W miniony piątek Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, wręczyła nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. – Chciałam uhonorować tych, którzy dla Ostrowa znaczą wiele i robią wiele. Bez wątpienia ludzie ostrowskiej kultury są naszym własnym, osobistym skarbem narodowym. Dziś przyszło nam doceniać ich pracę w momencie dla nich niezwykle trudnym – w czasie, gdy niełatwo jest dzielić się twórczością z innymi. Czekamy na to, byśmy mogli wspólnie podziwiać wszystkie talenty, pasje, wszystkie dokonania i sukcesy – mówiła podczas uroczystej gali prezydent Miasta.
+
W ostrowskim Forum Synagoga nagrody przyznawane zostały w kategoriach: Młody talent, Osobowość kultury, Dzieło roku oraz Benefaktor Culturae Ostroviensis dla dobrodziejów wspierających działania artystów.
– Co roku w każdej z nich można bez zastanowienia wskazać fantastyczne nazwiska, wspaniałe dzieła i niesamowite osobowości. Za to, jako prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, bardzo serdecznie dziękuję – zapewniła Beata Klimek.
Nagrodzeni w kategorii „Młody talent”
Oskar Berliński
Oskar to jedenastolatek, który ma zadatki na wielkiego artystę: gra na skrzypcach, śpiewa, a do tego wzorowo się uczy i udziela się w sporcie. Jego ostatnie osiągnięcia to II miejsce w X międzyszkolnym konkursie piosenki „Zwierzaki w piosenkach”, III miejsce oraz współudział przy nagraniu płyty w XII Wielkopolskim Konkursie Piosenki Mikrofonik 2019 i wyróżnienie w 24 konkursie piosenki ,,Wygraj sukces”.
Zuzanna Jarocka
Zuzia od trzech lat uczęszcza do Grupy Baletowej „Gwiazda”, z którą brała udział w wielu przeglądach i konkursach z sukcesami reprezentując Ostrów Wielkopolski. W listopadzie ubiegłego roku zadebiutowała jako solistka w tańcu współczesnym i od razu sięgnęła po najwyższe trofea. Zaledwie półroczna lista jej sukcesów prezentuje się tak okazale, że nie sposób wymienić wszystkiego. Wystarczy tylko wspomnieć, że czy w Polsce, czy za granicą, zawsze zajmuje miejsca na podium. 1 miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu, czy zwycięstwo w ONLINE MUSIC FESTWAL CYBERT ART SPECIAL EDITION w Pradze to tylko dwa z długiej listy jej osiągnięć. Zuzia zresztą, jak na artystkę przystało, nie tylko tańczy, ale też rysuje, maluje, śpiewa i gra flecie, gitarze oraz ukulele.
Wiktoria Krupa
Ta młoda utalentowana dziewczyna jest związana z Grupą Baletową „Gwiazda” od 7 lat i ma na swoim koncie zarówno choreografiach solowych, jak i grupowych niemałe sukcesy. Wystarczy wspomnieć, że wraz z grupą została laureatką Międzynarodowego konkursu „Island of Talent” w Chorwacji, Ogólnopolskiego konkursu Magia Tańca czy Międzynarodowego konkursu w Pradze, a do tego trzeba doliczyć sukcesy solowe, w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Baletowej w Elblągu w Białobrzeskim E-Dance Show w Gdańsku. Wiktoria jest też zaangażowaną wolontariuszką.
Aleksandra Lewek
Ola od najmłodszych lat związana jest z Grupą Baletową „Gwiazda”. Należy do grona solistek reprezentujących swą grupę i swoje miasto podczas konkursów, festiwali i imprez masowych. Jest perfekcjonistką w każdym calu, stąd jej liczne sukcesy: I miejsce na Festiwalu Sztuki Tanecznej „Pląsowadła”, I miejsce za neoklasyczna solówkę w Chorwacji, Grand Prix Solo XVII Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego „Magia Tańca”, czy I miejsce na festiwalu Prague Dance Open. Lista nagród jest jeszcze długa. Dodajmy jeszcze, że Aleksandra Lewek dobrze zapowiadającą się flecistką i może pochwalić się również sukcesami sportowymi.
Wojciech Pietrzak
Wojtek to uczeń ostrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, który reprezentuje szkolę na konkursach pianistycznych o zasięgu makroregionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego ostatnie sukcesy to: pierwsza nagroda na X i XI International Music Competition w Belgradzie, pierwsza nagroda na V Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluty w Słupcy 2019 i wyróżnienie na XI Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym w Kościanie 2019. Wojciech Pietrzak prezentuje też swój talent na wielu lokalnych koncertach, jak choćby Forte Piano.
