W Ostrowie Wielkopolskim na 73 tys. mieszkańców – 10% ok. 7,3 tys. to niepełnosprawni. Z tego wg dysfunkcji: narządu ruchu 46% – 3 358 – z tego najciężej – 604 – wózki, wady wzroku 29% – 2 117 – z tego najciężej 381 – niewidomi, intelektualne 2,5% – 182.
W szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski, zarówno podstawowych, jak i gimnazjalnych, prowadzone są prelekcje z Dariuszem Peślą, członkiem Zespołu ds. Likwidacji Barier Architektonicznych, w ramach projektu „Jestem tylko niepełnosprawny”. Spotkania mają na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z przełamywaniem stereotypów w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami wynikających często z niewiedzy i uprzedzeń. Wykłady w placówkach odbywają się od początku maja.
+
Ostrowianin, a zarazem członek działającego przy prezydencie miasta Zespołu ds. Likwidacji Barier Architektonicznych Dariusz Peśla, jest osobą niepełnosprawną z powodu zaniku mięśni. Na wózku inwalidzkim porusza się 40 lat. Podczas spotkań z ostrowskimi uczniami mówił, jak przełamywać bariery i lęki utrudniające wzajemne kontakty i chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym.
– Podczas spotkań mówię o tym, co to jest niepełnosprawność, kim są osoby niepełnosprawne, jak nawiązywać kontakt z takimi osobami, jak im pomagać. Otrzymaliście ulotki – swoisty przewodnik, „instrukcję obsługi” osób niepełnosprawnych. Myślę, że nie trzeba was przekonywać, że warto i TRZEBA pomagać – WSZYSTKIM – wystarczy zapytać – mówił podczas spotkań z młodzieżą Dariusz Peśla. – Niepełnosprawni są tacy sami, jak osoby sprawne. Mieszkają obok nas. Spotykamy ich na ulicach, w sklepach, w autobusach. Płacą rachunki. Właściwie niczym się od nas nie różnią. Jednak wielu ma problemy w nawiązaniu kontaktu z takimi osobami. Często ich widok nas krępuje, zawstydza, onieśmiela. Wtedy odwracamy się albo zwyczajnie „uciekamy”. Dlaczego? Bo ich nie rozumiemy. Bo brak nam tolerancji na „inność”. Bo nie wiemy, kim są, dlaczego są niepełnosprawni. Często nie dostrzegamy w nich człowieczeństwa. Zwykle takie osoby oceniamy na oko, bo w naszych głowach tkwią stereotypy, że są dziwni, śmieszni, inni, pokręceni, nienormalni, upośledzeni, przykuci do wózka, sprawni inaczej. A przecież są ludźmi – takimi samymi, jak my – są TYLKO niepełnosprawni.
Dariusz Peśla jest autorem projektu graficznego i tekstu ulotek wydanych przez Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim w ramach projektu „JESTEM TYLKO NIEPEŁNOSPRAWNY!”: „Ja tylko nie chodzę”, „Ja tylko nie widzę”, „Ja tylko nie słyszę”.
– Spotkania te są inicjatywą Zespołu ds. Likwidacji Barier Architektonicznych. Chcemy poprzez te wykłady pokazać młodym ludziom osobę niepełnosprawną, która doskonale sobie radzi w codziennym życiu. Chcemy także pokazać, że pomimo niepełnosprawności można żyć aktywnie, spełniać swoje marzenia, czy to osobiste, czy zawodowe, jak również pomagać innym osobom. Mamy nadzieję, że dzięki różnorodnym rozwiązaniom wprowadzanym w naszym mieście osobom sprawnym inaczej żyje się lepiej – mówi zastępca prezydenta Ewa Matecka, przewodnicząca Zespołu.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News