przedstawiająca tegoroczną miejską kampanię promocyjną.
– Oprócz naszego miasta, te postaci łączy jeszcze jeden ważny wspólny mianownik. Jest nim twórczość pisarska oraz działalność na niwie kultury. Ostrów Wielkopolski był dla nich miastem, w którym zaczęło się ich życie lub był on jednym z kolejnych przystanków na ich życiowej drodze. Dziś właśnie, w tym mieście, w którym spędzili część swojego życia – nie zapominamy o ich ważnej działalności na rzecz kultury, literatury, poezji – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa.
Od 2005 roku bohaterami kampanii byli: Katarzyna Borowicz – Miss Polski 2005, a także III Wicemiss Świata, znakomity żużlowiec – Tomasz Jędrzejak, piłkarze ręczni i członkowie reprezentacji Polski: Marcin i Krzysztof Lijewscy, a także muzycy, a wśród nich: Zespół Big Cyc, Maciej Balcar, Krzysztof Komeda – Trzciński oraz bohater ubiegłorocznej kampanii – profesor Antoni Kalina.
– W tym roku to właśnie obecność tych znamienitych postaci na miejskich „witaczach” będzie przypominać mieszkańcom oraz gościom naszego miasta o ich związkach z Ostrowem Wielkopolskim, ich bogatych życiorysach i tym, co wnieśli swoją działalnością do naszej kultury. Tegoroczna kampania promocyjna wiąże się niewątpliwie z dużymi walorami edukacyjnymi i historycznymi, które stanowią o tożsamości każdej wspólnoty samorządowej. Liczę na to, że po raz kolejny będzie rozsławiała Ostrów Wielkopolski, a jednocześnie stanowić będzie wyraz naszej pamięci i docenienia osób, które są jej tegorocznymi bohaterami – dodała prezydent.
Autorem projektu tegorocznej kampanii jest podobnie, jak w latach ubiegłych, artysta plastyk Piotr Łopatka. Z kolei rysunki literatów wykonał artysta Szymon Wasielak. Prezentacji literatów dokonał Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Podczas konferencji przybliżono także planowane przedsięwzięcia, które będą odbywać się przez najbliższy rok w ramach Roku Ostrowskiej Kultury. Omówili je przedstawiciele ostrowskich jednostek kulturalnych – dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Sebastian Górski oraz Jolanta Suchorzewska z ostrowskiej Biblioteki Publicznej.
Podczas konferencji uczestnicy pracowni teatralnej OCK „Nasz Teatr”: Piotr Pilarski, Katarzyna Reinert –Kamińska i Wielisława Dankiewicz – Czajka zaprezentowali utwory Jadwigi Żylińskiej, Wojciecha Bąka i Gustawa Bojanowskiego. Konferencję uświetnił występ muzyczny Roberta Matuszewskiego, który zagrał na saksofonie sopranowym.
Na jej zakończenie odbyła się promocja książki ks. Stanisława Śniatały, absolwenta ostrowskiego gimnazjum w 1989 roku, pt. „Wspomnienia proboszcza z Dobrzycy”.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News