Zespół tańca współczesnego „AZYL”
Azyl tworzą pełni pasji i energii tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy sugestywną choreografią starają się przekazać prawdziwe emocje i historie, często wzruszając widzów. Dzięki pasji i godzinom ciężkiej pracy na sali treningowej, mają na swoim koncie wiele sukcesów ogólnopolskich jak i na arenie międzynarodowej. Taneczna jedenastka Alicji Zaremby to: Klaudia Biała, Weronika Drząkowska, Marcelina Durdyn, Marcjanna Klusak, Katarzyna Łukasiewicz, Anna Michalak, Katarzyna Pasternicka, Marta Sufryd, Karolina Turska, Alicja Weisskopf i Patryk Wawrzyniak.
Nagrodzeni w kategorii „Osobowość Ostrowskiej Kultury”
Małgorzata Ampuła
Pani Małgorzata przez wiele lat pracowała w ostrowskim Empiku, a od kilku lat jest zatrudniona w muzeum. Z jej życzliwością i uśmiechem spotka się każdy, kto zajrzy do kiosku muzealnego, by kupić książkę czy pamiątkę. O miłości do pracy muzealnika świadczy fakt, że Małgorzata Ampuła z chęcią pomaga kolegom z pracy w przygotowaniu eksponatów do wystaw stałych i czasowych, mimo że nie leży to w zakresie jej obowiązków. Dzięki jej intensywnym wysiłkom podczas tegorocznej Nocy Muzeów udało się uruchomić muzealny e-kiosk oferujący ponad 150 produktów.
Jarosław Błoch
Ten nauczyciel, muzyk i przedsiębiorca od wczesnych lat młodzieńczych związany jest z orkiestrami dętymi działającymi na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Od roku 1978 muzyk Orkiestry Dętej Węzła PKP i Orkiestry „Spomasz” a od 2007 roku Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej. Równoleglegra na klarnecie w zespołach kultywujących polską muzykę folklorystyczną: najpierw to był Zespół Pieśni i Tańca „MAKI” w Zielonej Górze, potem „ŚLĘŻANIE” we Wrocławiu, a w latach 2010-2015 Kapela „BOĆKI” w Przygodzicach. Pan Jarosław został już odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a teraz jest osobowością ostrowskiej kultury.
Małgorzata Błoch
Małgorzata Błoch od 2008 roku jest sopranem w Chórze Nauczycielskim im. Stanisława Wiechowicza, a od 2010 roku działa w chórze jako instruktor muzyczny w głosach żeńskich. Przez 9 lat pełniła funkcję prezesa, organizując wiele wyjazdów chóralnych na warsztaty, przeglądy i festiwale w kraju i za granicą. Jako prezes pani Małgorzata śpiewająco załatwiała sprawy organizacyjne i finansowe Chóru, dbała o integrację członków i troszczyła się o zdobycie sponsorów. To osoba operatywna i kreatywna, która dbała o to, by Chór Nauczycielski miał możliwości prezentacji swoich umiejętności w Ostrowie, w kraju i za granicą.
Sylwia Jakubek
To animatorka kultu chopinowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Od kilkunastu lat jest członkiem Ostrowskiego Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim, w którym od trzech kadencji pełni zaszczytną funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu. Organizatorka lub współorganizatorka cyklu działań artystycznych Wtorki Chopinowskie, podróży studyjnych po miejscach chopinowskich w Polsce i Europie Majowego Salonu Chopina, Gali Chopinowskiej, a także zeszłorocznego cyklu czterech koncertów „Fryderyk przyjechał” w Odolanowie, Ostrowie, Kotłowie i Antoninie. Jest każe inicjatorką cyklu edukacyjnego dla dzieci ostrowskich szkół podstawowych „Fryderyk nasz rówieśnik”. Sylwia Jakubek przed laty była też współzałożycielką Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Stanisław Jarosik
To muzyk, który naukę gry na trąbce rozpoczął w 1963 roku w orkiestrze dętej w Ołoboku. Od 1972 r. grał okazjonalnie w orkiestrze Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Ostrowie Wielkopolskim, a przez dwa lata w orkiestrze wojskowej w Głogowie. Po powrocie z wojska został stałym członkiem orkiestry ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim, która potem przekształciła się w Ostrowską Orkiestrę Koncertową. W 1993 roku Stanisław Jarosik reaktywował orkiestrę OSP Ołoboki został jej kapelmistrzem. Jest również kierownikiem kapeli ludowej przy Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca w Ołoboku.
