Trwa piaskowanie samolotu przy wiadukcie krotoszyńskim. Ten charakterystyczny symbol naszego miasta stoi w tym miejscu już 51 lat. Został postawiony w 1966 roku z okazji 1000-lecia państwa polskiego i w XX-tą rocznicę istnienia aeroklubu ostrowskiego.
+
Srebrny samolot to LIM-1 na licencji MIG-a 15. W latach sześćdziesiątych wycofywano ten model samolotów w dużych ilościach. Z uwagi na okrągłą rocznicę Państwa Polskiego i jednocześnie 1000 lat od Chrztu Polski – władze PRL starały się „odkościelnić” rocznicę. Między innymi dlatego powstało tysiąc szkół na Tysiąclecie i setki różnych pomników o charakterze patriotycznym, wojskowym, ale nie tylko. Powstawały też osiedla Tysiąclecia, a także Mieszka, Chrobrego, Orła Białego czy Piastowskie. Ostrów Wielkopolski został obdarowany samolotem z numerem bocznym i datą 1966.
Samolot choć ciekawy, od lat popadał w zapomnienie. Za pisał Edward Konieczny w grupie Ostrowskie Korzenie – „Kiedyś jak ZAP – od była straż pożarna to samolotmyli przynajmniej raz w roku. A później wszystko się uprościło. I od wielu lat nie ma farby.”
Pięć lat temu jedna z firm z branży chemii gospodarstwa domowego zechciała pokazać skuteczność środków myjących. Efekty co prawda nie były zjawiskowe, ale liczyły się dobre chęci. Tym razem prace są wykonywane w sposób profesjonalny. Pomnik jest piaskowany, a później zostanie pomalowany na nowo.
Jedna z legend głosi, że w czasie wojny było tam bagienko, w którym schował się przez Niemcami spadochroniarz. Dlatego miano wybrać to miejsce. Tej wersji może przeczyć fakt istnienia ważnego szlaku kolejowego po sąsiedzku, który był bardzo strzeżony. Faktem jest, że w tym miejscu istniał staw należący do właścicieli pobliskiego elewatora.
Aktualizacja:
Te prace to wynik współpracy miasta z firmą PPG Deco Poland, z oddziałem w Lewkowcu, dywizja PROTECTIVE & MARINE COATINGS. PPG to światowy producent zabezpieczeń i powłok malarskich dla przemysłu i budownictwa .
Samolot zostanie dokładnie umyty, a stare powłoki zostaną usunięte. Następnie MIG zostanie pomalowany. Jak zapewnił nas Ryszard Cytryński, dyrektor podostrowskiego zakładu PPG, planowane do wykonania powłoki realizowane będą przy użyciu materiałów najwyższej jakości, a najnowsze rozwiązania technologiczne zapewnią długą trwałość nowych powłok.