Rozdanie Laurów Kultury Powiatu Ostrowskiego 2024

Powiat ostrowski po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie kultura i sztuka kwitną w najlepsze, dzięki corocznemu wydarzeniu – rozdaniu Laurów Kultury.

Laur Kultury to prestiżowa loklna nagroda przyznawana osobom i instytucjom, które w sposób wyjątkowy przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury na terenie powiatu. To wyróżnienie jest dowodem uznania dla ich ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania w tworzenie bogatego życia kulturalnego.

Każdy z laureatów, w swojej dziedzinie, przyczynił się do tego, że powiat ostrowski jest postrzegany jako miejsce, gdzie kultura jest żywa i dynamiczna.

Wydarzenie to nie tylko okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych, ale również moment, w którym społeczność może zobaczyć i docenić różnorodność i bogactwo lokalnej sceny artystycznej. Od muzyki, przez sztuki wizualne, po literaturę i teatr – każda forma twórczości znalazła swoje miejsce podczas tej gali.

Wszystkie sukcesy cieszą, ale sukcesy tych, którzy z naszego regionu się wywodzą, a zawodowe ścieżki zawiodły ich w różne miejsca Polski i świata, cieszą podwójnie. W tym gronie znalazły się dwie kobiety.

Pierwsza z nich to Anna Krysiak ostrowianka, absolwentka szkoły baletowej, tancerka i choreografka, współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową, ale także wieloma teatrami w całej Polsce. Uhonorowano medalem sztuki tanecznej za wybitny wkład w rozwój baletu.

Druga laureatka to Sandra Brucheiser. Ostrowianka, była uczennica IV LO. Absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Od kilku lat solistka największego w Polsce teatru muzycznego. Ostatnio możemy ją oglądać w zorganizowanej z wielkim rozmachem epopei musicalowej „Quo Vadis”.

Agnieszka Florczyk wybitna i utytułowana fotografka przyrody. W swojej pracy wykorzystuje wyjątkowe momenty naznaczone światłem, w którym noc spotyka się z dniem lub gdy mgła zaciera ostrość kształtów. Dzięki temu jej zdjęcia wyglądają bajkowo i przemawiają uniwersalnym językiem dla ludzi różnych kultur i z różnych kontynentów. Ostatnią nagrodę zdobyła w konkursie Wildlife Photographer of the Year w Londynie za cudowny portret bekasów.

Marcin Ławniczak doktor archeologii, ale przede wszystkim miłośnik lokalnej archeologii rejonu Nowych Skalmierzyc. Chęć zweryfikowania legendy zasłyszanej w dzieciństwie doprowadziło do rozpoczęcia prac archeologicznych. Udało się dzięki nim odkryć relikty osadnictwa znacznie starszego niż średniowieczne, bo aż starożytnego. Odkryto nieznaną dotąd osadę z początków naszej ery wraz z bogatym zbiorem monet rzymskich, elementów stroju, zapinek. Trafiły one do skalmierzyckiej izby pamięci.

Wild Flame – swój pierwszy koncert zagrali na Jimmyway Blues Festiwal w Ostrowie i przebojem wdarli się na bluesową scenę Polski. Zespół został okrzyknięty odkryciem roku, a wokalistka i instrumentaliści zdobywali odpowiednio, tytuły wokalistki roku i instrumentalisty roku.
Po zdobyciu Grand Prix Blues Festiwal w Suwałkach, zdobyli przepustkę do reprezentowania całej bluesowej Polski na European Blues Challenge w Chorwacji.

Maria Szeląg – Prywatnie uznana graficzka i plakacistka. Wizytówką i cechą rozpoznawczą jej prac jest oszczędna forma, zdecydowane kadry i intensywne barwy.
Mądrość samorządu to kontynuacja rzeczy wartościowych, w kulturze także. Dzięki współpracy z grupą pasjonatów, w mieście bez znaczących filmowych tradycji realizuje festiwal filmowy. Po kilkunastu latach od powstania Grand Prix Komeda Festiwal jest przedsięwzięciem, które wyróżnia się na mapie imprez miasta i regionu.

CZYTAJ  Wracał z fuchy? Ściął latarnię i poszedł w długą

Bartosz Lisiak. Założył i kieruje Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznych. Dziś to rozpoznawalna marka, bez której nie może odbyć się wiele historycznych produkcji telewizyjnych i teatralnych oraz widowisk plenerowych.
Zagrali w takich filmach jak: ,,1920″ Jerzego Hoffmana., ,,Twierdza Kłodzka” Macieja Kieresa, ,,Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego.
Ale jednym z pierwszych widowisk plenerowych była w Ostrowie rekonstrukcja związana z 100. rocznicą wydarzeń nazwanych Republiką Ostrowską. Zgromadziła ona na ulicach miasta tysiące Ostrowian.

Donata Dominik-Stawicka
Poetka, pisarka, publicystka, autorka podręczników.
Wyraz swoim związkom z regionem daje przenosząc na papier fakty z historii i kultury regionu. Ma w swoim dorobku wiele książek. Jedną z ostatnich jest „Bartosz rycerz Wielkiej Polski”. Jej bohater, Bartosz Wezenborg, to nie tylko rycerz z królewskiego nadania, ale także postać związana z ziemią Odolanowską.
Plonem wyobraźni literackiej jest również książka dla najmłodszych pt. ,,Dzieci z Lewkowca”. Nie brak porównań, że jest to nasz lokalny odpowiednik „Dzieci z Bullerbyn”.