Hanna Kępińska
Od początku funkcjonowania Kina Komeda pracuje na stanowisku kasjerki tejże instytucji. Rzetelna, odpowiedzialna, sumienna i kreatywna. Często wychodzi poza ramy standardowej pracy kasjera, stając się czujnym i czułym komentatorem kin i kinematografii. Od wielu lat prowadzi szczegółowe sprawy rozliczeniowe w ramach działalności reklamowej Kina Komeda, co wymaga właśnie szczególnej skrupulatności i odpowiedzialności. Dla klientów kina – zawsze miła i grzeczna. Dzięki pozytywnemu nastawieniu do świata rozwiązuje najbardziej zawiłe problemy.
Aleksandra Kiełb-Szawuła
Poetka, pieśniarka, animatorka kultury. Kiedyś wokalistka zespołu Stare Dobre Małżeństwo, potem wydała cztery płyty solowe, jeszcze później gościnnie występowała w zespole Do Góry Dnem. W roku 2012 współtworzy zespół U Studni, z którym wydała już 5 płyt. Ostatnia pt. „Ześrodkowanie” ukazała się jesienią 2019 roku. Ale przecież Aleksandra Kiełb-Szawuła nie tylko śpiewa i gra. Jest autorką wierszy, piosenek, limeryków, tekstów satyrycznych… Od lat prowadzi wieczory działań artystycznych szuflada i organizuje konkursy poetyckie. Uważna i wnikliwa. Kiedy trzeba – bezkompromisowa. Kontestatorka codzienności. Potrafi z przymrużeniem oka przyglądać się światu, parafrazując go pomiędzy strofami wierszy i piosenek. Doskonała przewodniczka po meandrach niełatwego i niejednoznacznego świata poezji szeroko pojętej.
Karol Kierzynka
Od 2012 roku jest pracownikiem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, dla którego zaprojektował już blisko 200 plakatów. Jego projekty stały się rozpoznawalną marką ostrowskiego muzeum i nic dziwnego, bo przez plakat właśnie wyraża swoją artystyczną pasję. Dowodem na to jest jego uczestnictwo w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jak choćby w Brukseli, Rzymie, Berlinie czy Nowym Jorku. Zdobywca dwóch wyróżnień za dwa projekty na Międzynarodowym Konkursie na plakat „ROTMISTRZ PILECKI BOHATER NIEZWYCIĘŻONY „RAPORT Z AUSCHWITZ” 2018. Twórca plakatów do spektakli dla „Mam Teatr”, do filmów Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicz Piotra Glacy Mohameda ze Sweet Noise.
Jerzy Lisoń
Od roku 2004 gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej. Aktywnie uczestniczy we wszystkich koncertach, takich jak: koncerty walentynkowe, charytatywne dla Hospicjum św. Józefa, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w Świątecznym Orkiestr Graniu. Bierze udział w występach orkiestry podczas uroczystości państwowych, miejskich i kościelnych. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w 1960 roku w Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Początkowo uczył się gry na akordeonie, a następnie na klarnecie i saksofonie. Swoje umiejętności doskonalił w Orkiestrze Węzła PKP i Krotoszyńskiej Orkiestrze Dętej.
Anna Plucińska
Anna Plucińska Pracuje w Kinie Komeda na stanowisku kasjerki. Wzorowo podchodzi do sprawnych operacji w kasie i obsługi widzów jednocześnie nierzadko rozwiązując nietypowe sytuacje. Osoba niezwykle pomocna dla widzów kina. Dba o dobry i estetyczny wizerunek kina. Niespotykanie wrażliwa na potrzeby kina, nie traktując go tylko jako miejsce pracy, ale przybytku kultury i ducha. Zawsze miła, niezwykle grzeczna. Nad wyraz usłużna, bardzo koleżeńska. Zawsze chętna do udziału w każdej nowej inicjatywie.
Urszula Szczepaniak
Urszula Szczepaniak od dziesięciu lat pracuje społecznie na rzecz Stowarzyszenia Kulturalnego „Gwiazda” w Ostrowie Wielkopolskim. Od czterech lat pełni funkcję prezesa, a jej aktywność na tym się nie kończy. Dzięki niej młode tancerki mają możliwość reprezentowania Ostrowa na licznych konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, np. w Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, czy we Włoszech. Urszula Szczepaniak z ochotą robi wszystko: pozyskuje fundusze, przygotowuje projekty, nawiązuje kontakty ze sponsorami i mediami, prowadzi stronę internetową Grupy Baletowej „Gwiazda” i konkursu „Magia Tańca”, nagrywa i montuje filmy… Dzięki jej zaangażowaniu, zespół „Gwiazda” stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny w kraju i za granicą.
Szymon Tacik, Wojciech Sperling
To współzałożyciele i współwłaściciele Klubu Stara Przepompownia, w którym organizują ponad 160 wydarzeń kulturalno-rozrywkowych rocznie. Tylko w zeszłym roku zagrał u nich Organek, Mrozu, Kamil Bednarek, Acid Drinkers, wystapił, Abelard Giza, odbyły się wernisaże i spotkania, a wyliczać można by jeszcze długo. Szymon i wojtek aktywnie działają w ostrowskim stowarzyszeniu z inicjatywą!, które realizuje rozmaite przedsięwzięcia z Wydziałem Kultury i Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Karolina Treska
Zdolna, skromna i wszechstronna. Jest malarką, rysowniczką, graficzką i rzeźbiarką, ale także poetką, chórzystką i instrumentalistką-akompaniatorką Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych ostrowskiego środowiska plastycznego, jest także autorką kilku wystaw indywidualnych (ostatnia w Klubie Stara Przepompownia pt. „Prawie monochromatycznie”; styczeń 2020) i wieczorów autorskich. Projektuje i realizuje malarskie dekoracje ścienne oraz plakaty koncertowe. Poza tym prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim.
Monika Walczak
To znana ostrowianom wokalistka, która od wielu lat umila swym miękkim swingującym głosem nie tylko uroczystości i koncertu lokalne, ale też te krajowe czy międzynarodowe. W lipcu zeszłego roku zdobyła ZŁOTY MEDAL i I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji. Obecnie jest w trakcie wydania płyty z wokalistami, których prowadzi w Studiu Wokalnym „Art. Voice” w Ostrowie Wielkopolskim i przygotowuje dwa chóry do Wojewódzkiego Konkursu „Śpiewająca Polska.
Nagrody w kategorii „Dzieło Roku”.
Centralny Katalog Biblioteczny, Powiatowy Katalog Biblioteczny, Międzyszkolny Katalog Biblioteczny
Dzięki nowatorskim działaniom zespołu bibliotekarzy ostrowskich: starszego kustosza Alicji Sierakowskiej, starszego kustosza Sławomira Poprawskiego i informatyka Piotra Tomczaka w 2019 roku użytkownicy bibliotek otrzymali dostęp bezpośredni on-line do katalogu 700 000 tysięcy woluminów zgromadzonych w bibliotekach publicznych i szkolnych na terenie naszego rejonu. System umożliwia dostęp do tytułów wybranych książek, rezerwacji wybranych pozycji oraz terminów zwrotów.
Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego Konrada Moszyńskiego na ścianie przy ulicy Kolejowej 49 w Ostrowie Wielkopolskim.
Mural powstał w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy z inicjatywy Urzędu Miejskiego, a zaprojektował go i wykonał ostrowski dizajner i grafik, Konrad Mucha Moszyński. Żywe, neonowe kolory odzwierciedlają muzykę Komedy — innowacyjną i na wskroś nowoczesną, odwołują się do stylistyki jazzowej, będąc jednocześnie nawiązaniem do okładki płyty Komeda – Astigmatic.
Tytuł Benefaktor Culturae Ostroviensis, dobrodzieja, który finansowo wspiera działania artystów otrzymała firma Trasko Automatyka Sp. z o.o.
Nagrodę odebrali:
Piotr Dejneka – właściciela firmy Trasko Automatyka, przedsiębiorca, wizjoner i inwestor, a także współzałożyciel fundacji NOS DUO pomagającej potrzebującym
oraz Paweł Ulichnowski, prezes spółki Trasko Automatyka.
Firma Trasko Automatyka była donatorem Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy, wsparła finansowo i materialnie projekty muzyczne takie jak choćby, „Fortepianowy kalejdoskop” A. H. Bączyka oraz innych, wspiera turnieje sportowe w szkołach, projekty dla ratowania zdrowia i życia,. Jednym z nich była „Piaszczysta podróż dla Natana”, w której pracownik firmy Trasko zbierał pieniądze idąc pieszo brzegiem morza ze Świnoujścia na Hel.
Wsparcie schroniska dla zwierząt, pomoc dla przedszkoli, szkół, a także pomoc materialne i zaangażowanie w imprezy kulturalne Ostrowskiego Centrum Kultury, zwłaszcza w czasie pandemii. Firma Trasko Automatyka na wiele sposobów wspiera kulturalne działania ostrowskich instytucji kultury i magistratu i za to należy się ten zaszczytny tytuł.
– Ostrowska kultura jest już uznaną marką. Będziemy nadal ją promować, a ona nadal promować będzie nasze miasto. Jej przedstawiciele są znakomitymi ambasadorami Ostrowa w różnych zakątkach świata. Za to okazuję Wam uznanie, szacunek i moją osobistą wdzięczność – podsumowała prezydent Miasta.
Galę poprowadziła dziennikarka TV Proart Agnieszka Kurzawa. Część artystyczną uświetnił występ duetu LUCY&Tom.