Łukasz Kryjom. Pianista, nauczyciel, akompaniator, uczestnik wielu projektów muzycznych.
Artysta wielkiej skromności i ogromnej muzycznej wrażliwości. Obecny w wielu muzycznych projektach regionu. Zaangażowany w promocję kultury muzycznej w ogóle, szczególnie dla najmłodszych. W tym celu wspólnie z córką Aleksandrą przygotował i przeprowadził cykl koncertów dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych.
Jego podopieczni odnosili także wiele sukcesów na turniejach dla młodych pianistów.

Paula Wange Burkietowicz.
Absolwentka architektury i akademii sztuk pięknych. Dla wielu znana z architektonicznej strony. Drugą artystyczną twarzą i polem aktywności jest ceramika. Od 2018 prowadzi autorską pracownię ceramiczną Elements Studio Ceramika, w którym wykonuje obiekty przestrzenne oraz autorskie serię naczyń użytkowych.
Jedna z ostatnich propozycji to ,,ceramiczny spacer szlakiem ostrowskich kamieniczek”, w którym każdy zainteresowany może pod okiem ceramika wykonać swoją płaskorzeźbę ceramiczną inspirowaną ostrowskimi kamieniczkami. To sposób na zainteresowanie architekturą miasta i zwrócenie uwagi na detale.

Jacek Kasznicki.
Wieloletni pracownik Młodzieżowego Domu Kultury. Z wykształcenia muzyk – nauczyciel. Gra na wielu instrumentach: pianinie, saksofonie, klarnecie, akordeonie, ponadto posiada absolutny słuch muzyczny.
Prowadzi zajęcia wokalne z dziećmi i młodzieżą. Wspiera ich na konsultacjach i warsztatach. Przygotowuje aranżacje utworów, dokonuje nagrań, by reprezentując placówkę na różnorodnych konkursach mogli jak najlepiej zaprezentować swój talent wokalny.

Doskonały akustyk. Umiejętności te wykorzystuje podczas organizacji kilkudziesięciu imprez odbywających się w roku w MDK.

Magdalena Nowicka.
Osoba oddana kulturze, zawodowo związana z bibliotekoznawstwem, której pasją jest jednak chóralistyka.
Od dwóch dekad jest dyrygentem Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza w Ostrowie. Podjęła się reaktywacji zespołu i po krótkim okresie współpracy doprowadziła go do poziomu wokalnego, w zajmował wysokie miejsca na przeglądach. Niedługo po powstaniu chór zdobył wyróżnienie na I Diecezjalnym Przeglądzie Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej.

CZYTAJ  Obaj twierdzą, że mieli zielone

Pod jej kierownictwem chór występuje nie tylko na imprezach związanych z życiem parafii, ale daje także koncerty w placówkach na terenie miasta.

Krzysztof Cepa. Grafik i malarz. Maluje i rysuje od 20 lat i często opisuje siebie jako artystę beż papierów. Chociaż papier i coś do malowania ma zawsze przy sobie, to obowiązkowy element ekwipażu. Każda podróż, każdy wyjazd jest dla niego szansą na uwiecznianie jakiegoś obiektu. Efekty tych wojaży możemy podziwiać w wyjątkowych ,,Tekach z podróży”.

Specjalizuje się w rysunku tuszem, często z wykorzystaniem węgla oraz w akwareli. W swoich pracach przedstawia dwory, pałace oraz akcentuje detale architektoniczne.

Jego pierwsza teka rysunków ukazała się w 2004 roku pt. ,,Ostrów i okolice” i połączona była z wystawą na 600-lecie miasta.

Szczególny wymiar ma Laur Kultury za całokształt działalności. W tym roku otrzymał go Czesław Woś.

Najtrudniej powiedzieć coś o kimś, kto wydaje się być w kulturze lokalnej od zawsze. O kimś kto kształtował plastyczne gusta i umiejętności kilku pokoleń. O kimś, którego artystyczna droga i osiągnięcia są emanacją kultury w ogóle.

Początek jego działalności artystycznej to głównie linoryty. Zakup prasy do wklęsłych druków pozwolił na realizację bardziej skomplikowanych technologicznie prac – akwafort. Przez lata kojarzony był właśnie przede wszystkim z grafiką i ekslibrisem, wykonał ich w sumie około 600 . Trzeba mistrzowskich umiejętności, aby w ograniczonej wielkością przestrzeni i w odbiciu przygotować finalnie…wielką sztukę małego formatu.

Działalnością ostatnich lat udowodnił, że jest jednak artystą, który nie stroni od koloru. Prezentowane cykle prac związanych z tematyką morską, wnętrzami katedr to wykorzystanie koloru. I zabawa światłem. Sam często podkreśla, że światło i jego analiza interesują go najbardziej.

Jego prace są w zbiorach prywatnych oraz muzeach w wielu krajach i prezentowane były na wystawach w wielu krajach. Oprócz pracy zawodowej, pedagogicznej angażował się w upowszechnianie sztuki. Wspólnie z żoną Bożeną przez lata tworzyli wspaniały duet, który wspierał i promował innych twórców.

Galę Laurów Kultury rozpoczęła swoim występem Kamila Walczak z towarzyszeniem muzyków Big Band Powiatu Ostrowskiego wspaniałą interpretacją jazzowego standardu.

Jest jeszcze studentką wokalistyki jazzowej wrocławskiej akademii muzycznej w klasie Anny Marii Jopek, a już śpiewa pięknie.
Warto śledzić rozwój tego talentu wokalnego, bo co do tego, że przed Kamilą kariera raczej nikt nie ma wątpliwości.Brawo

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Napisz co o tym sądziszx